marjaliisa.salonen
Kotimaa: ---
Koulutus: ---
Ammatti: Muu
Siviilisääty: ---
Lapset: ---
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia1 aloitusta · 11 kommenttia
- Tämä pitää paikkansa, hyvä että tulee edes mainittua.Puolueesta riippumatta min. Kiuru on niitä harvoja joita voi kunnioittaa.
Jos Sote olisi päässyt vauhtiin kuten oli aika tipalla käydä kun tämä Keskustan frouva yritti
niin meillä ei olis sitä reserviä joka nyt on Keskussairaaloissa jotka tekevät vaativia leikkauksia, siellä on kyllä ammattitaitoa aika lailla tehohoitoa vastaavaan tasoon koska niitä ei ehditty "keskittää". Siis leikkauspotilaita varten anestesia lääkäreitä ja anestesia hoitajia. Ollaan siitä tosi tyytyväisiä - Mitä,mitä? Ei testata Virossa- onhan meillä omat labrat ja laitteet. Virolaiset hoitakoon omansa. Miksi tämmoinen kommentti.Suomalasiet pesulat lähetävät Viroon vaatteet, meinköhän nyt vellit ja puurot sekaisin.
- Mistähän tämä somaleitten mollaaminen on saanut alkunsa? Mistä nämä jutut kunniakansalaisista etc. Pitääkö paikkansa että kotimaansa lähettyvillä on jonkunlainen luokkaero voimassa somaleitten ja muiden välillä?
- No voi voi eiköhän meillä ole nimenomaan hyvä maine pakolaisasioissa- vähän liiankin hyvä. Kuulin juuri että ei mitään hätää Suomessa muutamat nuoret miehet saavat kuulemma lisää sossun päälle vanhemmiltaan, toimiihan muukin rahanvälitys ei ainoastaan pankkien kautta.
- Eiköhän Ruotsissa olla paljon pitemmällä näissä maahanmuutto asioissa. olisivatko niitä jotka tulivatkin Etellä-Ruotsista oikein busseilla Tornioon? Harmi jos ei Perä-Pohjola kelpaa ihan kivaa seutuhan se on ja työvoimaakin tarvitaan jos kiinalaiset rakentaa Kemiin jonkun oisko sellutehtaan. Kaikki eivät toivottavasti muuta Etelä-Suomeen!
- Kuka tietää minkälaiset ovatHSL:n säännöt liputta matkustamiseen esim lastenvaunut täynnä ostoksia-ei siis lasta-ja läpi menee! Onko lapsille joku ikäraja että kärryissä kuljetetaan tai meneekö kuinka monta liputta kun yhdellä on lastenvaunut ja lapsi mukana? HSL liput ovat jo tarpeeksi kalliita.Kuljettajaa ei voi vaatia kurkkimaan vaunuhuin kesken ajon mutta missä tämä tarkastajien armeija oikein liikkuu
- No+johan+nyt+että+keskutelupalstan+"pitäjä"+tarjoaa+oikein+näitä+maahanmuutto+ym+aiheita.Tässä+se+nähdään+taas+mitä+tahansa+muuta+sanookin+kun+tätä+jargonia+siitä+kuinka+meidän+pitää+auttaa+niin+heti+leimataan+vähintäänkin+rasistiksi.Luulen+kyllä+että+suurin+osa+lähtisi+takaisin+omaan+maahansa+jos+siellä+asiat+edes+muutaman+%:n+olisivat+kuten+meillä-mutta+kun+se+vaatii+työtä+ja+taas+työtä+ja+suht+rehellistä+hallintoa.Muuten+kuinka+paljon+Suomesta+lähtee+rahaa+maahanmuutajain+perheille/suvulle+ja+mitä+kautta?+Toimiihan+meilläkin+kai+Havala+järjestelmä?+Omista+tienesteistään+voi+tietysti+lähettää+kunhan+maksaa+vuokrat+ja+muut+kulut+mutta+ei+jos+elää+sos+turvalla+täällä.+Kysyn+keskustelun+ylläpitäjältä+miksi+käyttäisin+muuta+nimimerkkiä?+En+kirjoita+mitään+lainavastaista.+nimimerkki+voisi+tietenkin+olla+43-+vuotta+työelämässä-+ja+kyllä+on+maksettu+sekä+eläkettä+että+muuta+sos+maksuja+kun+vero%+oli+47+aikoinaan-eikä+ole+ikinä+käytetty+mitään+sos+palveluja.
- Loistavaa jotakin tollkkua perintään vihdoinkin!!!
- Tämän tyyppinen toiminta SPR:ssa on ikimuistoinen juttu.Aikanaan SPR uhkasi erästä keskussairaalaa veren hinnan nostolla jos ottavat käyttöön muun kuin SPR:n hankkiman verensiirtolaitteen-heillä oli sopimus yhden toimittajan kanssa ja tieto kertoo että Sveitsin pankkitilit olivat käytössä,sairaala olisi voinut ostaa vastaavan tuotteen halvemmalla muualta-asia on niin vanha (ja vanhentunut joka tapauksessa)että sitä ei moni muista-mutta jos yleensä SPR hankintoihin voidaan puuttua täytyisi kaivaa koko hankintaprosessi.Ainkaan SPR ei pyytele tarjouksia.Ei sinne pidä antaa rahaa,verenluovutus on asia erikseen,siitähän me kärsimme itse.
Meillä on onni vielä toistaiseksi luottaa että siirtoveri on puhdasta-onhan ollut tapauksia joissa verstä on tarttunut erilaisia sairauksia- siis ei luovuta luovutuksesta,eikä anneta sitä kuitenkaan "yksityisille" firmoille - No kukas se siellä vähättelee vanhuksiin kohdistuvaa kiskontaa? Onko se muka jotakin uutta?
Virheitä toki sattuu-mutta on myös totta että esim. Intrum justitia ja Lindorff eivät millään saa selvitetyksi esim mistä toimenpiteestä perintäkulu lasku muodostuu-näitä yritetään myös periä ihmisisltä joiden velka on joko vanhentunut tai velkajärjestely on päättynyt.Se on muuten laitonta siitä on jopa kanneltu mutta homma jatkuu soitellaan ja hieman uhkaillaan ja aina joku menee "halpaan"- ajatelkaa mikä panos- tuotto esim 200 puhelua ja 10-20% maksaa joko säikähteenä tai ei ymmärrä että kun velka virallisesti vanhenee sitä ei enää saa periä.Ylimielisyys onneksi yleensä kostautuu, on eri asioita ja syitä miksi ihmiset joutuvat ahdinkoon - Olet oikeassa hyvä kohtelua siellä saa sekä privaatti että busines asioissa,joskus joutuu tosin käyttämään englantia kun törmää virkamieheen joka ei suostu puhumaan suomea. On myös toiminut ruotsinkielisten kanssa hyvin kun sanoo että sopiiko että te puhutte ruotsia ja minä suomea.