Tänään tuli passiluukulla Vyartsilassa uusi ohje migraatiokortin täyttämiseen.
Aikaisemmin siihen pikkulappuun on tarvinnut merkitä viisumin numero, jona on pidetty myöntäjän merkitsemää numerosarjaa, esim хел 123456.
Tänään täti viivasi yli sen numerosarjan ja näytti minulle, että siihen merkitään se numero, joka on viisumin oikeassa ylälaidassa aivan ylinnä. Minun lapussani siinä sarjassa on ensin kaksi numeroa, sitten väli ja sitten seitsemän numeroa.
Numerotkin on isompia, painettuja punaisella niinkuin se vaakunakin siellä yläreunassa.
Näin tuntui opastavan muitakin jotka tänään siihen aikaan kulki.
Aikaisemmin siihen pikkulappuun on tarvinnut merkitä viisumin numero, jona on pidetty myöntäjän merkitsemää numerosarjaa, esim хел 123456.
Tänään täti viivasi yli sen numerosarjan ja näytti minulle, että siihen merkitään se numero, joka on viisumin oikeassa ylälaidassa aivan ylinnä. Minun lapussani siinä sarjassa on ensin kaksi numeroa, sitten väli ja sitten seitsemän numeroa.
Numerotkin on isompia, painettuja punaisella niinkuin se vaakunakin siellä yläreunassa.
Näin tuntui opastavan muitakin jotka tänään siihen aikaan kulki.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Torfjanovkassa on kelvannut numerosarja joka on samalla rivillä oman passin numeron ja syntymäajan jälkeen oikeassa laidassa.
Ei ole Torjanovkassa tarvinnut viisumin numeroa ainakaan tähänasti
Ei taida olla satavarmoja sääntöjä tässä(kään). Minä olen merkinnyt aina joka rajanylityspaikalla tuon oikeassa nurkassa olevan numerosarjan, sen, joka on neuvottu sinulle nyt. Muillekin olen sanonut, että laittakaa se. Koskaan ei ole mitään kysytty.
Mutta mitäs laitatte matkanne tarkoitukseksi migraatiokorttiin vai laitatteko mitään? Itselläni on ollut melkein aina kulttuuriviisumi, enkä ole pitkään aikaan alleviivannut mitään kohtaa kortista. Ei ole ketään haitannut. Miten tää on sattunut muiden kohdalla?
Mie olen nöyränä kirjoittanut siihen культ ja ei ole kyseltykään mitään. Moni sanoo, ettei ole mitään matkan tarkoitukseksi merkinneet, ja hyvin on päässeet menemään. Sehän tässä aina on, kun kaikki on niin paljon kiinni siitä, että minkälainen sattuu virkailija kohdalle.
Vanhaan migraatiokorttiin piti laittaa kutsu, mutta tähän uuteen useamman vuoden käytössä olleeseen olen aina laittanut viisumin numeron, koska sitä siinä selkeästi kysytään.
Matkantarkoituksen olen aina jättänyt tyhjäksi, koska kulttuuriviisumilla ylitetään eikä kyseistä vaihtoehtoa ole käytettävissä. Aina on kelvannut
Ekös tuossa migraatiokortissa ole oaikka molemmille? Siis sekä viisumin numero, että passin numero?
Punaista numerosarjaa olen käyttänyt Nuijamaalla & Svetossa ilman ongelmia.
entäs sitten pitääkö laittaa minne menossa .. esim Petroskoi ..värtsilässä ainakin ovat olleet siitä hyvinkin tarkkoja
Kohde pitää olla mainittuna. Lisäksi itse olen aina laittanut sen viisumin oikeassa yläreunassa olleen numerosarjan jo usean vuoden ajan, kun en muuta tiennytkään. Niiralasta ylitys.
Ainahan se punainen numerosarja on pitänyt laittaa migraatiokorttiin. Ihmettelen sitä, jos aikaisemmin ei ole sinulle siitä huomautettu. Minä olen jo yli 6 vuotta käyttänyt sitä oikeaa punaista numerosarjaa. Svetonkin tullikopilla muutamat ovat laittaneet väärän nimeron, ja ovat joutuneet tuhruamaan sen oikean numeron sinne.
Muuten Suomi - Venäjä-seuran sivuillakin oli aikoinaan väärin opastettu, mikä numerosarja laitetaan. En tiedä onko sinne sivuille nyt korjattu tuo virhe.
Miten niin aina ...... "miljoona" kertaa rajan ylittäneenä tämä tieto tulee vasta nyt ajankohtaiseksi sillä koskaan aiemmin en ole eikä moni muukaan ole sitä "punaista" numerosarjaa mikreenikorttiin laittanut
Parempi myöhään jos silloinkaan eli laitellaan nyt ne punaiset numerot valmiiksi ettei tarvii rustailla jonossa muiden odotellessa
Piti ihan tarkistaa ja ainahan sen punaisen numerosarjan olen laittanut sekä kaveritkin Svetosta, Nuijamaalta, Niiralasta ylittäen rajaa vuosien ajan.
Olen aina laittanut vain VisaID:N eli TKY.......... Ei ole kertaakaan huomautettu mitään. Niiralassa minä näin. Ja tietysti alleviivattava bisnes tai privat milloin minnekkin menossa. Tankkaamiselle ei ole omaa paikkaa :)
Näin minäkin tein viime sunnuntaina Värtsiässä, eikä mitään ongelmia ollut silloin.