Piispat eksyttävät kirkkokansaa !

Voi pimeyttä

Piispat eksyttävät surutta kirkkokansaa. Nyt pian on aika lähetä ulos tuosta Baabelista. Nykyisistä piispoista Askola, Heikka Riekkinen,Mäkinen, Vikström, Kalliala, Salmi,Ranta edustaa liberaalista kaikki pääsevät taivaaseen linjaa.
Taitaa vai Mikkelin Seppo Häkkinen ja Luthersäätiön Matti Väisänen puolustaa oikeaa Kristusta ja Hänen kirkkoaan.

5

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eFWEffe

      Matti Väisäsen piispuudelle ja Luther-säätiölle piut paut. Kannettua vettä kaivossa.

    • Voi pimeyttä

      Askolan piispantalon korviin kuuluukin Helsingin Tuomiokirkosta pian islamilaisten rukouskutsu ( tuskanhuuto),mutta mahtaneeko piispattarella olla oikeutta sinne mennä? Siellä saavat käydä vain miehet, mutta eivät ainakaan homot ja lesbot. Se suvaitsevaisuudesta, arvoisa rouvapiispa.
      Sitten kun islam on vallannut tuomiokirkon,niin loppuvat myöskin sateenkaarimessut, ne joutavatkin loppua. On siinä piispattarella ajattelemisen aihetta. Askolan piispuudelle piut paut. Kannettua vettä kaivossa.

    • Kansa jättää luteril

      "Luthersäätiön Matti Väisänen puolustaa oikeaa Kristusta ja Hänen kirkkoaan."

      Tarkoititte varmaan, että ... puolustaa Lutheria ja hänen kirkkoaan?
      Sitä paitsi eihän luterilaisuus ole koskaan ollut mikään kirkko sanan kristillisessä mielessä. Luterilaisuus on lahkouskonto, joka on perustettu Luhterin opetusta myötäilemällä.

      Eihän luterilaisuudessa toteudu edes kristinuskon mukainen piispan virka, siksi siinä on vain luterilainen piispuus. Ja tätäkin keskustelua selailemalla voi hyvin huomata, että luterilaiset ovat täysin pihalla tämän uskontonsa kanssa. Jokainen maallikkosaarnaaja kukittelee olevans oikea piispa, mutta eikö luterilaisuudessa toki olekin niin sanottu yleinen piispuus?

      Pahalta kuitenkin näyttää, eikä luterilaisuuden keinötekoinen asema enää pitkään kestä Suomessa, sillä se romahtaa lopullisesti.

      Kansa jättää luterilaisuuden ja nyt me ollaan saatu sisäministeriksikin rouva Räisänen, joka on luterilaisuuden ykkösvihollinen. Aina kun Räisänen torjuu homoutta, luterilaisuus menettää kymmeniä tuhansia jäseniä muutamassa viikossa.

    • Yks vaan

      "Sitä paitsi eihän luterilaisuus ole koskaan ollut mikään kristillinen kirkko sanan kritillisessä mielessä."

      Olet väärässä. Luterilainen kirkko on yksi kristillisistä kirkoista, jotka harjoittavat keskenään ekumeniaa eli kirkkojen välistä yhteistyötä.


      "Jokainen maallikkosaarnaaja kukittelee olevans oikea piispa, mutta eikö luterilaisuudessa toki olekin niin sanottu yleinen piispuus?"

      Annetaan maallikkosaarnaajien "kukitella", mitä sitten "kukittelevatkin", mutta piispana olemisen kanssa heidän "kukitelmillaan" ei ole mitään tekemistä.

      "Kansa jättää luterilaisuuden ja nyt me ollaan saatu sisäministerksikin rouva Räisänen, joka on luterilaisuuden ykkösvihollinen. Aina kun Räisänen torjuu homoutta, luterilaisuus menettää kymmeniä tuhansia jäseniä muutamassa viikossa."

      Enpä oikein usko tuohon. Aika näyttää. Luterilaisia on joka tapauksessa yli 70 prosenttia suomalaisista.

    • Maran ata

      Kun näette häväistyksen kauhistuksen siellä, missä ei pitäisi, tietäkää, että Herramme tulemus on lähellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4949
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      56
      3960
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      71
      3549
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2868
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      146
      2432
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      59
      2318
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2094
    Aihe