Kyllä täytyy jäätelömyyjillä olla kovat tulot kun SPR:n talon kulmauksessakin maksetaan jäätelökojun paikasta huimat 90 000e vuokraa kolmelta jäätelönmyyntikaudelta eli 30 000e kesä.
Miten homma kannattaa, laatu saadaan varmasti unohtaa kättelyssä ettei kate jää liian pieneksi. Ostetaan/teetetään jäätelö jossain halvalla... maustetaan se halpa huttu keinoaineilla syömäkelpoisen oloiseksi ja myydään järjettömällä katteella. Pyyhitään työehtosopimuksilla persettä ja hommataan nuori idiootti apinaksi koppiin nimellistä korvausta vastaan... vai miten?
Jäätelö superbisnes
10
2156
Vastaukset
- olla kovat
tulot mutta kovat on menotkin mm. tuo vuokra. Sä varmaan luulet että kaikki mitä tulee on jäätelökauppiaan palkkaa. Ei sun tarvi olla tuolla kioskilla jäätelöjonossa, hae jäätelösi Lidlistä. Iskikö kateus suhun jo nyt vaikka jäätelökausi ei ole vielä alkanutkaan.
- Hohoijaa...
Mistä tuo kateus aina vedetään joka paikkaan.
Jos myyntiartikkeli on jäätelö, myyntikausi lyhyt ja noin kova vuokra pelkästä paikasta muut kulut niin kyllä siinä on ihmettelyn aihetta ja pelkoa siitä miten paljon joudutaan nipistämään laadusta ja muusta, että kannattavuus taataan. Niin, varmasti parempaa laatua saa kun hakee jäätelön marketista. Sitä on monipuolisemallakin tarjonalla ja pienemillä vuokramenoilla vaikea saada kannattavuutta. - jatskia
Hohoijaa... kirjoitti:
Mistä tuo kateus aina vedetään joka paikkaan.
Jos myyntiartikkeli on jäätelö, myyntikausi lyhyt ja noin kova vuokra pelkästä paikasta muut kulut niin kyllä siinä on ihmettelyn aihetta ja pelkoa siitä miten paljon joudutaan nipistämään laadusta ja muusta, että kannattavuus taataan. Niin, varmasti parempaa laatua saa kun hakee jäätelön marketista. Sitä on monipuolisemallakin tarjonalla ja pienemillä vuokramenoilla vaikea saada kannattavuutta.koyhat kyykkyyn...
- turistit
jatskia kirjoitti:
koyhat kyykkyyn...
ei anakaan Suomessa osta jäätelöä. Saksas maksaa jäätelö kioskilla 25c ja samasta Suomes kymmenkertainen hinta, 2,5€! Ei oo ihime, että Suomalaisella kuluttajalla on euroopan huonoin ostovoima. Eipä tua porvarihallituskaan energiaverokorotuksineen tunne mitään huolta suomalaisten ostovoimasta ja kilipaalukyvystä.
- ---------
turistit kirjoitti:
ei anakaan Suomessa osta jäätelöä. Saksas maksaa jäätelö kioskilla 25c ja samasta Suomes kymmenkertainen hinta, 2,5€! Ei oo ihime, että Suomalaisella kuluttajalla on euroopan huonoin ostovoima. Eipä tua porvarihallituskaan energiaverokorotuksineen tunne mitään huolta suomalaisten ostovoimasta ja kilipaalukyvystä.
...jos kioskipaikan vuokrat ovat tähtitieteellisiä, siksi kalliilla hinnalla joudutaan myydä halpaa heikkolaatuista tavaraa, että yleensä katetta saadaan lainkaan. ja myyjä raukka joutuu tekemään työt ihan apinan palkalla.
Vuokrapaikka 30 000e kesältä ja artikkelina jäätelö, ei hyvää päivää! Siinä ei hinta ja laatu pääse vahingossakaan kohtaamaan. - tuassa justihi
--------- kirjoitti:
...jos kioskipaikan vuokrat ovat tähtitieteellisiä, siksi kalliilla hinnalla joudutaan myydä halpaa heikkolaatuista tavaraa, että yleensä katetta saadaan lainkaan. ja myyjä raukka joutuu tekemään työt ihan apinan palkalla.
Vuokrapaikka 30 000e kesältä ja artikkelina jäätelö, ei hyvää päivää! Siinä ei hinta ja laatu pääse vahingossakaan kohtaamaan.hinta ja laatu kohtaavat toisensa. Kaupungintaloon nurkalla olis vuakra jo paljon piänempi. Ja eikös tua paikka annettu tarjousten perusteella ja kuulopuheeden mukahan valituksen kautta kun ensin annettihin vähemmäntarjonneelle ettei vaan sukulaaselle.
- Tiikerijäätelö
Kyse Seinäjoella on markkinaosuuksista. Katsoppas kesällä katukuvaa; löytyy pääasiassa Ingmanin kioskeja. Ennen löytyi myös Nestlen paikkoja.
Eiköhön Ingman maksa ko. paikan vuokran. Taitaa ensi kesän kioskeissa oll samat hinnat, kun on kaikissa sama yrittäjäkin (=sama, joka monopolisoi myös torikahviloita)- että suomen
markkinoilla maksaa kaikki nykyään aivan liikaa, yrittäjien on vaikea saada katetta tuotteileen suomessa kalliiden kustannusten vuoksi.
- Ilman apuasi ja
Mistä sinä niiden laadusta tiedät. Kerro. Kun ei oo koju aukikaan niin moitit laatua.
Tos olli AssiCalman jutus hyvin:
Lapualaiset kadehti ku Seinäjokea pommitettiin.
Thats right. Taidat olla sieltä.
Pankista olisit saanu lainaa 5 % korolla ja samanlainen, mutta paree tarjous. Ei se sen vaikeampaa.
Seuraavaksi voisit ennustaa uusia asioita.
Mee vaan myyjäksi jätskibaariin. Kukaan ei kysy kuittia.
Noi tienvarsimestat on kultakaivoksia.
Siksi kannattaa satsata henkilökuntaa, että osaa saada pimeän rahan taskuunlaitosta sopimuksen.
Ei tartte olla nero ku ton oivaltaa.
Pyydäpäs parturilta, kuitti. Ota nitrot mukaan, ku sitä alkaa niin huimaamaan.
4 päätä tuntiin kevyesti ja a' 15 €. Puolet suoraa posaan. Kukaa ei kysy ei hauku.- -Jonttu-
Oletetaan, oletetaan:
Jos koju on auki 3 kk, 10 h joka päivä, täytyy myyjän myydä 2,5 €:n jäätelö joka viides minuutti, että saadaan 30 t€ täyteen. Ja siinä vasta läntin vuokra :P
Ja sori pilkun nu.. viilaajat, jos laskin päin persiistä. Joskus ei voi kun yrittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?
Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa1233460- 122286
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos371935Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa
Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin4141889Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly211701Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel681517Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?
Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?301423- 1241418
En muuttaisi sinusta mitään
Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul101281- 141236