Ei sukkia kengissä tai pienet sukkelit - Hyi!

sandaalisukka

Mielestäni on TÖRKEÄN näköistä kun nykyään nuoremmat ihmiset eivät käytä kengissään enää sukkia! Tai sitten on sellaisia ihmeellisiä "sukkeleita", joissa ei ole ollenkaan vartta?! Mikä sukka se sellainen on joka loppuu kantapäähän? Täytyyhän sukassa varsi olla.

Sandaalit ovat kätevät kesällä, mutta niihin kuuluvat ehdottomasti sukat! Sandaalit ilman sukkia ovat tökerön näköiset ja ajatelkaa nyt hyvät ihmiset, miten epähygieeniset ne ovat!

9

669

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeamielipide

      En ole kyllä yhtään samaa mieltä. Varsinkin jos on kaprit, tai muuten lyhyemmät housut, niin on paljon paremman näköiset jos on vain nilkkasukat (="sukkelit") lenkkareissa. Ja mitä sandaaleihin tulee: EI MISSÄÄN NIMESSÄ SUKKIA SANDAALEIHIN. Sen pahemmaksi ei tyylimoka mene. Näyttää suorastaan naurettavalta. Ja miksi olisivat epähygieeniset? Jalat hikoavat vähemmän, kun ei ole paksuja sukkia jalkoja kuumentamassa, ja kun kaikki katupöly ja hiekka tarttuu hikisiin sukkiin, niin nam.. kuolleet ihosolut eivät jää pyörimään sukkiin. Jää oikein muhimaan koko päiväksi, kun taas ilman sukkia jalat saavat hengittää. Kun kerrankin saadaan Suomeen tarpeeksi lämmintä, että pärjää ilman ylimääräistä vaatetta, niin eiköhän kuljeta ilman sukkia ja anneta jalkojemme nauttia!

    • provo sukkajuttu

      Älkää provosoituko provoilusta!

      • pylly kipäeän

        Mitäs provoa tuossa on. Ihan asiallista tekstiä, lukijan oma vika jos tuosta tekstistä tulee pylly kipeäksi.


    • Bridgedale

      Et seuraa aikaasi,nykyään on hyviä tuotteita joilla voi huoltaa ja puhdistaa jalkineita.Esim. Nikwax sandal wash loistava tuote, ja Wolyn shoe fresh jossa nanotegnologiaan perustuvat hopeaionit tappavat bakteerit.Apteekeista saa myös ns.jalka dödöjä jotka pitävät jala kuivina tuntikausia.Nuohan nilkattomat sukat ovat ihan hyvä jutttu, aivan eri asia on jos esim.lomallani Brasiliassa näin suomalaisia joilla oli polviin asti sukat ja sandaalit hyi hitto.

    • sukaton...

      Sulla on kiva fetissi...

    • Mitäs pirät?

      Persk*ta taidan ostaa mieleksesi seuraavaksi miesten "avokassukat", kun sellaisia on myynnissä ihan perusrättikaupoissa....

    • assssssssss

      Katselin kerran työpaikkaruokalassa kun yhdellä keski-ikäisellä hoikalla miehellä oli sandaalit jalassa eikä mikään sukkia. Taisi olla talvi ja miehellä jokin terveysintoilu (hikoilemattomuus tms.) ajatuksenaan.
      Olipa kauhean näköistä katseltavaa!
      Sopiiihan se sukattomuus jos on kauniit pikku koipiset.
      Itse olen jo vanhempi ruma mies.
      Ei sukattomuus sovi rumille hoikille suonikkaille jaloille. Ei niitä sinisuonia katsele pirukaan.

      • sukkajalka

        Nää kun luulee että niitä sandaaleja käytetään vaan rantahietikolla...


    • yök!!!!

      siis vanha aihe mutta pakko lisätä, että mielestäni on ällöttävää jos ei käytä sukkia esim normi kengissä, talvikengissä yms. sandaaleihin sukat ei kuulu ja sellaiset "sukkelit" ovat mielestäni myös oikein oiva keksintö!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      90
      7502
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      121
      6237
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      160
      4367
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      231
      3002
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      90
      2608
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      18
      1818
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1358
    8. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      165
      1334
    9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      741
    10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

      Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      676
    Aihe