olli.lipasti
Kotimaa: ---
Koulutus: ---
Ammatti: Muu
Siviilisääty: ---
Lapset: ---
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia0 aloitusta · 7 kommenttia
- Asiaa puhut!
Juuri nämä mainitut seikat ovat tärkeitä oikeassa takan lämmittämisessä.
Hyvin kirjoitettu! - Jätän pellin auki koska silloin se tuulettuu ja on ehkä helpompi sytyttää taas keväällä jos hormissä ei ole kylmälukkoa.
Toiseksi jos pelti on auki ei naakka saa niin helposti pesää tehtyä eikä kerry muuta roskaa niin paljon hormiin.
Piipun pää kannattaa aina kuitenkin suojata piipunhatulla tai muuten niin, että ilma hormissa pääsee liikkumaan muttei vesi ja lumi sada täysillä sisään hormiin. - Terve!
Aluksi epäilin tätä systeemiä mutta muutaman harjoittelukerran onnistuin päältä sytyttämään ja pari vuotta olen varaavat takat näin sytyttänyt.
Puiden on tietenkin oltava oikeesti kuivia ja sytykkeeksi laitan pientä puutikkua päälimmästen klapien väliin, paperi palaa liian nopeasti tai sitä pitää laittaa sitten joka halon väliin ja sitten on helposti kaikki paikat tuhkaa täys.
Rupesin tähän tapaan uskomaan kun opin puun palamisen tavan: puu kuumenee ja siitä irtoaa kaasut, jotka sitten syttyy/leimahtaa kun lämpötila on tarpeeksi korkea.
Kun päältä sytyttää niin kaikki kaasut, jotka puusta irtoaa myös palaa. Eli päästöjen pitäs olla pienempiä ja halosta saadaan irti enemmän lämpötehoa, eli vähemmän kannat klapia sisään.
Minä olen alkanut uskoa tähän tapaan.
Tässä yksi linkki:
http://www.environment.fi/download.asp?contentid=22744&lan=fi
Siellä on YTV:n, Ympäristöministeriön ja Hengitysliiton esite Savumerkit - opas puun pienpolttoon. - Linkkejä puun polttamisesta:
http://www.heli.fi/poltapuutapuhtaasti/
http://www.halkoliiteri.com/polttopuun kaytto.pdf
http://www.heli.fi/content/Julkaisut_materiaalit/Oppaat_aineistot/Tietoa_ulkoilmasta/puulammitys.pdf?from=6355268286262925
http://www.heli.fi/content/Julkaisut_materiaalit/Oppaat_aineistot/Tietoa_ulkoilmasta/Savumerkit.pdf?from=6354796713639556
och samma på svenska:
http://www.ved.se/ - Onko vuolukivi keramiikkaa?
- Tässä eräs linkki:
http://www.tulisijat.info/julkaisuja/TulisijatietoNo4.pdf
Lehden lopussa on pitkä lista tulisijamuurareita. - Tässä yksi osoite:
http://www.kaakelitehdas.fi/