Finnkino Julia

hessu77

Miten voi olla mahdollista nykyään pitää työntekijää asiakaspalvelutyössä, joka ei puhu suomea eikä ruotsia? Tarkoitan siis tuon finnkinon leffateatterin pop corn myyjää, joka ei todella puhu kuin omituista huonoa englantia. En ole rasisti, ihmettelen vain ja olisi minusta kohtuullista saada palvelua kotimaisella kielellä.

Huono suomikin menisi jos palvelu olisi kohteliasta tai edes suhteellisen nopeaa. Edessä olevalle nuorelle tytölle hän ei suostunut myymään isoa pop cornia vaan väkisin pisti tytön ostamaan pienemmän. Itse sain väärää juomaa. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?

5

1021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nelikriisi

      tietoinen ketä tarkoitat. Olen myös muutaman kerran ollut hänen asiakkaanaan. Silloin olen kyllä saanut mitä olen halunnut, mutta hitautta oli ja sai muutaman kerran sanoa, mitä ottaa, ennen kuin ymmärsi.

      Ihmettelen myös, miksi hän saa olla siinä töissä. Koivn tylyn oloinen ja ei-asiakaspalvelullinen.

      • nelikriisi

        Ei auta, kuin käydä Finnkino Kinopalatsissa ;D


    • hämmennyitte itse

      Taisi omat pasmat sekoittua kun myyjä ei osannut kunnolla suomea. Kyllähän tuollaisen asian saa hoidettua vaikka sanomatta sanaakaan millään kielellä.

      Kyllä se vaatii rohkeutta siltä tytöltäkin että on siellä myymässä kielipuolena. Hatun nosto. Äkkiä se siinä oppii sen verran että palvelu sujuu.

      • todellakaan

        mikään tyttö, vaan vanha akka ja sitäpaitsi se on ollut töissä siellä jo vuosikaudet. Ei se musta ole liikaa vaadittu, että odottaa toisen edes hiukan ymmärtävän mitä haluaa tilata, mut se ei vaan tunnu oppivan.


      • nykyinen kinopalatsin asiakas
        todellakaan kirjoitti:

        mikään tyttö, vaan vanha akka ja sitäpaitsi se on ollut töissä siellä jo vuosikaudet. Ei se musta ole liikaa vaadittu, että odottaa toisen edes hiukan ymmärtävän mitä haluaa tilata, mut se ei vaan tunnu oppivan.

        Saman olen huomannut jo vuosia sitten, joku aasialaisnainen siellä oli tiskillä ja tilaaminen oli ärsyttävää ja hidasta:(

        On se hyvä, että tekee töitä, mutta joku oppi pitäisi mennä perille!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      195
      1677
    2. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1500
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1081
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      1047
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      74
      1040
    6. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1000
    7. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      86
      970
    8. Hindujen rukous ei auta

      Rukoilu hindulaisuuden tapaan ei voi missään tapauksessa tuottaa hyviä tuloksia. Ja miten joku epäjumala voisikaan mihin
      Hindulaisuus
      353
      866
    9. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      861
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      54
      824
    Aihe