Siirry sisältöön
Suomi24
ValikkoSulje

Suomi24-palvelut

  • 24KeskusteluAiheet ja ketjutOlet täällä
  • 24TreffitSeuranhaku
  • 24ViihdeTV ja elokuvat
  • 24ChatJuttele reaaliajassa

Keskustelun aiheet

Kaikki aihealueetAloita keskustelu

Suosituimmat

  • Paikkakunnat
  • Suhteet
  • Yhteiskunta
  • Terveys
  • Viihde ja kulttuuri

Kaikki aiheet A–Ö

  • Ajanviete
  • Ajoneuvot ja liikenne
  • Harrastukset
  • Koti ja rakentaminen
  • Lemmikit
  • Matkailu
  • Muoti ja kauneus
  • Nuoret
  • Paikkakunnat
  • Perhe
  • Ruoka ja juoma
  • Ryhmät
  • SeksiK18
  • Suhteet
  • Suomi24 Blogi ★
  • SuomiAreena
  • Talous
  • Terveys
  • Tiede ja teknologia
  • Työ ja opiskelu
  • Urheilu ja kuntoilu
  • Viihde ja kulttuuri
  • Yhteiskunta

Muuta Suomi24:ssä

  • Lainaa
  • Reseptit
  • Horoskooppi
  • Hyötylinkit

Ohjeet ja palaute

  • Säännöt
  • Opastus
  • Palaute
  • Keskustelu Suomi24:stä
KirjauduRekisteröidy

Ilmoitukset

Ladataan…

    Näytä kaikki
    Muokkaa profiiliaJulkinen profiiliLuetut ketjutAsetukset
    Kirjaudu ulos
    • Keskustelu
    • Viihde
    • Lainaa
    • Treffit
    • Säännöt
    • Chat

    Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.

    Vahvista
    • Keskustelun etusivu
    • Aiheet listaus
      • Paikkakunnat
        • Suhteet
          • Terveys
            • Viihde ja kulttuuri
              • Yhteiskunta
                Näytä lisää
                • Ajanviete
                  • Ajoneuvot ja liikenne
                    • Harrastukset
                      • Koti ja rakentaminen
                        • Lemmikit
                          • Matkailu
                            • Muoti ja kauneus
                              • Nuoret
                                • Perhe
                                  • Ruoka ja juoma
                                    • Ryhmät
                                      • Seksi
                                        • Suomi24 Blogi ★
                                        • SuomiAreena
                                        • Talous
                                          • Tiede ja teknologia
                                            • Työ ja opiskelu
                                              • Urheilu ja kuntoilu
                                                1. Keskustelu24
                                                2. pulaaho
                                                1. Keskustelu24
                                                2. pulaaho

                                                pulaaho

                                                pulaaho profiilikuva
                                                Joulu 2024
                                                Liittynyt 6 v sitten
                                                Muokkaa profiilia
                                                1 aloitusta · 4 kommenttia
                                                Uusimmat aloituksetAloituksetSuosituimmat aloituksetSuosituimmatUusimmat kommentitKommentit
                                                • Eipä se heidän tehtävä pitäisi olla arvostella mitä tapahtumia tilillä on..toki olen itsekkin joskus omasta riippuvuudesta kuullut naureskelua että ihan itse pelasit ne rahat tms.

                                                  Mä kävin ite peli poikki ohjelman ja se toimi mulla kaiken muun avun eli työterveyden ja sossun kanssa. Jos ei itsellä ole voimavaroja hakea apua niin kannattaa vaikka napata jotain läheistä kiinni hihasta tai mennä vaikka paikalliseen sosiaalitoimistoon tai lekuriin. Ensimmäinen askel on pahin ja se vittumainen tunne ku hävettää ja ties mitä mut siitä se alkaa purkautua.

                                                  Pilkka,häpeä ja itsensä sättiminen on kaikista tyypillisimpiä asioita ensimmäisenä mut toi pirulainen on sellanen et kun sen kohtaa niin sitte sen vasta tietää mitä se on eikä sitä kellään ole oikeus arvostella.

                                                  Paljon voimia ja tsemiä ❤️❤️
                                                  06.11.2021 03:11
                                                • Moikka,

                                                  Liiankin tuttua täällä kans tosin nyt pitämään tuosta huolta että ulosottoa ei enää tulisi koska olet sen hienosti saanut hoidettua.Mä kävin itse peli poikki ohjelman jokunen vuosi sitten ja toipuminen jatkuu varmaan lopun ikää.

                                                  Tuntui aina välillä siltä kun vielä pelasi että vaikka tiesi sen vievän isotkin voitot lopulta ja itsekkin kertaalleen jo maksoin ulosotot niin mitään poispääsyä ei saakeli ole kun on tottunut just tähän.

                                                  Vie aikansa ja toivon että saat paljon voimia kasaan hakea apua joko jonkun läheisen kautta tai olemalla suoraan yhteydessä auttaviin tahoihin. Se ensimmäinen askel on kaikista pahin ja huterin mutta usko pois että sieltä se alkaa ajan kanssa helpottaa ❤️ Meitä on monia ja tuo piru pitäisi nitistää aivan kokonaan tältä pallolla.
                                                  06.11.2021 03:02
                                                • Lopulta punkkasin ystävien nurkissa, juoksin poliisikuulusteluissa tekemistäni rikoksista ja hain peli poikki ohjelmaan johon jono oli monia kuukausia.

                                                  Kämppikseni alkoi aika pian ihmetellä vuokrien maksamattomuutta hän oli ensimmäinen jolle asian myönsin häpeillen sekä sen että miksi olen ongelmissa.

                                                  Kämppikseni varmisti että olen hakenut apua ja kertoi että on ollut pelaajan läheinen aiemmin joten tiesi millaista ongelman kanssa voi olla.

                                                  Tämä sai aikaan tsemppiä ja aloin etsiä lisää töitä jotta saan maksettua rikosasioissa tulevat korvaukset sekä vuokrarästit usealta kuukaudelta.

                                                  Lopulta peli poikki ohjelmasta otettiin yhteyttä ja kysyttiin vieläkö haluan mukaan. Muistan selanneeni materiaaleja innoissaan monta viikkoa ennen aloitusta ja sitten kuulin että ohjelmaan kuuluu terapeutti joka on viikottain yhteydessä. Mietin heti että enhän minä voi jakaa tuntemattomalle asioitani ja muita tekosyitä kunnes tuli päivä että reipas naisääni eli terapeuttini soitti minulle. Muistan kuinka putosin kun tajusin että siellähän on ihminen joka haluaa oikeasti tietää miten menee ja kartoittaa taustaani.

                                                  Aloitimme työt ja alku oli hankala sillä hermostuin liian vaikeista kysymyksistä enkä osannut miettiä ollenkaan vastauksia. Terapeutti osasi kuitenkin onkia oikeita asioita vastauksista ja sain sanoa jos kiukuttaa tai tuntuu pahalta. Lopulta hän herätti minut sillä että sain kirjoittaa ylös kuinka paljon olen tiliotteiden perusteella pelannut viimeiset vuodet ja mitä kaikkea sillä oisi tehnyt.

                                                  Toki retkahduksia tuli ja joskus ohjelman tehtävät jäivät tekemättä mutta sen jälkeen niistä puhuttiin ja muisti taas mitä olikaan tekemässä. Omassa elämässä alkoi myös pelaamisen velkojen selvittely sekä odottelin poliisilta tietoa rikosasioiden jatkosta.

                                                  Toisen rikosasian sain soviteltua ja maksoin korvaukset mutta toisesta oli tulossa käräjät koska minua syytettiin maksuvälinepetoksesta. Sain myös oman sosiaalityöntekijän avustuksella kaupungilta oman asunnon sillä halusin tilan jossa olla rauhassa ja jossa olisi jotain tuttua esimerkiksi tavaroita.

                                                  Elettiin pitkään todella tiukkoja aikoja rahan suhteen kunnes korvaukset oli maksettu ja ensimmäinen rikostapaus päätyi syyttämättä jättämispäätökseen. Tästä sain taas hieman boostia kunnes toisen tapauksen käräjäkutsu tuli ja minulle haettiin vankeusrangaistusta. Tiesin sen vievän mahdollisuuteni alalla jota olin aina tehnyt ja jonka olisin nyt oman hölmöilyn vuoksi menettämässä.

                                                  Hetkellisesti menetin elämänhallinnan ja olin vain päivästä toiseen kuin haamu. Peli poikki ohjelma alkoi olla lopussa ja olin ollut pelaamatta muutaman kuukauden. Terapeutin ja minun toiveestani jatkoin kuitenkin avopalveluiden piiriin joissa taas en tullut toimeen terapeuttini kanssa joten homma jäi. Huomasin myös taas antavani tilaa pelaamiselle sillä sitä tuli tehtyä pienillä summilla joka viikko. Työterveys oli tietoinen siitä että elämänhallinta on mitä sattuu ja nukun huonosti joten sieltä tarjottiin psykiatrin palveluita jotka vastaanotin. Psykiatrin kanssa alettiin tehdä töitä ja tässä kohtaa sain paljon uusia työkaluja elämän sekä stressin hallintaan.

                                                  Myöhemmin sain syyttämättä jättämispäätöksen toisestakin rikostapauksesta tosin poliisi ei edelleen suostunut siihen että saisin jo aiemmin perutut työlupani takaisin. Mietimme työnantajan kanssa irtisanoutumistani kunnes asianajajani halusi auttaa kertomalla viranomaisille ongelmista jotka ovat johtaneet tähän tilanteeseen sekä että yritän kokoajan eteenpäin. Kerroin poliisille myös itse helvetistä joka oli vienyt koko elämän ja halusin että se joka on aina ollut tärkein sekä voimaa tuottava eli työ jäisi. Lopulta poliisi myönsi työlupani koeajaksi jotta saan jatkaa ja tällä hetkellä kouluttaudun työssä uuteen ammattiin.

                                                  Nyt pelaamatonta aikaa alkaa olla vuosi ja edelleen olen tahojen kanssa tekemisissä säännöllisesti jotka tässä olivat apuna. Suhtautuminen uhkapelaamiseen on muuttunut inhoksi ja haluaisin tuoda enemmän vielä esiin sitä nuorille että millaisia ongelmia saattaa seurata viattomasta muutamasta pyörityksessä.

                                                  En sanoisi että tämä oli tässä vaan paraneminen jatkuu varmaan lopun elämää mutta haluan sanoa teille kaikille jotka asian kanssa painitte että se ei ole todellakaan helppo taakka josta olisi vain helppo puhua sekä päästä avun piiriin. Ja se häpeä ettei voi kertoa koska teen näin typerästi vaikka joku voisi siinä kohtaa napata hihasta ja auttaa avun hankinnassa.

                                                  Toivon että jokainen tämän kanssa taisteleva saisi apua tai olisi ihminen jolle voisi jakaa tuntemuksia. Ja muistakaa että kovalla työllä voi onnistua eikä ole ollenkaan häpeä kaatua tuon matkan aikana matkalla oleviin kivikoihin.

                                                  Avun saaminen ei ole helppoa eikä sitä ole helppo hakea siinä kohtaa kun pää on aivan turta. Jos silloin voi vaikka mennä paikalliseen sosiaalitoimiston ja kysyä jonkun työntekijän kertomaan vaihtoehdoista.

                                                  Olen kiitollinen terapeutilleni Annalle, ystäville ja kaikille jotka ovat olleet mun mukana jotta saisin elämän takaisin.
                                                  06.11.2021 02:45
                                                • Jatkuu..06.11.2021 02:20

                                                Osallistu keskusteluun

                                                • Mitä mieltä olet ollut uudesta Vain elämää -kaudesta? Minkä arvosanan 4-10 annat ja miksi?20

                                                  Ares eli Aris Staboulis on suomalais-kreikkalainen rap-artisti ja yksi suomalaisen rap-musiikin ykkösartisteista. Tällä viikolla Vain elämää -ohjelmassa vietetään Areksen päivää. Mitä mieltä olet ollut uudesta Vain eläm…

                                                • Elämäni biisi vieraat lauantaina 17.10. - Nyt on huippukattaus sinisillä sohvilla17

                                                  Lauantaina sinisille sohvalle istahtaa tuttuun tyyliin viisi vierasta. Elämänsä biisin kertovat mm. Queen of Fucking Everything -sarjasta tuttu näyttelijä, tv:stä tuttu hyvinvointilääkäri sekä kansainvälisesti tunnettu …

                                                • Oletko netti ihastuja?89

                                                  Ihastutko ikinä netissä?

                                                • Vain elämää -kulisseissa huolestuttiin Jipusta - Pysäyttävä kysymys ilmaan: "Onks kaikki...?"2

                                                  Vain elämää -tuotanto huolestui Jipun toiminnasta. Jippu on esittänyt voimakkaita tulkintoja ja näyttänyt tunteensa avoimesti sekä esiintyessään että artistien kanssa pöydän ääressä. Lue lisää: https://www.suomi24.fi/vi…

                                                • Teslan uusi Roadster pystyy lentämään hallitusti258

                                                  Lisäksi se pystyy kehittämään downforcea 4-5 tonnia, joka mahdollistaa ajon ylösalaisin. Kiihtyvyys nollasta 96 kilometriin tunnissa 0,81 sekuntia, auto lataa "turbobuustin" itse (ei vaadita käyntiä Space X:n rakettituk…

                                                Suomi24 Viihde

                                                • Elämäni biisi vieraat lauantaina 17.10. – Nyt on huippukattaus sinisillä sohvillaElämäni biisi tulee lauantai-iltaisin kuin lauantai-sauna.
                                                • Suvi Teräsniska avautui ikävästä asiasta – Miten käy Elämäni biisi -suosikkisarjan?Suvi Teräsniska on Suomen iskelmätaivaan kestotähti.
                                                • Antti tuli isäksi 16-vuotiaana – Paljastaa nyt rehellisen totuuden teini-isän arjestaPerjantai-dokkari kertoo 16-vuotiaana isäksi tulleen Antin elämästä.

                                                Stara

                                                • Paavilla keuhkosyöpä – osa keuhkosta leikattu poisPaavi Leo XIV:llä, on todettu keuhkosyöpä. Paavilta poistettiin tiistaina oikean
                                                • Suorittaminen hiipi lomalle: Matkailun uusi ylellisyys ei ole 5 tähden hotelliLomamatkan onnistumista ei mitata enää pelkästään nähtyjen nähtävyyksien tai vierailtujen
                                                • Metallican James Hetfieldilta jyrkkä lausunto politiikastaMetallican laulaja James Hetfield teki yleisölleen selväksi, että yhtyeen konserteissa

                                                Etkö löytänyt etsimääsi?

                                                Aloita keskustelu
                                                Suomi24

                                                Suomen suurin keskustelupalvelu

                                                Palvelut

                                                • 24Keskustelu
                                                • 24Treffit
                                                • 24Viihde
                                                • 24Chat
                                                • Hyötylinkit
                                                • Reseptit
                                                • Horoskooppi
                                                • Lainaa

                                                Ohjeet ja palaute

                                                • Palautelomake
                                                • Opastus
                                                • Säännöt
                                                • Keskustelu Suomi24:stä

                                                Kaupallinen yhteistyö

                                                • Auto1 Vaihtoautot
                                                • TV-ohjelmat
                                                • Sanakirja
                                                • Tietosuojaseloste
                                                • Käyttöehdot
                                                • Evästeasetukset

                                                © 2026 Suomi24, osa City Digitalia