Turistit kaikkoaa !

13+19= 32

Iki ihanasta saimaan helmestä, eikä ihme, kun kävelle hetken kaupungilla katsellen samalla ympärilleen ei voi olla havaitsematta kuinka siivoton, rähjäinen , roskainen kaupunki on. Roinaa puistoissa, rikottuja pulloja, muuta lasinsirua jalkakäytävillä esim viikonloppuisin ja siivoaminen ei tunnu kuuluvan kellekään , niin ihmeellistä kuin se onkin. Kaiken kruununa juopot hoilaa, mekastaa kurkku suorana kaupungintalon, hotellin edustalla. Täällä pitäisi vastuulisen ihm,isen sopeutua äärilaidan kulkijoiden/ vapaamatkustajien rellestämiseen yölliseen möykkäämiseen . Että heikun keikun tai ainakin vinksin vonksin !

2

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei heitetä

      Olet aivan oikeassa, olen ottanut kuvia ja laittanut niitä L:rannan ympäristötoimeen, miten omat ja vieraspaikka kuntalaiset heittävät kaiken roinan tienvarsille ja rannoille, ympäristön viraston tarkastajat eivät tee mitään palkkansa eteen seisovat vain tupposet suorina.

    • qeqeqeqe

      Totta.

      Roskaaminen on idiotismia, mutta pitäisi kaupungin jakaa työvoimaansa vähän paremmin.
      Kaupungin kesämiehiä, vai pitäisikö sanoa henkilöitä, näkee joka puolella, yleensä puutarhahommia tekemässä, kitkemässä, puun oksia karsimassa jne jne.
      Eikö näistä voisi siirtää osan siivoamaan roskia?

      Toki roskaajat pitäisi velvoittaa itse siivoamaan jälkensä. Kävisikö esim. 100€ sakko roskaamisesta, jonka voi maksaa joko rahana, tai tekemällä siivoushommia yhden työpäivän verran?
      Pari siviilipukuista poliisia valvomaan asiaa lämpiminä kesäiltoina ja -öinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe