Minulla on ollut sutipuu parisen vuotta ja hyvin on menestynyt. Mutta tänä kesänä helteiden aikaan se alkoi oireilla ja alkoi pudottaa lehtiä ja nyt kuivattaa jo runkoa. Olen yrittänyt välttää liikaa kastelua, etten tappaisi puutani siten. Lehtien/rungon suihkuttelu ei tunnu auttavan ja puu on kohta melkein paljas. En myöskään löytänyt puusta mitään öttiäisiä. Eli mikä sutipuutani vaivaa? Voisiko rungon/oksien leikkaaminen auttaa sitä elpymään??
Tai olisiko muita kikkoja?
Kiitos jo etukäteen! :)
Tai olisiko muita kikkoja?
Kiitos jo etukäteen! :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Isompaan ruukkuun, ehdotan.Kurkista ainakin onko ruukku täynnä juuria, mikäpäse voi hyvin jos ei mahdu kasvamaan, silloin on lpakko tiputtaa lehtiä. Elä vielä leikkaa.
Isompi ruukku tosiaan saattaisi auttaa.
Minun sutipuuni on myös vuosia vanha, ja siitä on jo aikoja sitten kuollut muutama runko kokonaan. Mutta koska pari runkoa pukkaa kovasti lehtiä, olen antanut sen olla.
Olen huomannut, että sutipuu viihtyy ympäri vuoden huoneen perukoilla aika varjoisassa paikassa. Eihän sinun puusi vaan ole auringossa?