20v vanha 2-tahti kone ei ole enää luotettavan oloinen, starttaa muttei käy tasaisesti ja pysähtelee välillä - eihän tuollaisen kanssa viitsi otta riskejä. Kannattaako tuota enää huollattaa vai pitäisikö ostaa uusi 4-tahti tuuppari.
Miltä merkeiltä löytyy pitkärikisiä purjeveneeseen sopivia 4-6hp tuuppareita? Onko joku ylitse muiden? Mistä saisi nopeasti ja edullisesti ennen lomien alkua?
Suosituksia 5hp pitkäriki perämoottoriksi?
4
207
Vastaukset
- 9
Itsellä olisi uusi Honda 5 hv n 2-3 käyttötuntia. Harmittaa kun ostin pienessä kassakriisissä vaikka alunperin tavoite oli ostaa kunnon sähkäri http://www.torqeedo.fi/esite/torqeedo-mallistoesite2010.pdf
- pikkuprutkusta
"20v vanha 2-tahti kone ei ole enää luotettavan oloinen, starttaa muttei käy tasaisesti ja pysähtelee välillä - eihän tuollaisen kanssa viitsi otta riskejä. Kannattaako tuota enää huollattaa ? "
Jos tuossakin on kyse pikkumoottorista jossa 2-t öljy on valmiiksi jo bensan seassa on yleisin syy käyntihäiriöihin kaasarin tukkeutuminen hartsaantunesta öljystä.
Eikun kaasari auki ja kunnon puhdistus. Toteutus joko liuottimella ja/tai vaikka paineilmalla. Erituisesti ne kaikkein pienimmät reiät menevät tyypillisesti jopa umpeen, ja jos et niitä silloin edes huomaa olevan olemassakaan niin luonnollisesti et ole niitä puhtaaksikaan saanut.
"pitäisikö ostaa uusi 4-tahti tuuppari.
Miltä merkeiltä löytyy pitkärikisiä purjeveneeseen sopivia 4-6hp tuuppareita? "
Lähes kaikilta merkeiltä saa pitkärikisen ja pienemmällä nousulla varustetulla potkurilla olevan koneen Ja useimpiin vielä vakliopotkurin varapotkuriksi samaan hintaan (eli suomeksi lisähintaan se pieninousuinen)
Yhteenkään merkkiin ei saa isohalkaisijaista potkuria suuremmalla alennuksella vaihteistossa tuossa kokoluokassa.
Ainakin mercury/mariner mallistossa on kuitenkin pienemmän nousun lisäksi myös suurempi lapapinta rajoittamassa kavitointiherkkyyttä pienessä vauhdissa.
"Mistä saisi nopeasti ja edullisesti ennen lomien alkua? "
Nopeiten lähimmästä venetarvikeliikkeestä, ja edullisesti jostain muualta kuin sieltä. Mutta eihän noista pikkukoneista nyt oikeasti mikään maksa maltaita, sen kun vaan menet ostamaan uuden tai huoltamaan/huollattamaan sen vanhan.
Tosin huolto olis kannattanut teettää talvikautena kun firmoilla on hiljaisempaa eikä kiireisimpään aikaan kun nekin haluaisivat viettää kesälomaa.
Latauksen voit noin pienissä koneissa unohtaa, joistain sellainen kyllä löytyy, mutta purkkarin epäsäännöllisellä käytöllä liian tehotonta kun latausvirratkin jää pieneksi, mieluummin aurinkopaneeli tai tuuligenu tai erillinen aggregaatti jos sellaista kaipaa. - ttt5555
Täältä ostin oman prutkuni muutama vuosi sitten:
http://www.seamarknunn.com/
Oli satkuja halvempi kuljetuskustannuksineen kuin suomesta vastaava. Tuli muistaakseni viikossa parissa. - Überhuono
Missäpäin pääkaupunkiseudulla kannattaisi wanha Johnsson 5hp huollattaa? Maksaako maltaita jos korjaaja tulee veneelle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama907502Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1216237Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1604357Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2302990Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta912608Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh181818- 1111348
Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1651334Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?
Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk21741"Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen
Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi19676