hysteerinen sisko

tädiksi tuleva

Kysyisin neuvoa : siskoni on nyt raskaana viikolla 15.. Ja hän on joka asiaan niin hysteerinen

. Pyysin uimaan mereen tai järveen uimaan kun helteet. vastaus:ei voi.. hmm miksi? no tulee bakteereita ja keskenmenoja
.. ahaaa

tilasin pizzat ja hänelle hänen lempi pizzan: fetaa päällä.. vastaus: ei voi syödä miksi? kielletty.
.. joo o..

Värjätäänkö hiukset : No ei tod. Paljon myrkkyjä
... juuu..

Teen tacoja,, : vastaus: ei liian tulisia ja ei ranskankermaa ym. väliin
ahaa,,,,

Todella moniin asioihin suhtautuu liian jyrkästi,ymmärrän että esikoinen,mutta silti... onhan maailma pullollaan lapsia ja tuskin kaikki yhtä hysteerisiä vanhmepia..

Voisinko mitenkään rauhoitella häntä...

15

990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slkhgp

      Onhan tuo aivan turhaa ja liiallista hysterisointia, mutta anna olla. Raskaus on lopulta lyhyt aika ja jos hän kokee tarvetta elää sen jotenkin ihmeellisen tarkasti, niin eihän se sinulta ole pois. Ehkä seuraavan raskauden aikana jo naureskelee edelliselle hysterisoinnilleen.

    • hnmiop

      siskosi on oikeassa. miksi annat fetaa?

      • ...

        Feta on tehty pastöroidusta maidosta ja vaikka ei olisikaan, niin se on pizzan täällä ollut uunissa riittävän kauan ja kuumassa. Eli voi siis ihan huoletta syödä, jos haluaa.


    • No tuotaa...

      - En minäkään menisi uimaan, voi lisätä tulehdusriskiä

      - Fetasta en ole varma, mutta jotkut juustothan on kiellettyjen listalla

      - Hiusten värjäys tietääkseni ihan ok raskausaikana, mutta jos ei halua värjätä, eiköhän se ole jokaisen oma asia. Myrkkyjä kun kroppa saa muutenkin ihan tarpeeksi

      - Tuliset ruoat närästää

      Eli kyllä noihin useimpiin juttuihin on ihan oikea syy siskollasi. Ei raskaus estä tekemästä normaaleja juttuja, mutta jos ei asioiden tekemättä jättäminen itseä haittaa, miksi haittaisi sinua?

    • Huoh...

      - Uiminen voi lisätä tulehdusriskiä jos on paikat auki. Rv 15 tuskin on, jos on niin on kyllä paljon muitakin murheita kuin uintireissun aiheuttama mahdollinen tulehdus....

      - Pastöroimattomasta maidosta tehdyt justot ovat raakana kielletyt, pizzan päällä ja ruuanlaitossa voi käyttää.

    • 4xäitix4

      siis uimaan voi mennä raskaan aei tod lisää mitään riskejä!!!!
      ja fetaa voi syödä samoin kuin tulisia!
      siskosi on hieman hysteerinen,

      myös hiuksia saa värjätä

      • No tuotaa...

        Niin, no viikkoja olikin noin vähän, huomasin nyt vasta. Siis uiminenhan on ihan ok tosiaan tuossa vaiheessa. Näillä minun viikoilla (36) en ehkä enää uimaan menisi...

        Saahan sitä syödä tulisia ruokia, mutta jos tuppaa närästämään, niin kyllä kai mieluummin jättää syömättä? Minulla ainakin tulinen ruoka pilasi yhdessä vaiheessa yöunet, kun närästi niin kovasti. Ei ole kivaa, kun tuntuu, ettei saa henkeä.

        Kyllä minäkin olen syönyt ihan normaalisti, vaikka myönnän olevani ehkä hieman epäilevä ruokien suhteen näin ensimmäistä odottavana. Ennenkin on syöty kaikkea ja saatu terveitä lapsia, miksei siis myös nyt? Värjäsin myös pienen epäröinnin jälkeen hiukset raskausaikana, mutta yhtä hyvin olisin voinut jättää värjäämättäkin. Varmaan ihan jokaisen oma asia, miten tekee...


    • ?????

      mitä mitä mitä

    • poiugb

      Kai se kuitenkin on siskosi asia, miten oman raskautensa haluaa hoitaa, mielestäni asia ei sinulle kuulu. Olin itsekin tarkka (varmasti turhan tarkka) kaikesta esikoista odottaessa, koska takana oli keskenmeno ja pelko uudesta. Toiset lipittävät viiniä ja polttavat tupakkaa raskausaikana, toiset eivät halua edes uida, kumpaa pitäisi valistaa..? Itse en uinut (omat traumat km:n jälkeen), juustoja en raakana syönyt (toki pizzassa), hiuksiani en TODELLAKAAN värjäisi raskaanaollessa (kaikkia kemikaalejahan tulisi vältää). Raskausaika ei ole pitkä ja jos siskosi haluaa elää tiukassa kontrollissa, ei sinun tule siihen puuttua.

    • khsdkjfh,kdsjf

      Itse odotan toista lasta rv33 ja nyt vasta kuulin että fetaa saa syödä (tosin olen syönyt kaikkea muutakin mahdollista kiellettyä maksasta lähtien) ja toisekseen raskausaikana ei saisi meikata saati värjätä hiuksiaan, usko tai älä niin jotkut hysterisoivat siitä että kemikaalit imeytyvät vauvaan jotenkin?!? Itse en normaalistikkaan meikkaa ja hiusvärit olen vaihtanut värivaahtoihin ihan vain siksi ettei tule virhettä värjäystulokseen niinkuin saattaa raskaana ollessa käydä.

      Siskosi odottaa esikoistaan, silloin kaikki on uutta ja paineita lyödään päälle joka suunnasta. Neuvolasta omat ohjeet, sitten on sukulaisten ohjeet, teidän lapsettomien sukulaisten ja ystävien ohjeet ja sitten vielä netti.

      Ehkä paras neuvoni on että luet itse asioista. Etsi netistä ne miljoonat ohjeet ja kiellot mitä odottaville annetaan. Itselläni oli onneksi maalaisjärkeä jo ensimmäisen kohdalla mutta niitä kieltoja tulee vain lisää koko ajan. Hyvä esim on se että esikoisen aikana sain syödä vielä maksaa mutta toista odottaessani en yhtäkkiä enää saisikaan.

      Tuet siskoasi parhaiten olemalla hänen tukenaan ja ottamalla asioista selvää. Etsit vaikka tutkimustuloksia tms faktatietoa tai artikkeleita joihin hän voisi ehkä luottaa. Ja muistat sen että hän on raskaana, silloin naiset eivät ehkä ole kovin loogisia asioissa. Monesti kaikki mitä kokee ja tuntee johtuu hormoneista eikä välttämättä normaali tilanteessa ajattelisi asioista noin.

      Onnea täti-urallesi!

    • 6+12

      Stressi on sikiölle paljon suurempi riskitekijä kuin uunissa käynyt fetajuusto. Eräs ystäväni myös pyöritteli käsissään jotain levitettä ja mietti että saako A-vitamiinin takia syödä sitä... huhhhuh :D On niitä lapsia tosiaan ennenkin tehty!

    • myösmamimami

      Minun mielestä odottava nainen saa kyllä ihan itse päättää mitä on syömättä, ilman että siitä tarvitsisi kuunnella taivasteluja. Suositukset perustuvat aika hyvin tutkittuun tietoon, niin miksi ei sellaista voisi käyttää hyödyksi. Itse odottaessa olin enemmän kuin tyytyväinen, että oli jonkinlaista ohjeistusta ruokavaliosta, vaikka suurimmaksi osaksi perusterveellinen ruokavalio on ihan hyvä ja riittävä.

      Stressiä halusin välttää, mutta välilä tuntui, että sitä oli jopa enemmän kuin normaalisti :) Silti syntyi ihan normaali, terve ja rauhallinen poika, joka äidin yövalvomisista huolimatta nukkuu rauhallisesti ja pitkiä pätkiä myös öisin.

      Suotakoon siis odottaville äideille se huoli terveellisesti ruokavaliosta, ja lupa huolehtia siitä parhaansa mukaan. Tuskin se keneltäkään on pois jos tuleva mami ei halua syödä sitä maksamakkaraa tai maksapihvejä ;)

    • lkoi

      minulla ollut stressi koko raskauden ajan...
      pahemp kuin tupakka vai? viini??? hiustevärit??
      niinpä niin ... mielummin stressaan kuin dokaan ja poltan

      • Non-dramaqueen

        Ei kai se tupakoimattomuus ja juomattomuus tarkoita stressiä... Itselläni noiden poisjättäminen ei ainakaan ollut mikään ongelma.

        Itse olen vasta ihan alussa, mutta nyt jo päättänyt, että en tosiaan ala turhista murehtimaan. Jos mieleni tekee syödä juustoa, niin sitä myös syön ja jos mieleni tekee kalaa, syön sitäkin.

        Maksaruuista en onneksi koskaan ole tykännyt, joten ne jäävät syömättä automaattisesti.

        Hiuksiani olen värjännyt viimeksi vuosi sitten, joten sekään ei ole ongelma, jos en niitä nyt odotusaikana pääse värjäämään.

        Tottakai kannattaa elää terveellisesti, mutta ei siitä omasta odotuksesta kuulu tehdä kaikkien ympärillä olevien ihmisten asiaa. Odottaja mahoineen kun ei ole maailman keskipiste! Tällä siis tarkoitan sitä, että jos esimerkiksi ystävät kutsuvat odottajan miehineen kylään, ovat nähneet vaivaa tarjottavien eteen (eivät ole olleet ajattelevaisia ja tarjolla on fetasalaattia, maksapihvejä, kahvia jne.), en todellakaan alkaisi illan draamakuningattareksi kieltäytymällä ruuista, kun kuitenkin kohtuus kaikessa riittää periaatteeksi niin raskausaikana kuin muutenkin elämässä.


    • Esikoinen minullakin

      Kysyin neuvolassa uimisesta. ja terkan mukaan uintia voi huoletta harrastaa rv 36 asti jos kohdunsuu on kiinni. Kylmässä vedessä uiminen voi aiheuttaa supistelua, mutta ainakin minä pulikoin äskettäin meressä raskausviikolla 16, koska vesi oli ihanan lämmintä.

      Siskosi saa tietysti itse päättää omasta kehostaan ja raskaudestaan, mutta eipä tuollainen stressaaminenkaan kivaa ole... Kesästä pitää nauttia! ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      267
      17307
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5557
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      116
      2605
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2106
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1782
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1021
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      962
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      914
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      913
    Aihe