Kahdenkertainen kirjanpito käytössä, miten kirjaan veronpalautuksen?
TMI ja veronpalautukset, miten kirjanpitoon
13
14839
Vastaukset
- 5+12=17
Perustilikartassa on tili 9950 Veronpalautukset / jäännösverot eli kirjaat
per firman pankkitili an Veronpalautukset / jäännösverot- 5+6
Suuri kiitos ammattitaitoisesta ja ymmärrettävästä vastauksesta. ;)
- Misip
"Kahdenkertainen kirjanpito käytössä"
Siis puhutko toiminimestä?
Ja miten tuo Kahdenkertainen kirjanpito käytössä vaikuttaa mihinkään?
Hyvä että on yrityksellä kirjanpito, mutta mitenniin kahdenkertainen?
Hyvä myös jos tuli veronpalautuksia.
Yrityksesi on siis jostakin syystä maksanut yhteisöveroa liikaa ja saa nyt palautukset.
Sitä en kyllä ymmärrä miten se olisi liikaa maksanut?
Vai puhutkohan nyt henkilökohtaisesta palautuksesta?
Sitä sinun ei tarvitse kirjata mitenkään yrityksen kirjanpitoon.
On muistettava seuraava yksinkertainen verotukseen liittyvä juttu:
Yritys on laillinen henkilö.
Ihminen yrityksessä (oma tai vieraan) on luonnollinen henkilö.
Tämä pätee aina kaikessa toiminnassa, joka tähtää voitontavoitteluun.
Voitontavoittelua on myös palkkatyö. - nope darling
Joo siis, toiminimi kun on kyseessä, niin ennakonpalautukset/veronpalautukset on ihan sun omia tuloja, jotka ei kuulu ollenkaan yrityksen (tmi) kirjanpitoon. Alv huojennokset taas ovat verotettavaa tuloa kuluvalta tilikaudelta.
- 5+12=17
Kun yrittäjä maksaa ennakkoja, hän tietysti kirjaa ne kirjanpitoonsa maksettuina veroennakoina. Totta kai hän sitten kirjaa kirjanpitoonsa myös saadut veronpalautukset, jotka muuten eivät ole kenellekään "tuloja".
- Anonyymi
Miten kirjataan negatiivinen alv kirjanpitoon? Tuleeko se taseeseen saamiset vai tuloslaskelmaan. Kyseessä on vuosittainen alv ilmoitus ja verovirasto ilmoitti että se palautetaan seuraavana vuonna tilille.
- ,,,
olet kirjannut kirjanpitoon myös ennakkoverot, kirjaa saatu palautus samalle tilille tai tiliryhmään kredit puolelle.
Kirjanpitoa pidetään siksi, että saadaan selville yrityksen verotettava tulo. Maksetut ennakkoverot ja palautukset oikaistaan pois verolomakkeella kohdassa 365. Veroilmoituksen täyttöohje sivu 8.
http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=5915;172163- Kullu3
vero ei ole "kulu" eikä veronpalautus "tulo"
- ...
Kullu3 kirjoitti:
vero ei ole "kulu" eikä veronpalautus "tulo"
ole, vaan lue tämä:
"Kirjanpitolautakunta pitää hyvän kirjanpitotavan mukaisena, että yksityisliikkeen tuloslaskelmaan merkitään se osa elinkeinonharjoittajan koko verovuoden välittömistä veroista, joka liittyy kyseiseen yksityisen elinkeinonharjoittajan harjoittamaan elinkeinotoimintaan. Asian luonteesta johtuen kohdistettavan veron määrä perustuu arvioon, joka tulee tehdä elinkeinonharjoittajan käytettävissä olevien verotustietojen perusteella olennaisuuden periaate huomioon ottaen.
Yksityistilin kautta voidaan muun yksityisoton tavoin kirjata sekä elinkeinonharjoittajan liiketoiminnasta aiheutuvia veroja että muusta tulolähteestä aiheutuvia veroja. Tilinpäätöksen laatimisen yhteydessä yksityistili päätetään avustavana päätösvientinä oman pääoman tilille. Yksityisliikkeen toimintaan liittyvät verot merkitään tuloslaskelmaan ja elinkeinonharjoittajan mahdollisesti maksamat muut verot jäävät rasittamaan yksityistiliä."
Lainaus on täältä:
http://ktm.elinar.fi/ktm/fin/kirjanpi.nsf/717602942eb71ebdc22570210049e02b/bfb00e831686ab13c2256fab00363264?OpenDocument
- Anonyymi
On kyllä turhaa mikromanagementtia kirjata veroja ja palautuksia toiminimen tapauksessa, koska kyseessä on henkilö, jolla voi olla muitakin tuloja kuten mm. palkkatuloja ja eläketuloja. Jotta kasautuvat verot esim. toiminimen toiminnasta erotellaan, vaatii jo sitten verotusteknisiä laskelmia, mikä on ihan turhaa ajanhukkaa.
- Anonyymi
Joo, mutta tarkoitin, kun haluan tyhjentää taseessa olevat ostojen ja myynnin alv-tilit, niin mihin kirjaan sen erotuksen, joka tällä kertaa on negatiivinen. Meneekö se yksityistileille?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, mutta tarkoitin, kun haluan tyhjentää taseessa olevat ostojen ja myynnin alv-tilit, niin mihin kirjaan sen erotuksen, joka tällä kertaa on negatiivinen. Meneekö se yksityistileille?
Viet sen taseeseen arvonlisäsaatavat-tilille
- Anonyymi
Veronpalautukset kirjataan tilille:
23451 Juotavat rahat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71026Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981