suomalaisvihamielinen rasisti Elisabeth Naucleur on sitä mieltä, että Ahvenanmaan virallinen autonominen
antaa oikeuden syrjiä suomenkielisiä.
Suomen Kuvalehti 49/2009 kirjoittaa puheenvuoropalstallaan seuraavasti Elisabeth Nauclerin Ahvenanmaan kansanedustaja (r) ) sanoin:
"Ruotsin kieli on taattu ahvenanmaalaisille ikiajoiksi".
Ei, Ahvenanmaa ei irtaudu Suomesta ( SK 48/2009 ) vaikka Suomi ei enää olisikaan kaksikielinen maa, jossa asiat hoituvat myös ruotsiksi. Tilanne olisi hankala, yhteyksien ylläpitäminen vaatisi tulkkia.
Ahvenanmaan itsehallinto perustuu kahden maan konfliktin kansainväliseen ratkaisuun. Suomi oli toinen, voittoisa osapuoli. Se halusi Ahvenanmaan itselleen keinolla millä hyvänsä ja kamppaili maakunnan asukkaiden ylivoimaista enemmistöä vastaan. Suomeen liittämisen vastineeksi Ahvenanmaalle luvattiin niin laaja itsehallinto kuin mahdollista ilman, että kyseessä olisi itsenäinen valtio. Ahvenanmaalaisten taistelu Ruotsiin liittymisen puolesta oli alkanut jo ennen Suomen itsenäisyysjulistusta. Ruotsi halusi Ahvenanmaan, ja ahvenanmaalaiset halusivat kuulua Ruotsiin mutta maakunta joutui Suomelle.
Ratkaisuun vaikutti voimakkaasti Suomen kaksikielisyys. Se osoitti maan olevan sivistynyt länsimainen yhteiskunta, joka pystyisi takaamaan ahvenanmaalaiselle vähemmistölle sen ruotsin kielen ikiajoiksi ja kaikki yhteydet emämaahan ruotsinkielellä. On hyvin mahdollista, että ratkaisu olisi ollut toinen, jos Suomi olisi ollut vain suomenkielinen. Ratkaisuun päädyttiin vastoin maakunnan asukkaiden tahtoa, mutta se on toiminut ja ehkä juuri siksi siitä on tullut osa Suomen brändiä, jopa ylpeydenaihe maallemme.
Ahvenanmaalainen
4
204
Vastaukset
- perin kummallista
On se vaan kumma, että hurrit saavat mellastaa ja esittää rasistisia päätelmiään meillä Suomessa.
Opetti minulle, että kun rahasta on kysymys, osaavat paikalliset SUOMEA jopa erinomaisesti:
-- Hotellin ruokalistassa oli eka kielenä SUOMI !
-- Kun puhuin kenen tahansa satunnaisesti kohtaamani kanssa aloittamalla ruotsiksi, he KAIKKI alkoivat puhumaan SUOMEA kai huomatessaan, että ääntämisessäni oli jotakin ei paikallista.
-- Jopa syrjäseudun kaupanmyyjä oma-aloitteisesti puhui ymmärrettävää SUOMEA.
Kyllä minusta tämä Ahvenanmaan ruotsinkielen alleviivaaminen on tarkoitushakuisten poliitikkojen hömppää!Olet oikeassa hyvä kohtelua siellä saa sekä privaatti että busines asioissa,joskus joutuu tosin käyttämään englantia kun törmää virkamieheen joka ei suostu puhumaan suomea. On myös toiminut ruotsinkielisten kanssa hyvin kun sanoo että sopiiko että te puhutte ruotsia ja minä suomea.
- ei Ahvenmaalaista
marrukaksi kirjoitti:
Olet oikeassa hyvä kohtelua siellä saa sekä privaatti että busines asioissa,joskus joutuu tosin käyttämään englantia kun törmää virkamieheen joka ei suostu puhumaan suomea. On myös toiminut ruotsinkielisten kanssa hyvin kun sanoo että sopiiko että te puhutte ruotsia ja minä suomea.
suuri häpeä, että Ahvenanmaalla ei saa kunnallisia palveluja Suomeksi eikä kouluja suomenkielisille lapsille.
Mistä löytyy suomenkieltä kannustavat poliitikot?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1582547- 1602353
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551983Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181947Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."01660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591384Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1921262Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää771042Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa205992Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.331950