Tietääkö kukaan mitä nähtävyyksiä olisi Havaijilla Oahulla Diamond headin, Pearl harborin ja Waikiki beachin lisäksi??
Entä mitä siellä kannattaa syödä?? Millaisia hinnat ovat Honolulussa??
Mistä olette tilanneet matkanne, onko sinne suoria lentoja Hesasta??
Onko Havaijilla hurrikaaneja, jos on niin mihin aikaan vuodesta?? Olisimme menossa Heinä-Elokuussa.
Neuvoja??
2
186
Vastaukset 2
- tanja.s.
Moi! olin vuonna 2010 helmikuussa Honolulussa ja sanon heti aluksi että mahtava paikka!
Itse koko Hawaijji on nähtävyys ja jos olette kauan suosittelen menemään myös Mauin saarelle päiväksi tai pariksi!
Matkan tilasimme netistä eri lentoyhtiöiltä. Meillä oli välilaskuja 2kpl (Frankfurt-Los Angeles-Honolulu) Suoran lennon Losiin voi saada mutta suoraan Honoluluun ei lennetä koska meidänkin lentoaikamme oli helsinki-honolulu n.20h laskematta välilaskuissa kulunutta aikaa.
Käsittääkseni Hawaijilla ei ole hurrikaaneja mutta tästä en ole varma :)
suosittelen ehdottomasti teitä menemään hawaijille, rakastuin paikkaan ihan täysin. - tanja.s.
Misasin yhden kohdan, Rantabaareissa saa uskomattoman hyvää kalaa, ja jos pidätte lihasta niin aivan waikikin keskustassa oli aivan uskomattoman hyvä paikka (nimestä en ole varma mahdollisesti beaf & steak)
Hintataso on mannerameriikkaan verrattuna paljonkin korkeampi mutta jos verrataan suomen hintoihin niin halvempaa!
Suosittelen vielä Hawailla menemään surfing-tunnille, meillä ainakin oli päivän matka rauhalliselle rannalle n.50km Honolulun ulkopuolelle ja siellä harjoittelimme ensin teoriaa ja päivän loputtua niin kaikki olivat surffanneet jonkin pienen aallon päällä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791188
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä29865Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19725- 46599
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13577Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja180562Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13530Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123520On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23460Maajussi-Tarjan Marko-rakas täräyttää suhteen alusta - Meinasi tulla hätä käteen Viinijuhlilla
Maajussi-Tarja ja Marko löysivät toisensa pari vuotta sitten romanssimielessä. Nyt Marko kertoo suhteen alusta: https:/3447