Nyt tyhmä kysymys kummilahjojen kaiverruksista lusikoihin,kehyksiin yms sellaisiin.. yleisestihän niihin tulee pituus,paino,synt.aika ja nimi?? Miten sitten tuon nimen kanssa? Eli saako sitä udella etukäteen vai viedäänkö lahja kaiverrettavaksi vasta myöhemmin? Onko se kummin vai vanhempien homma hoitaa kaiverrukset?
kaiverrukset kummilahjoissa?
1
275
Vastaukset
- kysy kultasepältä
Nämähän ovat aina järjestelykysymyksiä, koska mitään virallista sääntöä ei ole olemassa, eihän kummiuskaan ole mitään virallista, vain kirkon käytäntö.
Jos myyjä ja kummilapsen perhe ovat samalta paikkakunnalta, onnistuu homma niin, että sovit myyjän kanssa, että ostamasi esine kaiverrutetaan jälkikäteen. Joskus kaiverrus kuuluu hintaan, joskus se maksaa erikseen, ota siis selvää, miten siellä, mistä lahjasi ostat. Ja pyydä myyjää kirjaamaan sopimanne asia kuittiin tai muuhun paperiin, että asia on selvää myös silloin, kun lapsen vanhemmat vievät esineen kaiverrutettavaksi.
Jos ostat esineen eri paikkakunnalta ja mahdollisesti pitkänkin matkan päästä siitä, missä lapsen perhe asuu, silloin asia on ongelmallisempi, koska he tuskin lähtevät kaiverruttamaan esinettä toiselle puolelle maata. Silloin sinun täytyy miettiä, mikä on lapsen perheen kannalta lähinnä joustava tapa hoitaa asia. Ei kannata hankkia sellaista lahjaa, josta saajalle aiheutuu ylimääräistä vaivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2633438
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?372983Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342218Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari452131Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa791999Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo841776Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh501696Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1231558Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561454Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä151390