Että Windows imee haittaohjelmia, mutta Linux ei?
Onko totta?
13
145
Vastaukset
- Onhan se
Windowsille miljoonia haittaohjelmia. Linuxille ei yhtään toimivaa.
Jos mikkismerkonomit on erimieltä niin esimerkkiä, kiitos. Ei riitä että Googleta. Arvaatte miksi. - feden
mielestä windowsin haittaohjelmat ei toimi kuin iranissa.
- Windows=Virus
Windows PC: satoja miljoonia haittaohjelmien saastuttamia koneita ja lisäksi joka ainoassa koneessa NSA-vakoiluohjelma jo valmiina.
Linux PC: ei yhtään virusten, trojanien ja matojen saastuttamaa konetta koko maailmassa v. 1992-2014- Turvallinen Linux
Ei vaadi korkeampaa matematiikkaa puudeliltakaan tehdä valinta näiden välillä. Tuputin tuhoo...
Meidän lapset ovat IT-neroja
Ajattelee moni vanhempi.
Voiko lapsi olla IT-nero?
Vastaako IT-nero kaikkiin webin kysymyksiin "Kyllä""Yes"
No ei mutta lapset vastaavat poikkeuksetta "kyllä" uskoen sen olevan heille eduksi.
Asiantuntijahenkilönä olen kotikäynneillä huomannut että aikuisten luottamus ei ole sen arvoista. Lapsi ei ole kypsä. Hänellä ei ole mitään lähdekritiikkiä. Päin vastoin - täynnä houkutuksia. Sitten lainaavat äidin tai isän konetta. Sekottavat sen syyllisäen vanhempaansa että tämä on muka käynyt sivustolla jolla on sekoittavia haittakoodeja. Se on satavarmaa että nämä lapsoset löytävät ne hattakoodisivut.
Pilaavat oman koneensa. Selittävät että jollain selittämättömällä tavalla heidän omat koneensa ei enää toimi. Tämän varjolla he pääsevät pilaamaan myös vanhempiensa koneen. Vanhempansa kerta uskovat lapsoisiensa tietokonenerouteen yli kaiken.
Vanhempien vastuu on valvoa miten lapset netissä käyttäytyvät. Mutta heidän lapsinerojahan ei tarvitse seurata. Niinpä he vapaasti käyvät esim. hartcorepornosivuilla. Juuri virusten kylvölähteellä.
Eihän meidän nerolapset niin tee ...
Käyttöjärjestelmän asetuksissa on mahdollisuus rajoittaa aiheiden mukaan mihin pääsee. Vain aikuisen vanhemman salasanalla ne voi ohittaa.Vanhemmat joiden koneen olen konffannut ja ja heidät ohjeistanut eivät enää kehtaa ottaa minuun yhteyttä. He ymmärtävät että ongelmat ovat peräisin siitä että neuvojani ei ole noudatettu. Perusasiata on lipsuttu. Lapselle on annettu asentajan valtuudet omaava käyttäjätunnus ja salasana.
On käynyt jopa niin että yhtiössä toimiva nuori pääkäyttäjä käyttää verkonvalvojan tunnusta aina vaikka tarvetta ei ole kuin tietyissä tilanteissa. Olen kokenut jopa halveksuntaa kun olen asiasta maininnut. Haittakoodit kuulemma ohittavat valuutusasetukset joka tapauksessa. Mielestäni edellinen virke tulee suoraan kräkkerin suusta. Nuori mies eil ole aikuinen ennen 24 ikävuotta. Näin on tiede todistanut. Sillä viimesenä aivoalueena kypsyy harkinta ja vastuuntunto 24v mennessä (toivottavasti).- puusilima_______/≥<\
minua on aina askarruttanut, miksi kaikki tavikset luulevat että haittaohjelmat ym. pöpöt saadaan aina poikkeuksetta hardcoreporno-sivuilta?
mistä tällainen luulemus on peräisin? puusilima_______/≥<\ kirjoitti:
minua on aina askarruttanut, miksi kaikki tavikset luulevat että haittaohjelmat ym. pöpöt saadaan aina poikkeuksetta hardcoreporno-sivuilta?
mistä tällainen luulemus on peräisin?Se oli provosoiva esimerkki siitä että vanhemmat eivät seuraa lapsiensa toimia verkossa.
- pornoo vuosia......
puusilima_______/≥<\ kirjoitti:
minua on aina askarruttanut, miksi kaikki tavikset luulevat että haittaohjelmat ym. pöpöt saadaan aina poikkeuksetta hardcoreporno-sivuilta?
mistä tällainen luulemus on peräisin?Luulemus on peräisin windowsin käyttämisestä. Nykyään on turvallisia käyttöjärjestelmiä, joissa on LINUX-ydin.
- puusilima_______/≥<\
nappo.ulle kirjoitti:
Se oli provosoiva esimerkki siitä että vanhemmat eivät seuraa lapsiensa toimia verkossa.
tuo nyt ei ole mikään selitys, koska tuota hardcorepornoa on syytelty poikkeuksetta jokaisen kotinikkaris toimesta suunnilleen joka käänteessä haittaohjelmien levittäjäksi.
pahin haittaohjelmien levittäjä kun on kuitenkin microsoft ja windows, niin tuollaiset syyttelyt kuulostavat aika typeriltä. - puusilima_______/≥<\
pornoo vuosia...... kirjoitti:
Luulemus on peräisin windowsin käyttämisestä. Nykyään on turvallisia käyttöjärjestelmiä, joissa on LINUX-ydin.
enpä usko.. luulemus on peräisin jostain, mutta ei siihen mikään käyttöjärjestelmän käyttö ole vaikuttanut.
tätä syytä kyllä viljellään ahkerasti amatöörien ja joskus jopa ammattilaisten toimesta, mutta minkäänlaista fatkaa ei asiasta ole kuitenkaan koskaan kukaan esittänyt.
minä veikkaan, että alkuperäiset syyt löytyvät jeesus ja jihad hihhuleista. siis niistä kuoleman palvojista.
- windows imee
windows imee
- ggsfg
win imee kun yhdistät sen nettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard2103560Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks142947Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k142613Uus terveysassema
Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma112461Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i292458Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂452294- 921417
Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S2541408Mitäköhän tämä koko sekosotku on ollut?
Tuskin tiedät itsekään. Ja jos luulet että en ole huomannut näitä apupoikiasi niin kyllä olen.131367Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä
”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole241291