W124 ruoste

W124 korisia näkee joko täysin ruosteettomana tai melko pahasti ruostuneena vuosimallista riippumatta,mitkä on w124 e:n ongelma kohdat,ja ruosteen yleisimmät syyt?,nuo suuret erot herättää kysymysmerkin,e34 500 bmw:ssä (88-95)näkee korkeintaan ruostetta bensaluukun ympärillä,näin umpimädän 94 200d:n jossa oli vasen etulokasuoja ruostunut puhki 10cm alueelta!?,auto oli ollut ilmiselvästi taksikäytössä mutta silti-vaikutti hoitamattomalta yksilöltä.
12833
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

lueteltuna herkimmästä->vähemmän herkempään. (mitä minä olen "silmitellyt")

-Etulokasuoja, etu vilkun alapuolelta (kurahylly)
-Alustan osalta huomasin omassani -88 että varsinainen piiloruoste muhi taka-akselin apurungon kiinnike pulttien ympärillä 4kpl. Varsinkin etummaiset, joissa kotelo rakenne niin olivat päältä pelästyttävän ruosteessa, eivät sisältä onneksi lainkaan(hyvin massattu) mutta päällä oli tehtaan PVC-massan alle päässyt kosteus.

-Ja oli se taka-akselin yläpuolinen maailma tehtaanjäljiltä aika onnettomasti suojattu verrattuna muualle alustaan.

-Tunkin reikien ympärillä on PVC-massauksen alle päässyt yleensä kosteus. Yllättää yleensä täydellisesti omistajan.

-"Normaalit" mestat on vanhemmiten hoitamatta paljastunut mm.kylkilistojen, puskurien altapajastuva punotus, takavalot, taka rekisteri kilpi, kiven iskemät, ovien ala listat, takaluukun kahva, pyörän kaaret(pistäkää kunnon sisä lokasuojat pyränkoteloihin ja massaa), takalasin umpärys(massaa tiivisteen alle, kotelo), yms.

W124 kuului aikoinaan kolmen parhaan joukkoon ruostetutkimuksessa, ykkönen oli siinä testissä muistaakseni Audi 100, mutta ruostuu se 100:nen kin HOITAMATTA! Hoitakaa vehkeitänne, nyt on lämmin kesä hyvää aikaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuomas kirjoitti:

W124 korisia näkee joko täysin ruosteettomana tai melko pahasti ruostuneena vuosimallista riippumatta,mitkä on w124 e:n ongelma kohdat,ja ruosteen yleisimmät syyt?,nuo suuret erot herättää kysymysmerkin,e34 500 bmw:ssä (88-95)näkee korkeintaan ruostetta bensaluukun ympärillä,näin umpimädän 94 200d:n jossa oli vasen etulokasuoja ruostunut puhki 10cm alueelta!?,auto oli ollut ilmiselvästi taksikäytössä mutta silti-vaikutti hoitamattomalta yksilöltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu