Valikko
Aloita keskustelu
Hae sivustolta
Kirjaudu sisään
Keskustelu
Viihde
Alennuskoodit
Black Friday 2024
Lainaa
Treffit
Säännöt
Chat
Keskustelu24
profiilit
Pedantti
profiilit
Pedantti
Pedantti
Vapaa kuvaus
Aloituksia
1
Kommenttia
11
Uusimmat aloitukset
Suosituimmat aloitukset
Uusimmat kommentit
Eikös ne kaikki lähde tyhjätaskuina ajasta? 😆
Jos ei tämän elämän aikana saa nauttia hyvästä, niin ei sitten koskaan.
01.09.2024 19:24
20:31 Ettekö ole saastuttaneet itseänne kaikilla kivijumalillanne aina tähän päivään asti, kun tuotte lahjojanne ja panette lapsenne käymään tulen läpi?
Koko luku on moitetta siitä, että Israel on isiensä tavoin palvellut Egyptin kivijumalia ja uhrannut lapsia niille.
06.07.2024 15:04
Lue Bible Hub kommentaarit tästä. Ja asiayhteys laajemmin. Uhrattiin epäjumalille, ei Jahvelle.
Miksi juutalaiset rabbit eivät sanoneet Israelin uhranneen ihmisiä Herralle?
06.07.2024 14:54
Vartiotorni seuralle työ on ilmaista.
Kuka tuon tuntimäärän on laskenut ja miten?
Kaikenlaisia lukuja voi heittää ilman perusteluja.
06.07.2024 14:45
Herra käski lunastaa esikoiset uhraamalla eläimiä. Jos ei uhrattu, niin lapsi jäi palvelijaksi papeille temppeliin. Samuel esimerkiksi. Lapsia ei tapettu.
Hesekiel sanoo Israelin uhranneen lapsia epäjumalille. Tämän laki kieltää. Huonot käskyt ovat väärille jumalille uhraamista. Jahve ei käskenyt tappaa esikoisia uhrina hänelle.
Kommentaarit tulkitsevat ja selittävät nämä kohdat oikein.
06.07.2024 14:42
Voisitko laittaa Raamatun kohdat tästä?
06.07.2024 10:20
Juuri näin! Vaatii melkoista uskoa, että miljardit lapset keksivät saman mörön omasta päästään ilman että kukaan sitä heille opettaa.
06.07.2024 10:17
Jos olisi jokin korkeampi voima, niin se ei vaikuta millään tavalla maailmassa: sillä ei ole mitään merkitystä. Ja kun siitä ei ole mitään näyttöä, niin ei ole perusteltua uskoa siihen. Se voidaan jättää huomiotta uskontojen kritiikissä.
05.07.2024 23:28
Hihhulien mukaan Jumalan lahjaa ei voida rahalla ostaa. Vaikka antaisit kaikki rahasi ateistille, niin hän ei uskoisi, mutta senhän sinä jo tiesitkin?
Avaaja on epätoivoinen, kun ei saa ketään uskomaan. Siksi valehtelee antavansa rahaa, jos joku uskoisi rahaa saatuaan. Itse asiassa avaaja on trolli. Tiedän tämän varmasti.
Tarkoitus on mustamaalata hihhuleita ja kun kirjoittaja on ateisti, niin saa ateistit huonoon valoon. Toisaalta avauksessa on huumoria, joten se on eduksi ateisteille.
Avaaja on siis ateisti. Lupaan syödä hatullisen paskaa, jos olen väärässä ja se todistetaan.
05.07.2024 12:27
Niin, sitä on mahdotonta laskea tarkasti edes yhden lahkon tai paikallisen toimijan osalta. Käytetyt rahat voidaan toki jakaa käyttötarkoituksen mukaan ja verrata uusien jäsenten määrään, mutta mitä järkeä siinä olisi? Seurakunnan talousasioista päättävät tekevät budjetteja ja antavat rahaa eri kohteisiin, mutta tuskinpa missään lahkossa on laskettu yhden sielun hintaa?
Paljonkohan hihhulit käyttävät aikaa tehdäkseen yhden käännynnäisen? Kuinka monelle pitää todistaa, jotta yksi uskoo?
Hihhuleiden absoluuttinen määrä taitaa pysyä samana vuodesta toiseen tai jopa laskea: näin Suomessa. Ateistien määrä sen sijaan kasvaa.
05.07.2024 12:17
Paljonkohan hihhulit joutuvat käyttämään rahaa yhden ihmisen käännyttämiseksi?
05.07.2024 11:38
1 / 1