Abortista lapsettomuuteen, muttei päinvastoin

elämän koulimisia

Epäilen että tuskin löytyy ketään joka vuosikausien tahattoman lapsettomuuden jälkeen ois valmis tekeen abortin vain esim. täyden lapsiluvun, muuttuneen elämäntilanteen (ero, opiskelu, matkailu, uusi työ/työttömyys) tms. hepposilla syillä.
Niitä taas varmasti löytyy paljonkin jotka aiemmin tekivät enempiä miettimättä kevytmielisesti abortin, ja myöhemmin lapsia ei sitten tulekaan kun kaikki ois muuten valmiina, täydellistä ja niitä vihdoin päätetty haluta. Näistä jotkut on voineet olla jopa kiihkoilevia abortin puolesta puhujia, mutta niin se elämä sitten vaan on laittanu nöyrtyyn kun osuukin omaan nilkkaan ja joutuu tajuaan ettei lapsia aina tuukaan tosta vaan.. ja sen myötä on sitten myös "naisen haluamisoikeuksien" suhteen takki kummasti kääntyny ja uho laantunu! :)

3

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapset tehty

      No lähtöasetelma on jo ihan eri alusta asti kun verrataan tahattomasti lapsetonta ja sellaista,joka ei ehkäpä koskaan halua lasta..

      On paljon miehiä ja naisia jotka eivät tosiaankaan koskaan halua lapsia.

      Abortissa,varsinkin toistuvissa sellaisissa on riski jäädä täysin lapsettomaksi tai hankaloittaa raskauden alkua myöhemmin,tottahan se on. Tämä riski on kaikilla tiedossa joten jokainen voi silloin syyttää vain itseään jos todetaan suora yhteys abortilla ja lapsettomuudella,kun niitä lapsia ei alakaan näkyä.

      Itse tiedän että tekisin abortin jos nyt raskaaksi tulisin enkä pelkäisi lapsettomuutta koska en halua enää koskaan lapsia monestakaan syystä. Tosin kohta sekin mahdollisuus on häviävän pieni koska olen menossa sterilisaatioon.

    • kerronpa minäkin

      Lapsia haluattomia todellakin löytyy. Lapset eivät ole mikään elämän onni ja autuus. Minunkin tuttavapiirissäni on neljä pariskuntaa jotka ovat vapaaehtoisesti lapsettomia. Minulle ja yhdelle pariskunnan naisista on tehty abortti. Kaksi naisista on menossa sterilisaatioon kun sen nyt saavat.

    • childfreelife

      Se etteivät hedelmälliset ihmiset halua lapsia lainkaan, yleistyy ilmiönä jatkuvasti. Naisen olemassaolon tarkoituksena ei ole olla kävelevä kohtu tai utareteline, tämä johtaa vääjäämättä naisten kohenevaan asemaan työelämässä, politiikassa ja yleisesti maailmassa. Holtiton sikiäminen on kehitysmaiden naisten ongelma, tosin siellä ei yleisesti lisäännytä omasta tahdosta, vaan äijä tarvitsee (seksin lisäksi, nainenhan on kehitysmaissa sekä länsimaisissa herätysliikkeissä seksiautomaatti) pellolle poikia apuun.

      Lapset eivät todellakaan ole onni tai autuus, vaan oman elämän hallinta ja elämän omistaminen itselleen. Itsekkääksihän vapaaehtoisesti lapsettomia haukutaan, mutta todellista itsekkyyttä on hukuttaa tämä pallo sontaan tekemällä lisää saastuttajia - maailman sontaanhukuttamisoikeuden osittainenkin rajoittaminen on tosin niin suuri tabu, ettei siitä saa puhua poliittisilla foorumeilla.

      Abortti ei sen fyysisen epämukavuuden vuoksi ole tavoiteltava operaatio, mutta onneksi sen tekeminen olisi pahimman sattuessa vastuullisille ihmiselle mahdollista ja ehdottoman puolestettava oikeus. Vielä muutama viikko ja tämä kammottava skenaario on lopullisesti ikionnellisen, kahden aikuisen ja yhden koiran perheemme osalta aiheeton pelko, kun pääsen vihdoin sterilisaatioon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      267
      17307
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5557
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      116
      2605
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2106
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1782
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1021
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      962
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      914
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      913
    Aihe