nappo.ulle

Käytän tunnusta lähinnä treffailumielessä.
Daamit tuntuvat treffaavan vasta sitten kun häneen on tehty voimakas vaikutus.
Mielestäni kaffilatreffit voi tehdä hyvin kevyesti. Iltaelämässäkin tavataan tuntemattomia ihmisiä ja jutellaan ja näin tutustutaan toiseen. Voin lähteä kaffilatreffeille tai vaikka kävelylenkille samalla periaatteella.
Terveisin: N.U.
Koulutus: Ammattikorkeakoulu
Siviilisääty: Sinkku
Lapset: En oikein tiedä
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia0 aloitusta · 3 kommenttia
- Se oli provosoiva esimerkki siitä että vanhemmat eivät seuraa lapsiensa toimia verkossa.
- Vanhemmat joiden koneen olen konffannut ja ja heidät ohjeistanut eivät enää kehtaa ottaa minuun yhteyttä. He ymmärtävät että ongelmat ovat peräisin siitä että neuvojani ei ole noudatettu. Perusasiata on lipsuttu. Lapselle on annettu asentajan valtuudet omaava käyttäjätunnus ja salasana.
On käynyt jopa niin että yhtiössä toimiva nuori pääkäyttäjä käyttää verkonvalvojan tunnusta aina vaikka tarvetta ei ole kuin tietyissä tilanteissa. Olen kokenut jopa halveksuntaa kun olen asiasta maininnut. Haittakoodit kuulemma ohittavat valuutusasetukset joka tapauksessa. Mielestäni edellinen virke tulee suoraan kräkkerin suusta. Nuori mies eil ole aikuinen ennen 24 ikävuotta. Näin on tiede todistanut. Sillä viimesenä aivoalueena kypsyy harkinta ja vastuuntunto 24v mennessä (toivottavasti). - Meidän lapset ovat IT-neroja
Ajattelee moni vanhempi.
Voiko lapsi olla IT-nero?
Vastaako IT-nero kaikkiin webin kysymyksiin "Kyllä""Yes"
No ei mutta lapset vastaavat poikkeuksetta "kyllä" uskoen sen olevan heille eduksi.
Asiantuntijahenkilönä olen kotikäynneillä huomannut että aikuisten luottamus ei ole sen arvoista. Lapsi ei ole kypsä. Hänellä ei ole mitään lähdekritiikkiä. Päin vastoin - täynnä houkutuksia. Sitten lainaavat äidin tai isän konetta. Sekottavat sen syyllisäen vanhempaansa että tämä on muka käynyt sivustolla jolla on sekoittavia haittakoodeja. Se on satavarmaa että nämä lapsoset löytävät ne hattakoodisivut.
Pilaavat oman koneensa. Selittävät että jollain selittämättömällä tavalla heidän omat koneensa ei enää toimi. Tämän varjolla he pääsevät pilaamaan myös vanhempiensa koneen. Vanhempansa kerta uskovat lapsoisiensa tietokonenerouteen yli kaiken.
Vanhempien vastuu on valvoa miten lapset netissä käyttäytyvät. Mutta heidän lapsinerojahan ei tarvitse seurata. Niinpä he vapaasti käyvät esim. hartcorepornosivuilla. Juuri virusten kylvölähteellä.
Eihän meidän nerolapset niin tee ...
Käyttöjärjestelmän asetuksissa on mahdollisuus rajoittaa aiheiden mukaan mihin pääsee. Vain aikuisen vanhemman salasanalla ne voi ohittaa.