ILKKA0725

Lyhyt vierailu näillä sivuilla, kaksi viikko riittänee. Asun Ruotsissa ja käyn suunnilleen kaksi kertaa vuodessa Suomessa. Määränpääni ei ole kumpikaan maa, haluan jatkaa matkaa vielä kerran. Nyt näyttäisi olevan sen aika. Etsin näiltä sivuilta treffejä kesäksi, vaikka ulkonakin aivan asiallisia ihmisiä tapaa. Ilman Internetinkin suomaa apua.
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia0 aloitusta · 2 kommenttia
- Olen lukenut kirjan jo kauan aikaa sitten. Kuten myös toisen, Hannu Nyman nimisen miehen kirjoittaman "Toisenlainen Evankeliumi". Jälkimmäisessä käydään läpi niin Jehovan todistajien kuin myös Mormonien uskonnot, niiden eroavaisuudet alkuperäiseen evankeliumiin.
Molempien uskontojen pohjana on muunnneltu raamatun alkuperäinen oppi. Näiden muutosten johtopäätöksenä Hannu Nyman toteaa mm. näin: "Tästä ei voi tehdä muuta johtopäästöstä kuin sen, että Jumala on tullut toisiin ajatuksiin."
Jehovan todistajat ovat muuttaneet jopa omaa oppiaan useasti historiansa aikana. Alkuperäiset Charles Russel (Jehovan todistajat) ja Joseph Smith (Mormonit) tuskin enää edes allekirjoittaisivat järjestöjen toimintaa omakseen.
Sillä siitähän loppujen lopuksi on kysymys. Ihmisen omalla "viisaudellaan" omaksi hyödykseen muuttamaa Jumalan sanaa. Alkuperäinen sanoma on laitettu palvelemaan johtajien parasta, ei johdettavan paranemista. - Tämä vastaus tulee "armottoman" myöhään, mutta kappale löytyy YouTube sivuilta niin musiikin kuin sanojen osalta. Molemmat, suomalainen Lemon ja alkuperäinen Uriah Heep sanojen kanssa. Toinen suomeksi ja toinen englanniksi. https://www.youtube.com/watch?v=FLGyALwTdOI