Aikuinen mies ja hänen äitinsä

Onnellinen avioliitt

Hei!

Kuinka usein anoppisi soittaa puolisollesi, siis omalle pojalleen? Tuntuuko ikinä siltä, että anoppi ei päästä poikaansa aikuistumaan, vaan hallitsee tätä kuin lasta?

12

959

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miniän retala

      KYLLÄ, TUNTUU JUST SILTÄ!!!!
      Puolisoni äiti soittelee tai lähettää tekstareita päivittäin puolisolleni, ja kaikki asiat ja menot pitää sovitella sen akan pillin mukaan...perkele!

      • PIRULAINEN ANOPPI

        TÄÄLLÄ PUOLESTAAN ANOPPI SOITTELEE 46V TYTTÄRELLEEN ja tulee perheeseenkin päivittäin kuin kotiinsa.Napanuoraa ei ole äidin ja tyttären väliltä ikinä katkaistu.Muijan ex-mies sai anopista tarpeekseen ja lähti.Mitään ei muija uskalla tehdä kysymättä lupaa äidiltään.Ymmärrän kyllä nyt,miksi ex-mies lähti.Viisas mies.Mitta alkaa olla täysi minullakin.


    • Onniavioliitto_85

      Voi kun soittaisikin ja olisi elossa. Minun ja vaimoni molemmat vanhemmat ovat kuolleita ja kovasti olisi kiva jos olisivat elossa ja soittelisivat.

      Ei meillä anoppien ja appien ym. sukulaisten suhteen ole tuollaista ikinä tarvinnut murehtia kun mulla ja vaimolla on järkipäässä eikä jäässä ja on olleet molemmilla hyvät vanhemmat ja muutkin sukulaiset.

      Niin ja onhan se vähän ihme jos on naimisissa eikä vielä "aikuistunut" eli kyllä se on nyt itsestä kiinni tämäkin asia eikä anopista tai apesta.

      On ihmisillä murheet.

      • ....................

        "Niin ja onhan se vähän ihme jos on naimisissa eikä vielä "aikuistunut" eli kyllä se on nyt itsestä kiinni tämäkin asia eikä anopista tai apesta."

        Onkos sulla käynyt mielessä että kaikki appivanhemmat eivät ymmärrä normaalin käytöksen ja yksityisyyden rajoja? Ei siinä välttämättä mikään oma kohtelias käytös auta...


    • *******

      Taitaa soittaa joka päivä, ainakin melkein. Ja mitä sitten, on jo sen verran iäkäs ja sairauksia paljon, että ilmoittelee olevansa hengissä.

    • tiikeri39

      156
      Tytär soittaa joka päivä miulle ja se on ihan mukavaa.

    • ancelli

      Luulis olevan kivaa kun vanhemmat välittävät. Jotku ottavat sen kyttäämseksi, vaikka se on rakkautta lähimmäisiään kohtaan. Ei sexi ole yksistään sitä kanssakäymistä niinkuin tänäpäivänä on mennyt kaikki sen piikkiin. Sexi sitä ja sexi tätä, on sexikästä jne. Rakkaus on se miksi olemme maailmassa, opetelkaa rakastamaan lähimmäisiänne niinkuin itseänne.

    • Kamalaa asennoitumis

      Te olette ihan kamalia! Suomessa kaikki sukulaissuhteet pitäis katkasta kun perustetaan se oma perhe ja yleensä just mies on sitä mieltä, että nyt ei tämän huuhollin asiat enää kuulu kellekään muulle.

      Naurettavinta on vielä se, että meidän perheessä isä vetää viinaa eikä huomio äitiä ollenkaan; päinvastoin hän mollaa tätä alituisesti kovin rumasti kiroten. Haukkuu anoppia ja kuollutta appea. Muun muassa facebook täysin pannassa ja on jopa lopettanut kaverisuhteitakin sen takia, että kaveri on kirjautunut Facebook käyttäjäksi.

      Sukulaissuhteet on tärkeitä ja hieno asia! Niitä ei kuulu aliarvostaa tai ainakaan katkaista.

    • kaikenlaista kummaa

      Vastaan sulle näin, vaikka et ihan tätä kysynytkään.
      Seukkasin kaksi vuotta ja äitini teki usein yllärikäyntejä josta miesystäväni oli kiusaantunut.
      Emme miehen kanssa asuneet yhdessä, mutta kuitenkin olimme minun luona usein.
      Vihjailin kyllä äidilleni että ilmoittaa tulostaan, mutta ei se viesti mennyt perille.

      Niin kaksi vuotta, ja miesystäväni häipyi, koska "ei uskalla muuttaa yhteen".
      Äitini 72, minä 42, mies 45.
      Ei tainnut olla oikeaa rakkkautta?

      • ....................

        "Niin kaksi vuotta, ja miesystäväni häipyi, koska "ei uskalla muuttaa yhteen".
        Äitini 72, minä 42, mies 45.
        Ei tainnut olla oikeaa rakkkautta?"

        Minkä takia sinun miehesi ois pitänyt sietää tunkeilevaa äitiäsi? Sekö olisi ollut sitä oikeaa rakkautta että hän olisi elänyt äitisi ja sinun kanssasi? Aikuiset ihmiset itsenäistyvät ja heille yleensä se kumppani on tärkein. Vanhemmatkin toki ovat, mutta parisuhteen hyvinvoinnin kannalta siihen ei yleensä mahdu kolmansia pyöriä ja jokaisessa kodissa on hyvä olla rajat olemassa. Miltä sinusta tuntuisi jos miehesi äiti tulisi teille yllättäen tämän tästä? Toki jos haluat mielummin olla äitisi kanssa niin mikäs siinä, jokainen saa valita omasta puolestaan, mutta osa meistä haluaa elää itsenäistä aikuisen ihmisen elämää ilman äitiensä jatkuvaa valvontaa ja määräilyä.


    • Paljon riippuu

      millaista yhteydenpito on. Jos aikuinen ihminen raportoi päivittäin kaikista asioistaan vanhemmalleen, niin ei taida olla ihan tervettä. Valitettavasti, useimmiten päivittäinen soittelu kertoo juuri siitä, ettei vanhempi halua päästää irti lapsestaan. Edes lapsen avioliiton kariutuminen ei hetkauta tällaista vanhempaa, päinvastoin hän usein kokee lapsensa puolison tunkeilijana.

      Toisaalta, harvempikin yhteydenpito voi kertoa epäterveestä suhteesta, jos kyseessä on "kuulustelu". Ja päivittäinen juttelu voi olla ok. Nyrkkisääntönä pitäisin sitä, ettei parisuhteen ja oman perheen asioita raportoida omille vanhemmille.

    • Teliasomero

      Ikinä soittanu, en

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4949
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      56
      3960
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      71
      3549
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2868
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      146
      2432
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      59
      2318
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2094
    Aihe