Veikkaus + RAY + Fintoto

yhteen pakkaan

Suomen rahapelien monopoliorganisaatiot saatetaan yhdistää. Turun Sanomien tietojen mukaan asiasta on keskusteltu Helsingin Säätytalolla käytävissä hallitusneuvotteluissa. Monopolin keskittäminen houkuttaa poliitikkoja, sillä opetusministeriön selvityksen mukaan Veikkauksen, RAY:n ja Fintoton yhdistäminen säästäisi peräti 50 miljoonan euron kulut vuodessa.

Ministeriön selvitysmiehet esittivät keväällä, että kolmikantainen monopoli purettaisiin.

– Totesimme, että tämä on sellainen asia, joka kuuluu poliittisen päätöksenteon piiriin, kun esimerkiksi hallitusohjelmassa sovitaan asioista, kertoo opetusministeriön kansliapäällikkö Harri Skog.

Hän korostaa, että kyse on nimenomaan pelitoiminnan yhdistämisestä, ei esimerkiksi Raha-automaattiyhdistyksen lakkauttamisesta.

– Tämä on todella arka asia, joka herätti heti vastustusta, Skog myöntää.

Tiukimmin vastaan haraa RAY. Sen mukaan säästöajatus on tuulesta temmattu.

– Jostain hatusta on tällainen 50 miljoonan säästö vedetty. Se on käsittämätöntä, RAY:n toimitusjohtaja Sinikka Mönkäre paheksuu.

Selvitysmiesten mukaan säästöt syntyisivät rahapelitoiminnan päällekkäisyyksistä, eli lähinnä asiamiespalkkioista, henkilöstökuluista ja investoinneista.

2

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 23432423

      Kuka sitä isoista palkkioistaan haluaisi luopua..

    • v1v21v

      joo monta suojatyöpaikkaa katoasi, olisi se niin harmi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      25
      5049
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4056
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      74
      3622
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2698
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2473
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      76
      2159
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1664
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1515
    Aihe