- Eikö se persujen ihannevaltio ole Putinin Venäjä? Sinne ei oteta maahanmuuttajia ja kaikki seksuaaliset poikkeavuudet ovat kiellettyjä. Persut ihailevat myös vahvaa johtajaa, jolloin länsimaisen demokratian turhat kiemurat vedetään suoriksi,
- Jussi on siinä määrin introventti persoona, ettei pääministerin jatkuva julkisuudessa oleminen oikein istu hänelle. Jussi haluaa pikemminkin vaikuttaa kirjoittamalla, ei eturivistä johtamalla.
- Muistuu tässä mieleeni eräs keskustelu vuosia sitten yleisessä saunassa. Minulle tuntematon ilmeisesti rakennusalallla työskentelevä mies alkoi lauteilla valittaa rahojensa riittämättömyyttä. Kysyin häneltä, poltatko tupakkaa? Aski vähintään kuluu kuulemma päivässä. No, käyttätkö alkoholia? Töiden jälkeen mies sanoi ostavansa pari olutta ja viikonloppuisin tulee käytyä Alkossa ja ostettua pullo tai pari, jos Tallinnasta ostetut varastot ovat lopussa.
Eipä tämän keskustelun jälkeen voinut kuin ihmetellä tämänkin miehen ajatuksen juoksua, - Haastatteluissa suomalaiset mepit korostavat aina sitä, että voidakseen vaikuttaa Brysselissä edustajan on kyettävä verkostoitumaan. Siihen tarvitaan kielitaitoa. Pelkällä suomen kielen osaamisella se ei onnistu. Toisella persujen edustajalla on vaadittava kielitaito, mutta entä tämä herra Hakkarainen? En voi kuin ihmetellä sitä, mitä ovat ajatelleet Hakkaisen Brysseliin äänestäneet ihmiset. Tuskin mitään. Käsittääkseni puolueessa olisi ollut muitakin kielitaitoisia ehdokkaita kuin Huhtasaari.