Miten on teidän puolisot viihtyneet sairaalassa synnytyksen jälkeen? Viettäneet illat osastolla, käyneet moikkaamassa työpäivän päätteeksi ennen päivällistä, istuneet seurana aamuseitsemästä iltayhdeksään vai odotelleet kotona puhelua milloin saa tulla hakemaan? Ja mitä olisitte toivoneet?
Paljonko mies oli sairaalassa?
7
358
Vastaukset
- ............
Ekalla kerralla kun olin normiosastolla, tuli aamupäivästä ja oli siihen sallittuun aikaan asti illalla. Oiskohan ollut kasiin. Normaalisti mies on töissä aamusta yömyöhään, joten oli tosi ihanaa, että sai otettua vapaata noiksi päiviksi (yrittäjä).
Tokalla kerralla meillä oli perhehuone, joten mies oli aikalailla koko ajan paikalla. Pari kertaa kolmen päivän aikana kävi kotona vaatteet vaihtamassa ja kaverin kanssa kahvilla.
Tosi ihanaa oli, kun mies oli tukena, vaikkei siitä vauvan kanssa juuri apua ollut. Yöllä kipeällä alapäällä kipitin lisämaitoa hakemaan, kun ukko kuorsasi vieressä... - .....
Meillä mies ensimmäisellä kerralla pyörähti sairaalassa työpäivän päätteeksi päivittäin. Toisella kerralla lähdin jo seuraavana päivänä kotiin, eli tuli vain hakemaan. Kolmannella ja neljännellä kerralla käväisi lasten kanssa synnytystä seuraavana päivänä moikkaamassa ja sitä seuraavana hakemassa kotiin. Synnytyksissä on aina ollut mukana, mutta sieltä on ollut kiire kotiin melko pian vauvan syntymän jälkeen.
Olisihan se kiva, jos mies viihtyisi meidän kanssa vähän paremmin eikä valittaisi sitä tylsyyttä heti. On se minullakin tylsää olla yksin sairaalassa, mutta eipä voi mitään. - gtrewsdfg
Esikoisen saatuani mies oli osastolla aamusesta iltaan asti (oli vkonloppu), nyt luonnollisesti mies on esikoisen kanssa kotona, joten tulevat käymään päivittäin, mutta esikko tuskin jaksaa koko iltaa siellä istua :)
- toinen tulossa
Meillä mies kävi osastolla aamupäivällä lyhyemmin (tyyliin tunnin), meni sitten loppupäiväksi töihin ja tuli taas töiden jälkeen n.3tunniksi. Eli mahdollisimman paljon huomioiden, että aloitti isyysloman vasta kun kotiuduimme vauvan kanssa.
- meillänäin
Meilä oli perhehuone joten koko ajan. Esikoinen ja mies kesälomalla, joten oli helposti järjestettävissä.
- Haik.pesäläinen
Perhehuone, oli lähes koko ajan, mitä nyt kaupassa piipahti ja kotosalla hakemassa postin.
Samoin aikoo olla tämän pikkukakkosemme kanssa. - <3vaavi8kk<3
Meillä mies aloitti isyyslomansa heti kun synnytys alkoi, onnistui onneksi tuuraajan hankkiminen näin pian. Olisimme halunneet perhehuoneen muttei niitä ollut vapaana. Mies tuli heti aamusta kun sai tulla ja oli niin pitkään kun vaan sai olla :) Aika meni liian nopeasti eikä olisi millään halunnut mennä kotiin. En tiedä missä välissä oli vielä kodin kuurannut puhtaaksi ennen meidän kotiutumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770