Veljeni kuoli skitsofreniaan

Omainen :(

Veljeni elämä oli kohdillaan: koulut takana ja työelämä hyvässä vauhdissa. Eräänä päivänä hän sitten löytyi hengenvaarallisesti loukkaantuneena. Hän oli psykoosissa ja yrittänyt tappaa itsensä. Tehohoito onneksi pelasti hänet.

Nyt hän alkaa heti tappamaan itseään, kun lääketaso laskee ja siteet avataan. Hänet pidetään lääkkeillä huumattuna. Voin vain vierestä seurata kuinka hän rappeutuu lukuisten sähköhoitojen vaikutuksesta yhä pahemmaksi ja pahemmaksi..

Veljeäni ei enää ole. On vain hänen kovia kokenut ruumis. Ja ne tyhjyyteen tuijottavat lasittuneet silmät. Sillä jossain sisällä on niin paha olla. Ei enää yhteisiä pyöräretkiä. Ei enää mukavia juttutuokioita. Ei enää koko perheen päivällisiä. Yksi on joukosta lopullisesti poissa.

Halusin vain kertoa kuinka skitsofrenia tappaa, vaikka ruumis vielä elää.

12

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amnesty-

      Armomurha olisi parempi kuin kiduttaminen.

    • Oikea paikka hakea empatiaa olisi kenties joku muu palsta.

      Olen pahoillani, että veljesi "kuoli". Toki hän voi vielä parantuakin.

      Täällä moni kirjoittaja kokee omakohtaisesti skitsofrenian piinan. Niinpä kovin moni ei ehkä tahdo kuulla, kuinka skitsofrenia tappaa hiljalleen, mikäli kukaan, missään, ikinä ei tule avuksi ja tueksi.

      Skitsofrenia ei tapa rakastavissa olosuhteissa. Olosuhteisiinsa jokainen voi vaikuttaa itse jossakin määrin.

      • Se miten minä olen ymmärtänyt ja millä tavalla näen skitsofrenian, on nimenomaan sen suojelevan merkityksen kautta. Se, että jotkin skitsofreenikot käyttäytyvät väkivaltaisesti on mielestäni symbolista käyttäytymistä, itsen otettua minuuden haltuun. Itsen negatiivinen puoli on pelottava. Sen positiivinen puoli on kuin itse Jumala.

        Minusta skitsofreniaa pitäisi tarkastella sisältä käsin.


    • anti medicine

      Skitsofreniaan kuolee jos ottaa lääkkeitä.

      • Me kuolemme joka tapauksessa.

        So what?


      • ifor
        temppuilija kirjoitti:

        Me kuolemme joka tapauksessa.

        So what?

        "So what"

        Kovin moni ei halua kuolla liian aikaisin.


    • ................

      "Sinä menet taas koppiin lepäämään joo ei ole hätää *kloks*". Sittenkuin tuntuu, että ne tekee sitä ihan tarkoitushakuisesti, että saadaan toinen ulos,kun paluuta ei ole enää "paratiisiin" kun kerran lennät ulos ja puoskaroidaan paperit holhouslaitokseen. Mulla kuuluu asunnossa syyttäviä ääniä, mutta ei esim autossa tai kaverilla.

      • Koetko syyttävät äänet ahdistaviksi?
        Syyttävä ääni on kuin ahdistuksen tunne, joka ei ole saanut nimeä.


    • :(

      rupesin melkein itkemää kun luin ton :(

    • JK

      VAI NIN

    • JK

      VAI NIIN

    • sampsa.suomalainen

      hei. Suoraan asiaan..etsisin sinuna vastauksia todella laajasti. Sähköhoidoista o apua kun ollaan saattamas henkilöä viimeiselle matkalle, kuten usas o tapana. En usko olevan kuin juuuri negatiivinen hoitotapa. Voimia ja uskoa hänen parantumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4919
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      54
      3925
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3503
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2858
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2658
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      136
      2397
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      57
      2289
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    Aihe