pemart
Kotimaa: ---
Koulutus: ---
Ammatti: Muu
Siviilisääty: ---
Lapset: ---
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia0 aloitusta · 14 kommenttia
- Ylimielisen Furyn ongelma on juurikin se, ettei hän ei valmistaudu lainkaan tällaisiin Walliin otteluihin. Hän tulee otteluun kuin pubiin kaljalle, käydään nyt siinä sivussa kehässä asenteella. Vastustajat jotka saavat hänen silmissään arvostusta scoutataan ja leireillään. Siksi esim. Wilder-ottelu oli toista maata. Vaikka valmistautumisaika oli vain kolmekuukautta, käytti hän sen ajan kunnonkohottamiseen, sparrailuun, valmistautui ja tulos oli hyvä. Tulee olemaan myös uusinnassa Kyllä Fury nyrkkeillä osaa kun siksi tulee.
Wallin litisti Furyn silmäluomen silmäkulmaa vasten, vekkihän siitä tulee, ja verta ja arpeuma joka aukeaa joka aukeaa jatkossakin helpommin kun terve iho. On siitä siihen ettei ottelua keskeytetty verenvuodon takia, auennut luomi saattaa repsahtaa pahastikin. Rutiinillaan Fury kasasi itsensä sen verran että voitti ottelun. Furyn ongelma on kyllä siinäkin, että vaikka hän jyrää mätkimällä vastustajiaan ennen aikaa, ei hänellä ole kunnon ”jysäriä” jolla pamautetaan kaveri kerrasta kanttuvei.
Kirjoitin tuolla aiemmin että haluaisin Wallinin suomeen Heleniusta vastaan Ruotsi – Suomi katsomot täyteen maaotteluhengessä. Uskon vieläkin, että siitä saataisiin hyvä ottelu aikaiseksi. Ei Wallinillekaan nimittäin kovin ruusuista ammattilaisúraa nähdyn perusteella voi povata, Dillian Wythe tyyliset päsmärit lyövät Wallinin helposti pötkölleen ennen täyttä aikaa. - Niin niin. Robert menee kipsiin, juoksee karkuun, lyödään kanveesiin, ei uskalla otella. Sama rutina kun Teper matsin alla. Oli varmaan tänne runoileville "asiantuntijoille" shokki kun Teper olikin se joka meni pötkölleen. Kun aiesopimus ottelusta on tehty ottelujärjestäjä (PBC) valitsee paikan ja ajan niissä raameissa jotka sopimukseen on kirjattu. Kun tapahtumailta ja siinä ottelevat on virallisesti ilmoitettu, se näkyy boxrec sivuilla.
Olisi myös hyvä opetella katselemaan nyrkkeilyä eri nyrkkeilytyylien kautta. Tyylejä on useampia mutta keskitytään nyt kahteen koska ne edustavat nyt puheena olevia ottelijoita. Ensiksi tulee ymmärtää, että aiemmat ottelut eivät ole merkittäviä koska jokainen ottelu on oma kokonaisuutensa ja eri tyylisten nyrkkeilijöiden kohdatessa ottelun kulku on omalukunsa.
Jotkut ottelijat hallitsevat useammankin ottelutyylin tai käyttävät eri tyylien combinaatioita, mutta tietty ottelutapa on jokaisella tunnusomainen ja syvälle iskostunut, koska jokainen pyrkii käyttämään niitä ominaisuuksia, joita luontoäiti on syntymässä antanut ja jossa hän on omimmillaan.
out fighter:
Helenius, mieluusti etäisyyden pitävä, vastustajan virhettä odotteleva ottelija. Kun kaksi out fighteria kohtaa ottelu on usein nyrkkeilystä ymmärtämättömälle katselijalle puuduttavaa katsottavaa, pistemetsästystä. Riskinotto minimoidaan, tyrmäyslyönti tulee vastustajan virheestä. Vain asiantuntija tai vanha kehäkettu osaa katsoa ottelun oikein. Olympiakehissä enemmistön käyttämä tyyli.
swarmer:
Kowancki, lähelle pyrkivä kokoajan päällekäyvä mieluusti sivu ala ja yläkoukkuja käyttävä ottelija. Nykyisin perusotteluasento on Gus D´Amaton jalostama peek-a-boo tai sen variaatio jossa,
-rukkaset on silmien alla, kädet käännetty niin että pikkusormet ovat nenän vieressä.
-leuka kiinni rintaan, kyynärpäät kylkiluihin
-oikeapottuvarvas oikean olkapään kohdalle, vasenkantapää vasemman olkapään kohdalle
-povet taipuvat, ylävartalo nojaa hieman eteenpäin
-asento säilyy kunnes ollaan lyöntietäisyydellä
Tapahtumia on paljon. Swarmer hyökkää koska voittaakseen hänen on niin tehtävä. Tyyli vaatii rohkeutta ja kovaa iskunkestävyyttä koska kokoajan lyöntietäisyyttä haettaessa tulee omiin.
Mitä on sitten odotettavissa kun vastakkain on kaksi näin eri tyylin ottelijaa? Mielenkiintoinen tapahtumarikas kamppailu jossa panoksena on mahdollisuus MM-otteluun. Suomalaisittain jännitettävää riittää enkä mitenkään jaksa käsittää tätä täällä vallitsevaa "korpikainuun mitäpäse hyvejää" ja "turpaan tulee kumminkin" asennetta.
Sama asennevamma näkyy laajemminkin kun lueskelee muita urheiluaiheisia keskusteluja. Milloinkahan hellittää tämä syntymäalemmuuskompleksi joka niin suurta osaa suomalaisista vaivaa. - Kirjoitan useimmiten mielipiteitäni löylyttelyn lomassa kesämökin saunanverannalta. En juurikaan nykyisin välitä käydä sanasotaa, sen verran nyrkkeilystä ymmärtämättömiä heikkolahjaisia raapustelijoita täällä on. Mutta menköön näin vappuna vastine opiksi kun esimäistäkään järkevää argumenttia ei kirjoittajalta löytynyt.
"Eihän Helenius mitään kahta vuotta ole sairastanut virustautia keuhkoissa."
- sitä et tiedä sinä enkä minä. Kirjoitan, Puolalaisten urheilusivustojen mukaan. On aina tavattoman mielenkiintoista lukea mitä meistä suomalaisista, ja meidän urheilijoista kohdemaassa ( Puola) kirjoitetaan.
"eihän Kownacki mikään tumppi ole, 191 cm. "
- paitsi sarjojensarjaan.
"Eikä Kownackin ura missään lähtökuopissa ole, 19 ottelua jo plakkarissa"
("Eikai nyt Kownachi nyt niin typerä ole, että menee heti uransa alussa raskaansarjan ykköstä vastaan,)
- ja toinen "viisas" kirjoittaa, että alussa on. Kuitenkin, kymmenen ammattinyrkkeilyvuotta riittää jos mielii titteliotteluun.
"Helenius on otellut vain yhtä kunnon ottelijaa"
-väärin, Heleniuksen ottelut löytyvät BoxRec sivuilta. Vastapäiseen kulmaan on tassutellut ukkoa laidasta laitaan.
"Sairaudet ja nyrkkiviat tulevat aina ottelun jälkeen"
- no niin tulevat, harvoin ne nyrkit ennen ottelua ovat hajalla.
"Niimpä niin. Kownackia on turha varoitella yhtään mistään"
-siis puolalaiset nyrkkeilyasiantuntijat varoittelevat maanmiestään.
"Ja onkohan tässäkin kirjoituksessa jotain sääntöjen vastaista ylläpito? Ei ole."
- Aller Median pilottikokeilu tekoälyn käyttämisestä moderoinnissa alkoi jo parivuotta sitten. Tänä päivänä vain harva rajatapaus päätyy ihmiselle. Milloinkahan nämä ruppanat oppivat, että robotille on turha kiukutella. Kirjoittamasi asiavirheet tietämättömyys eivät ole sääntöjenvastaisia, kunhan ymmärrät olla kiroilematta, uhkailematta, jne. Asiallisen kommentoinnin ohjeet löytyvät S24 säännöt osiosta. - Nimimiehetkin ovat kautta aikain sparrailleet toisiaan. Hyöty on aina molemminpuolinen ja kuten Helenius arvioi, Wilder haluaa katsastaa häntä myös mahdollisena vastustajana. Ilman käsivaivoja Helenius olisi halutessaan Klitschkoa vastaankin päässyt.
Kowanackin ammattilaisura alkoi kymmenenvuotta sitten. Nyt on 30 mittarissa ja vielä ollaan lähtökuopissa. Tosiasia on ettei tumppi Kownackilla ole koskaan mitään jakoa Joshuan, Wilderin, Furyn kaltaisten korstojen kanssa. Kuitenkin rahamatsi, jos sellaista on edes tarjottu, pitäisi kolmekymppisenä uskaltaa ottaa. Ulottuva Heleniuskin aikoinaan näitä rukkasia naaman edessä roikottavia, lähi ja puolietäisyydelle pyrkiviä juntturoita räpsi korville ja nukkumatti kerhoon. Onkin mielenkiintoista nähdä miten nyt liike ja "kiertolaakit" puree.
Puolalaisten urheilusivustojen mukaan Helenius on Kownackille järkevä valinta. Nimittäin, siellä tiedetään keuhkotautia 2016-2018 sairastaneen, ja sen takia Whytea vastaan heikosti otelleen Heleniuksen nyttemmin toipuneen taudista. Kuntoutuneen Heleniuksen uskotaan olevan Adamille kova vastus, ja voitto Heleniuksesta toisi uskoa MM-otteluun, joka heidän mukaansa on voittajalle tarjolla. Heleniuksen tyrmäyslyöntiä Teperistä ihastellaan Puolassa avoimesti ja varoitellaan Kownacikia ulottuvasta kovaiskuisesta suomalaisesta. - No senhän uskoo helposti että tekninen informaatio on sinulle "käsittämätönä siansaksaa."
- Heleniukselle on täällä ymmärtämättömät tarjotelleet hanskoja naulaan joka matsin jälkeen. Edelleen hän kuitenkin on arvostettu nyrkkeilijä ja haluttu sparri maailman parhaille raskassarjalaisille.
Helenius kykenee ottamaan täysaikaisen matsin kenen tahansa kanssa, eikä ole ilman mahdollisuuksia kun muistetaan, että sarjojensarjassa yksi virhe riittää. Ylipainoa tuppaa olemaan mutta liikakilojen kanssa pitää osata olla. Tyson Fury kasasi itsensä ottelukuntoon muutamassa kuukaudessa. Ylipainoa oli rutkasti mutta ei se hänelle ollut mahdoton yhtälö. Hänkin toi lopulta ylimielisyyttään lärvinsä Wilderin ulottuville.
Wilder on Heleniukselle hyvä sparrikaveri eikä ihminen koskaan ole liian vanha oppimaan, kuten Klichko aikanaan totesi. Kelpaako Robert Wilderille ottelukumppaniksi, selviää sparrausten, ja nyt käytävän matsin jälkeen. Hillotolppa mahdollisuus ainakin on. Milli taskuun vaikka pataan tulisikin. - ...eikä windows, enää. Molemmat kupsahtelivat takavuosina.
- valitettavasti enää mennyt edes vahigossa yhtään oikein.
Upeeta, että ihan kyllästetyn vanerin kanssa rupesit toimenpiteisiin, tavoitteenkin asetit heti keralla tappiin, että muotonsa säilyttää vielä kymmenenkin vuoden jälkeen. Sillä tavalla.
Eiköhän sovita ettet ole kyseistä bitulit-rakennetta koskaan edes nähnytkään etkä ymmärtäisi sen sen-aikaisten suunnittelijoiden käyttötarkoitusta kuitenkaan.
Tänäpäivänä näitä kuitenkin, kuten muitakin sen aikaisia tasakattoja todellakin korjataan. Ensimmäiseksi taloyhtiöön palkattu valvoja tarkastaa yläpohjan tuuletuksen toimivuusden ja bituliitin kunnon, jos se on ok uudet kermit, jos vuotoja on, uusiks meni joskus myös harvalaudoitus jolloin Wisa tai raakapontti tulee suoraan kiinni tuoliin.
Kannat aivan suotta humaania hätää alkuperäisen kysymyksen asettajan puolesta. Kukaan toinen sinun lisäksesi tässä ketjussa ei ole edes yrittänytkään tarjota aluskatetta perinteisen kolmiorimakaton alustaksi sen kummemmin bitumiliimaten kuin naulaten, ei pystyyn eikä vaakaan koska ovat ymmärtäneet ettei se kuulu perinteiseen kolmiorimakattoon, sinä et.
Ei voida siis edes olettaa, että ammattilainen aluskermiä asentaisi
Muutama päivä sitten muuan mökinrakentaja kyseli kolmiorimoista. Huopamies neuvoskeli vesikattourakoitsijoiden sivuille, käyhän sinäkin siellä jospa se sieltä vähin erin avautuisi.
Samat asiat bituliittipohjalla löytyvät vähän ylempää linkistä museoviraston korjaus-sivustoilta.
Onnittelut siitä, että löysit 50 vuotta käytössä olleen tippalistan uudeelleen nykyaikaan. Vahinko, että sen kiinnitys osoittautui sinulle niin ongelmaliseksi.
Oletko muuten joskus rautakaupassa käydesäsi ihmetellyt miksi siellä on niin erimittaisia nauloja? Vastaus löytyy juuri sieltä, jos ajatelaan, että bituliittikin kiinitetään laudoitukseen huopanaulolla, otat vain riittävän pitkän huopanaulan ja kiinität pellin bituliitin läpi alimpaan lautaan. Sama pätee vaikeaksi osoittauneeseen vaakasaumaan.
Tällaiset asiat ovat kyllä normaali viikonloppu rakentajallekin itsestäänselvyys, ammattilaiseksi tekelehtivän ei näitä yleensä tarvitsise edes kysellä, ellei ole, on parempi jättää homma kokonaan tekemättä
Timpuri on siinä kyllä oikeassa,että nämä on jo menneen kesän heiniä joita on turha kaivella.
Joten antaa olla.
Loppuun tekee mieli kuitenkin siteerata Aleksis Kiveä
"On köyhäin kans niin raskas haastaa" - sehän meni vahingossa melkein oikein. Vaneri ei tosiaankaan ime kosteutta samalla tavalla kuin bitumilla kyllästetty/pinnoitettu puukuitulevy olkoon sen tuotemerkki sitten hunton, bitulit tai mikäm tahansa. Kuitenkin sen nimenomainen tarkoitus on sitoa ja luovuttaa kosteutta. Bitumikäsittelyn seurauksena levyt ovat homeelle ja sienille vastustuskykyisiä ja kosteudenkestoon perustuu niiden käyttö ala-pohjissa, tuulensuojana ja ylä-pohjissa yleisimmin lämpöeristetyissä kattolappeissa tuulensuojana ja aluskatteena lämmöneristeen päällä.
Naulaamalla sinun lisäksesi kukaan toinen ei ole vielä yrittänytkään saada huopaa puukutulevyyn tarttumaan, kyse oli jos ymmärrät kolmiorimakatosta.
Huopamiehen arviota bituliitin käytön loppumisesta 70 luvulle voisi tarkentaa, ainakin Vantaalla kerrostalojen katoilla käytettiin bituliittia huopakaton alustana vielä -85 liimattin sekä läpi, että pisteliimauksin. - Onnittelen ja jos olisit maksanut vielä toisen kympin olisit saanut uudet tiilet pihaan toimitettuna. Sitten vain vaikka vanhan-ajan talkoot pystyyn naapurien kanssa tyyliin minulle sinulle jne.
Katon voi pestä painepesurilla itsekkin, halutessaan levittää rikkaruohomyrkyn, vieläpä viikon päästä vahan, ei siitä mitään hyötyä ole mutta jos se tekee onnelliseksi.
Talven jälkeen sitä ei enää ole, mutta ainahan käsittelyn voi uusia jos haluaa että katto kiiltää ei siitä haittaa ole, toista on jos erehdyt maalauttamaan kattosi.
Gunnar on luultavasti "Helperin" mainos, silti tulee joskus väkisin mieleen toinenkin mainos hieman mukaellen
Mistä näitä kusettavia oikein tulee. - Menemättä sen enempää kaksi tai usempi lappeisiin pulpettikatoihin kassisen katto on yksilappeinen jossa normaali ilmankierto tapahtuu tuloilma alaräystäältä-yläräystäältä poisto. Yläpohjan tuuletusta säädetään räystäsaukojen koolla ja kassisen arvioi tuuletuksen alaräystäällä olevan riittämätön.
En ole vielä 38 vuoden rakentajan urani aikana, sellaista suunnittelijaaa/arkikitehtia löytänyt, vaikka erinäisiä yläpohja ratkaisuja olen nähnytkin, joka olisi keksinyt "niin loistavan ratkaisun" että tukkisi yläräystään nomaalin ilmakierron ja asennuttaisi tilalle tuulettimet.
RT-korttien suositukset ovat tänäpäivänä vesikatonkaltevuus suunnittelusssa yhtä kuin määräys.
Niistä poiketaan aniharvoin. Tämän olen itse kokenut työmailla niin uudis kuin korjausrakentamisessa ja uusien OK-talojen kohdalla. Väliinputoajaksi jäävät kassiset joille uskotellaan kaiken hoituvan pikkuviilauksella.
RT-kortiston tunnen työni vuoksi hyvin ja niin olisi peltisepänkin pitänyt. Menemättä sen enempää kaltevuustaulukon määräyksiin RT-kortin 85-10862 heti toisella sivulla on rivipeltikaton kaltevuus määrite:
" 2.1 Katon kaltevuudet
Saumattua peltikatetta voidaan käyttää
kaksinkertaisin saumoin katoissa, joiden
kaltevuus on vähintään 1:10 "
1:16 kaltevuudelle ainoa oikea ohje on kermikatto tai kaltevuuden korjaus. - Niin Helsingin peltisepän ohjeet Katto-kassiselle ovat jo liki edesvastuutomia. Ihmetellä täytyy myös vielä parivuotta myöhemmiin Laatutietoisen ylistystä ammattilaiselle.
Mitähän oikein lopulta tulikaan kassisen kattoremontista, peltisepän neuvot lähtiväät ainakin heti alkuun hakoteille, jokaisen jolla on vastaavanlainen ongelma on täysi syy olla todella huolissaan.
Neuvoksi tarjoillaan jopa AP-tuulettimia harjalle, mille ihmeen harjalle?? Tuuletusritilöitä päätykolmioihin ??
Yksilappeisessa pulpettikatossa on vain ala ja ylä sivuräystäs, ja päätyräystäät. Tuuletusta voidaan kyllä korjata räystäslaudoitusta aukomalla, mutta se ei ole koko ongelma vaan katon kaltevuus joka on 1:16,25 kun rivipeltikaton vähimmäiskaltevuus on 1:10 ja silloinkin tulisi olla alla umpilaudoitus ja huopakermi.
Edelleen neuvotaan kutsumaan peltiseppä kolveineen tinailemaan putkenjuuria ja jos välttämättä päädyt uuteen kattoon annetaan vielä koolaus ja aluskate ohjeet siltävaralta, että jos ei peltiseppä ihan salettiin noilla kallistuksilla pääsisikään. Viitataampa vielä reippaasti RT-korttiin, jota ei ole itse ilmeisesti koskaan ole tuullut edes vilkaistuakaan, muuten ei tuollaiset ohjeet ole mahdollisia. Voi hyvät hyssykät.
Ainoa kate joka tuolla kallistuksella toimii on kermikatto. Katto-kassinen itse on paljon lähempänä oikeaa. Katto on todellakin purettava. Nyt näkyvien vesivaurioiden lisäksi katossa on varmasti tuolla kallistuksella piilovuotoja jotka ovat jääneet yläpohjaan ja kastuneet lämmöneristeet on vaihdettava samoin lahonneet puuosat.
Yläpaarteen päälle kakkosnelonen, jos lämmöneristys on riittävä, laudoitus kaksinkertainen kumibitumikermikatto kuulostaaa ihan hyvältä mihin siinä vielä konesaumakatto tarvitaan.
Paras lähtökohta tällaisissa tapauksissa on että, vaikka itse tekisikin pohjatyöt, vesikattourakoisija, joka työmaalle on jokatapauksessa palkattava, tarkastaa ja myös hyväksyy yläpohjan toimivuuden ennen katon umpeenlaudoitusta. - On ne Saksalaiset pöljiä ne uusii jättimarkettiensa, yleensä n 2-5 hehtaarin tasakatot joka toinen vuosi.
Kukahan onneton aivoton dille tuonkin tekstin päästeli. Huopa on nimenomaan ainut loiville ja tasakatoille tarkoitettu materiaali, jyrkille voit laittaa romupeltisi kyllä se ainakin huleveden poistaa. Kaikilla tehdasalueilla joissa päästöt ovat kovimmillaan niin Suomessa kuin Saksassa käytetään katemateriaalina kestävintä eli kumibitumikermejä käyttöikäodotus 50vuotta tarpeelliset pellitykset tehdään hst:llä. - Tyly totuus on, ettei 20 vuotta vanhaa huopakattoa kannata haurauden vuoksi maalata, eikä sitä nuormpi sitä tarvitse. Yhtä tyly totuus on, että peltikatto on ainut jonka maalaamisesta on jotain hyötyä