Beatlemania on ohi jo? +++

Taateli+ +++++++

Niin varmaan. Mutta äijien yhteenlaulu ei. Tai ämmien. Oma kurkku on hyvä istrumentti. Jotenkin tuntuu, että oman äänen soittaminen olisi helpompaa kuin kitaran rimputtaminen.

Voihan se niinkin olla. En ole kokeillut koulun jälkeen ääntäni. Kaunishan se on, tok opettajan mukaan. Jotenkin on tässä vuosien varrella tullut sellainen tuntuma, että kaikki osaaminen, mitä liekin, sen osaaminen vie aikansa. Oli sitten konekirjoitusta, kitaransoittoa tai pikajuoksua. Tai muuta.

Jostain kummasta syystä en pidä hyvää konekirjoittajaa hyvää kitaristia huonompana. Enkä siivoojaa toimitusjohtajaa huonompana. Itse asiassa pidän toimitusjohtajaa siivoojaa huonompana. Ihmettelen kuinka paskan puhumisesta saa rahaa rutkasti, mutta raa asta työstä ei.

Mikä nyt ei tarkoita ettei minulle raha kelpaisi. Kelpaa taatusti. Tosin rahaa pitäisi olla jaossa enemmän kuin toimitusjohtaja tienaa kuukaudessa. Siis illan duunista.

Minun kun pitää huolehtia muistakin kuin pelkästään itsestäni. Pitää otta sukulainen mukaan ja hoitaja. Tilata niille hotellihuone jne. Ongelma on saada hoitaja extempore. Siis minne tahansa. Ja hoitajan pitää tuntea sukulaiseni. Siis tuntea.

Iisi homma? Iisimpää on tulla claptoniksi. Ihan kaikkine huumeongelmineen. Jos haluaisin olla koukussa huumeisiin, se olisi ihan iisiä. Hyvin iisiä. Pääsisin hengestäni amfetamiinilla hyvin nopeasti. Lääkärien mukaan. Samantien.

Tietty minua ihmetyttää suomalainen käytäntö., missä poliisi voi tehdä kotietsinnän, jos olen ottanut jotain kaljaa vahvempaa. Katsoa onko minulla esim lääkityksenä jotain kaljaa vahvempaa.

On minulla ja kasapäin reseptejä. Nuppini vuosi ja sen jälkeen on lääkkeitä piisannut.

Uskokaa hyvällä: Unilääkkeet on tabu. Ne vaikuttaa keskushermostoon. Voi kamala. Uskokaa hyvällä: Piristävät ovat vielä suurempi tabu. Niitä en ole vielä saanut. Heitin vitsinä lääkärille. Vaikkei väsymykseni olekaan mikään vitsi. Mutta kaikesta minun pitää tehdä vitsi. Todellisuus on niin inhottava. Väsyttää, väsyttää ja väsyttää. Enkä ole pätkääkään masentunut.

Sen melkein lääkärini tajuaa.Okei. Hesari kirjoittaa, että voi olla kyseessä kilpirauhasen alituotanto. Niin voi. Niin tädilläni. Serkullani kilpirauhasen ylituotanto. Minulla voi olla miesten viihdevuodet. Joka muuten olisi todennäköisintä. En muuten juttele tälläisista lääkärilleni sillä 45 minuuttia menee ihan muihin, tärkeimpiin asioihin.

Tietenkin lääkärini kiinnittää huomionsa "masentuneisuuteeni". Menihän tajuni kankaalle viime vuonna. Siitä saa kuulla, vaikka itse soitin 112:seen. En tiedä vieläkään miksi tajuni meni kankaalle - eikä lääkäritkään. Vakituisen lääkärin vihje on unilääkkeet ja alkoholi. Että varo yhdistelmää. Selitin yhteisvaikutuksen olevan mahdollinen. Yli litra kaksi desiä viiniä. Greippimehua ja kuumetta. Ei tuntunut vakuuttavalta lääkärin mielestä.

Oli sitten vakuuttavaa tai ei - näin vain kävi. 3,5 litraa viiniä on normaaliannokseni, Eikä silloin huimaa. Kyse on aivan jostain muusta. Ei alkoholin määrästä.

0

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

        Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
        Maailman menoa
        90
        7532
      2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

        Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
        Maailman menoa
        122
        6275
      3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

        Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
        Maailman menoa
        160
        4397
      4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

        asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
        Maailman menoa
        233
        3034
      5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
        Maailman menoa
        90
        2618
      6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

        Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
        Maailman menoa
        24
        1866
      7. Tunnustusten lauantai

        Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
        Ikävä
        128
        1497
      8. Yhteydenotto

        Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
        Ikävä
        190
        1478
      9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

        Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
        Tv-sarjat
        21
        751
      10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

        Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        19
        693
      Aihe