Mitä tämä on?

En_oo_ihan_kunnossa

Oon 16v tyttö. Mulla on ollut jostain seiskaluokalta asti jotenkin epämääräisen outo olo, ikään kuin kaikki ois vain unta. Mulla oli myös yläasteen aikana lievää satunnaisesti esiintyvää alakuloisuutta. Jossain vaiheessa yläastetta rupesin miettimään, että saattaisin olla masentunut. En kuitenkaan puhunut siitä kellekään.

Ysillä alakuloisuutta alkoi olla vähän enemmän, mutta oli kuitenkin vielä hyvin pientä eikä haitannut koulunkäyntiä. Oikeastaan koulu sujui mulla ysin alussa melko hyvin.
Mutta sitten...

Ysin keväällä aloin olla hirveän stressaantunut, enkä jaksanut enää keskittyä koulujuttuihin. Läksyt sain vielä jotenkuten tehtyä, mutta kaiken maailman esitelmät sun muut jäivät aina viime tippaan. Aloin saamaan lähes joka viikko ns. itku/masennuskohtauksia(hermoromahdus?), koska työmäärän suuruus ahdisti mua. Kokeista aloin saada arvosanoiksi lähinnä vain kutosta tai seiskaa, koska en saanut luettua kokeisiin. Mulla alkoi olla myös jonkin verran itsetuhoisia ajatuksia, mutta ne oli vain satunnaisia ja ne lähti yleensä pois kun menin ulos kävelemään.

Kun koulu loppui, olin ihan poikki ja väsynyt ja olin koko kesän ihan apaattinen ja makasin vain sängyssä. En kyennyt enää itkemään vaikka mulla oli paha olla. Joskus heinäkuun puolivälissä viilsin saksilla pienen pintanaarmun mun käsivarteen. Muutaman päivän päästä toistin saman uudestaan ja näin tapahtui useita kertoja.

Lukion alettua aloin viillellä useammin (noin 2-3 kertaa viikossa) ja hieman syvempiä haavoja. Läksyjä en saanut tehtyä millään vaikka koulussa jaksoinkin käydä, ja kokeisiin jäi lukematta. (Onneks vaihdan kymppiluokalle niin ei tarvi enää stressata niin paljoo.) Mulla oli tosi usein huono olla mutta iloisiakin päiviä oli paljon.

Tässä pari kuukautta sitten mulla alkoi mennä vähän paremmin... tai oikeastaan se masentuneisuus alkoi olla sellasta jaksottaista. Eli saatan olla esim 3-5 päivää ihan maassa kunnes taas alan olla vähän ilosempi. Silloinkin kun oon iloinen, niin silloinkin siinä sivussa tuntuu siltä kuin jokin ois pielessä. Oon lapsesta asti ollut kova murehtimaan pieniäkin asioita ja tuntuu et oon koko ajan huolestunut jostain mutten tiedä mistä. Viiltelystäkään en oo päässyt vielä kunnolla eroon, teen sitä nykyään noin kerran viikossa. Oon pari kertaa yrittänyt lopettaa, mutta oon aina uudestaan sortunut siihen.

Lopuksi haluan vielä lisätä, että mua kiusattiin päiväkodissa ja eskarissa ja lähes koko peruskouluajan, ja olin koko yläasteen ja oon edelleenkin ilman kavereita.

0

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

        Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
        Maailman menoa
        105
        5731
      2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      4. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      5. Alkanut tuntua siltä

        Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
        Ikävä
        124
        1097
      6. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      8. Nii, mites ne

        Hampaat??
        Ikävä
        66
        857
      9. Joululahja/Jouluntoivotus

        Millainen kaivatulle
        Ikävä
        75
        798
      10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

        Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
        Ähtäri
        17
        741
      Aihe