On taas se aika vuodesta jolloin ihanainen aurinko lämmittää asunnot kuumiksi. Minullakin on näin helteillä yli 30 astetta kämpässä. Olen siinä onnellisessa asemassa, että kerrostaloasunnossani on parveke ja ovi, jota voisi pitää auki ja vähän tuulettaa ellei talossani asuisi paria ketjussa myrkkysuitsukkeitta sauhuttelavaa itsekästä sielua (lue tupakoitsijaa), joiden takia en voi pitää ovea tai ikkunaa auki. Jos avaan ikkuna asuntoni on hetkessä täynnä savua, joka jostain kumman syystä tunkeutuu ulkoa sisälle.
Ikkunan tai parvekkeen oven auki pitäminen ei siis tule kysymykseen savumyrkytyksen takia. Ei ole tympeämpää hajua kuin tupakan haju - varsinkaan aamulla kun haistaa raikkaan aamuilman sijasta käryävää savua , jos ikkuna on auki.
Niin eiväthän nämä savuttajatkaan sitä savua omaan asuntoonsa halua, vaan tulevat ulos levittelemään myrkyllisä kaasujaan muiden parvekkeille ja koteihin.
Miksiköhän nämä tupakanpössyttelijät ovat sen verran uunoja, että ymmärrä, että savu oikeasti haittaa muita ihmisiä ja että kaikki eivät siitä nauti? Viekö tupakka kyvyn järjelliseen ajatteluun?
Politiikot, milloin suotte savuttomille hmisille oikeuden elää täysin savutta omissa kodeissaan? Kieltäkää ihmeessä tupakan myynti kokonaan koko Suomessa, kun ette saa aikaisesi sellaista tupakkalakia, joka kieltäisi viattomien sivullisten myrkyttämisen savulla. Kansasta kuitenkin yli 80 prosenttia ei polta.......
Nuuska takaisin kauppoihin - ja tupakka pois, niin sivullisten ei tarvitse kärsiä.
Tupakansavua on tutkittu paljon ja sen on tieteellisestikin todettu olevan myrkyllistä. Miksi sitten sallitaan toisten myrkyttäminen mm. näiden omilla parvekkeilla, bussipysäkeillä ja muilla julkisilla paikoilla? Eihän mitään muutakaan myrkyllistä kaasua saa mennä ruikkimaan ihmisten päälle, joutumatta siitä vastuuseen.
Tervetuloa tupakan savusta vapaa sivistynyt Suomi!
Tupakka pois kaupoista
8
406
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan ne nykyään omat röökipaikat! Mut jos on sellainen yökukkuja niin se häiritsee asukkaita kun koristelee ovia ja liikkuu käytävällä! Enkä minä tupakoitsijana ole koskaan nuuskaa käyttänyt enkä aio käyttää! Kyllä tupakoitsijan elämästä tehdään vaikeeta! Varsinkin minun kun olen lievästiliikuntarajoitteinen niin lähden menemään kolme kerrosta jossa rajuen välissä vielä tasabteet eli rappuja on joka kerroksessa kahdet! Niin minäkö lähden pihalle? No onneks pääsin pois sieltä ja omakotitaloon niin ihan rauhassa pihalla tai terassilla pössytellä!
Asuin OK- talossa ja siinä oli iso prplem Saunan lämmitys? 60metriä ja korkea savupiippu,,no minä kuorin Koivut ja poltin Tuohet vasta kuumassa pesässä,,naapuri oli tyytyväinen varsinkin kun kerroin etten kärähti häntä Käytetyn moottori öljyn poltosta/ se on eri poltin lisämaksu 150€ mutta lämmitys halpaa! Parvekkeella tosiaan toimii ja Harju pysty tuuletin tai mikä tahansa kun vain teho riittää. Kuljetin työmaa autolla " muka Astmaatikko erikois allerginen tupakille,autossa oli just poltettu tuhkakupit täynnä mutta Rouva ei saanut kohtausta eikä hajustakaan maininnut, Toiset on:Koiran Parte Terrieeri ei haukkunut silti Isännöitsijä sanoi: Koirasi on ulisijan näköinen- levittääkö tauteja? Sanoin mene Rikkaan Bemarimiehen ovet taas ,kuulet Luppakorva ulisee nyt ja minun koira on tässä. Köyhä piti autoaan lähellä ove,tuli syyte pakokaasu myrkytys sillä eukolla/ rikas piti siinä sitten sanoin vie syyte minua niin pyörryttää ja paskattaa nämä talo juoruavat.
Olet aika hyökkäävä Tupakoinnin vastustaja jopa niin että menee toisen järjen epäilyyn ja siitä pääset Karäjille. No minä poltan ympäri vuoden ja etsin vähä Nikotiinia Tervaa en tarvitse,noin 2kertaa viikossa elib2-4 savuketta ja sen nautinnon vuoksi. Tupakointi on itse tehtynä hyvästä laadusta,Ranskasta paperit ja Filtterit pitkiä maatuvia. Ei ole hyvä " sytytä valmis ja tulppaani 2 minuutissa,,sitä en ymmärrä/ex-muija sytytti heti Kaupan ovella autolle minuutin matka? Tupakointiin kuuluu nuo rituaalit tuo toinen tapa en kannata. SeParveke,minulla hiljainen tehokas Puhallin,Puut noin 10 metrin päässä ja lehdet heiluu,on parempiakin. Takaan ettei Savut mene kuin Spiraalina yli tuon matkan päähän talosta. Käyppä ehdota sovussa? Hintaa tulee-20-40€ puhaltimelle/ takaan että pääset hajuista ja saat kivan naapurin?
Tupakan laatua tahallaan on muutettu 1975 todettuun Keuhkosyöpä lajiin. Antakaa miedot valkoiset,siniset,oranssit takaisin neuvon itse nuorisolle Kiltatupakalla voi tervata Sukset. Syy on Nicoretten halu ostaa Sähkötupakka,siinä Höyry vaaraton,itse laitat Nicotiini( en Tervaa ikinä) tuoksu eduksi moni valinta /Höyry+maku,,ei myrkkyä! Lapsena hengittelin Korpimökissä Keuhkolääkkeet Höyrypiipulla Terveys sisaren tuomana. Kävi huonosti:Kuumavesi Tinturabenjui ja pyyhe päälle( 3 vuotiaan nenä ja otsa kävi vedessä,palohaahat isot)! Höyrysavuke on laitteen nimi ja toiminto kuin Taskulampussa- Tuottaa lämpöä höyryyn- vanha lankapoltin lamppu toimitti Valoa/ yksi Nicoret saarnaaja sanoi ja rungossa on 150 myrkkyä? Ihmisten tulisi tulla Höyrysavukkeen puolelle,Nicorette osti Nykin ja San Fransiskon ettei imuketta enää myytäisi,heidän Purukumit,laastarin,suihkeet jää jos saavat Höyryimukkeen. Se toimii myös Avaruus Asemalla/ testi maassa. Myrkytön- vaihtoehto jota mollataan!
- Anonyymi
Pitääkö tupakka siirtää Alkoon, vai pitääkö luoda oma "Alko" tupakkatuotteille?
- Anonyymi
Mitä jos katsoisit peiliin niin löytäisit uuden ja paremman mustan lampaan jota syytellä.
- Anonyymi
Syytellä mistä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syytellä mistä?
Sitä voipi ihmetellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1298016Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1567115Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1834866Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2493305Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1012764Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1272352- 1531990
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari171933Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa411750Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?2061685