Onko kohtalotovereita??

N 45

Mulle sattu marketissa aivan uskomaton tapahtumaketju; Käytän kaupassa käydessäni avonaista koria, ja korissa on yleensä avaimet,ja pieni kangaskassi mukana. Tein ostokset ja yleensä heitän pienemmät ostokset koriin,kuten esim. hammastahnat,kynsiläkan yms. koska ne tippuu ostoskärrein raoista maahan, ja nostan ne sitten kassalla korista hihnalle. Ostin sitten 2 tupakka askia ja heitin ne vanhasta tottumuksesta koriin. Kiertein aikani kaupassa katsellen alennusmyyntejä yms. Kassalle mennessä kaivoin rahapussin korista ja kuinka ollakaan, se pieni kangaskassi jotenki pyörähti niiden tupakka askien päälle...ja kai siinä tuli jonkinmoinen oikosulku, kun en muistanu koko tupakoita ostaneenikaan(itse en tupakoi, ne oli veljelle viemisiä..)
Kun sain ostokset maksettua ja koriin, niin mies (myymäläetsivä vissiin..) ja supattaa että tulisitko tuonne sivummalle...olin ihan pihalla ja sanoin vaan et mikäs siinä. Siihe sit hyökkää kauppias ja tunkee mua sivuhuoneeseen ja tällää oven kiinni ja pyytää puramaan ostokset..ja siinä vaiheessa muistin ja tajusin et ne helvetin tupakat yksikertasesti unohtu!! Kauppias tietysti näki et ne oli sen kassin alla, yritin epätoivon vimmalla selittää oman versioni ja kertoo et oli ihan puhdas oma moka, mut eipä tää kuunneellu yhtään,sano vaan et istu siinä ja lisäs et täällä on valvontakamerat..Luulikohan et varastan siitä kopperosta jotain tai lähden jopa karkuun!!
Oli niin kiire hänellä soittaa poliisit paikalle etten todellakaan saanut minkäälaista *puolustautumisen* mahdollisuutta. No, poliist tuli melko pian ja yllätys yllätys, ne sentään suostu kuuntelemaan mun kertomuksen mitä oikein oli tapahtunu....ja sanovat et tää on tässä heidän osaltaan,jos maksan(tottaki maksoin.) tupakat ja että mitä mieltä on kauppias itse..? Tuumasi et olkoon näin mutta SEURATAAN JATKOSSA !! Eli inhimillisen erehdyksen seurauksena kerran keksitty aina epäilty...Kauppias sai todella tuntemaan itseni suuremmakin luokan rikolliseksi...saa nähdä asioinko kyseisessä kaupassa jossa olen vaki asiakas ollu niin kauan kun kauppa on olemassa ollut. Jäi kauppiaan toimesta vaan niin paskan maku suuhun et menee joku aika asiaa sulateltua...Toki ymmärrän kauppiaankin asenteen mutta olisi voinut edes antaa mahdollisuuden selittää itselleen eikä vasta sitten kun poliisit oli paikalla!! Tällästä sattuu ja tapahtuu Suomessa ja vielä mulle,jolla ei oo ees rikesakkoja tai muuta vastaavaa *rikosta* omallatunnolla...:) Olen ihan tavallinen kansalainen, ja mua todella harmittaa kun varkaaksi syytellään ja seurannassako tässä sit ollaan kun siihen kauppaan menee...Kauppias nimittäin tempaisi korini ja sano käyvänsä näyttämässä sitä kassoilla tai myyjillä vai missä lie et miten kaikki tapahtu!!!!!! Menee kyllä oma aikansa kun tästä yli pääsen!

3

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xcvvvv

      Tupakat on aina kassalla. Miten voit ottaa tupakat ja siten lähteä kiertelemään kauppaa?

      • N 45

        Kyseisessä kaupassa on 13 kassaa, kaikissa ei ole automaattia kassojen luona, otin automaatista kauppaan tullessani tupakat, koska vain kaksi kassaa on käytössä ja niissä ei ollu niitä automaatteja...sen jälkeen läksin muita ostoksia tekemään...ja lopun tiedätkin:)


    • otin, mutta maksoink

      Hah haa! Mitäs tuosta. Turha selitellä, ketään ei kiinnosta. Kyllä kaupassa kytätään, vaikka ei koskaan ole mitään varastanut. Minua on niin monet kerrat saateltu kassalle tai tultu suoraan kysymään mitä yritän vetää liiveihini, että en enää viitsi edes kiinnittää niihin huomiota. Sitä vaan on jotenkin roiston oloinen yli-innokkaiden kyylien mielestä niin mikäs siinä sitten, kyllähän sopii seurata ihan niin paljon kun tykkäävät. Enkä ole edes mustalainen ja kaikki olen aina rahalla maksanut ja niin teen vastedeskin. Minusta on huvittavaa, että kyylä kulkee niin vieressä kuin olisi minun seuralaiseni. Pitääköhän alkaa joskus oikein juttelemaan niille ja kysyä makutuomariksi. Kameravalvonta on ihan ok, se ei tule iholle niinkun nämä myymäläetsivät tai vartijat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      269
      17423
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5602
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      118
      2622
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2122
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1786
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1028
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      966
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      924
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      920
    Aihe