Mistä vetää Ruotsi rautalangasta?

천구백구십삼

Olen jo ylä-asteelta lähtien laiskotellut Ruotsin kanssa, johtuen osittain siitä, että en ole pitänyt koulun tavasta opettaa sitä ja oppikirjat eivät ole koskaan tuntuneet käytännönläheisiltä. Lähiaikoina olen kuitenkin havahtunut taitooni hallita kieliä. Osaan suomen lisäksi englantia erittäin sujuvasti (arvosanat englannista 9 ja 10 välillä ylä-asteelta asti), ja viroa toisena äidinkielenä sen verran hyvin, että ymmärrän 90% mitä televisiossa tai sanomalehdissä puhutaan. Matkustin myös Etelä-Korean Souliin vähän aikaa sitten, ja kiinnostuksen johdosta olen nyt kahdessa viikossa opetellut Koreaa enemmän kuin Ruotsia viime 5 vuoden aikana, vaikka koreaa pidetään yhtenä maailman vaikeimpana kielenä.

Tästä syystä uskon myös, että pystyisin opettelemaan ruotsiakin erittäin hyvin jos vain tietäisin mistä kerrata kaikki perusteet... Onhan ruotsin syntaksi ja kielirakenne todella samankaltainen englantiin verrattuna, jossa olen erittäin hyvä.

Lukiossa on tarjolla 'ruotsin' nollakurssi, jonka aion ottaa, mutta haluaisin tietää myös, mistä muualta olisi apua?

4

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

      Sun kannattaa lainata kirjastosta vanhoja oppikirjoja, mitä teillä on ollut tai sitten vaikkapa joku ruotsin kieliopin kirja (esim. Otavan Grammatik Galleri). Ei kannata välttämättä käyttää liikaa aikaa Korean opiskeluun, jos kerran ruotsia pitäisi opiskella. :/

      Yleinen hyvä tapa on liittää kieli ihan arkielämään. Kännykän, iPodin yms. voi vaihtaa ruotsinkieliseksi, joten ainakin muutama sana voi jäädä mieleen. Netistä voi kuunnella ruotsiksi nettiradiota (vaikkapa ihan Nrj.se). Voit myös lukea ruotsinkielisiä kirjoja ja lehtiä.

      Tunneilla opiskellessa olen kokenut ite hyödylliseksi sen, että luen kappaleen etukäteen ja opettelen sanoja etukäteen. Jos ope yllättää pitämällä vaikka sanakokeen, ei tarvitse harjoitella kahta iltaa paniikissa, kun on ainakin puolet sanoista jo valmiiksi hallussa.

    • hurriksi.fi

      Aloita elämä suomenruotsalaisena ja saat uskomattomia etuja:

      * Paremman ja onnellisemman elämän
      * Takuuvarman hallituspuolueen
      * Rahaa tyrkyttäviä säätiöitä
      * Ohuemman sanomalehden tuoman ajansäästön
      * Maamme-laulun alkuperäiskielellä
      * Täyden hyödyn kaksikielisistä katukylteistä

      Tarjoan sinulle helpon tavan tulla suomenruotsalaiseksi.Mene http://hurriksi.fi/vaihda-parempaan/ ja muuta äidinkielesi ruotsiksi.

    • Svenssonin Mikke

      Mulla (ja varmaan aika monella muulla) on ihan sama tilanne... Oon pitäny ruotsia rumana ja aika turhana kielenä ja nyt oon liemessä sen kanssa kun opinnot takkuaa (oon menossa lukion tokalle). Nyt kesällä oon lukenu pari ruotsinkielistä lastenkirjaa (vähän noloa ehkä, joo...) ja tuntuu että on auttanut ainakin jonkin verran :) Eli suosittelen! Otat vaan tarpeeks helpon niin saat myös onnistumisen kokemuksia.

    • carpe diem

      No niihän se on että jos haluaa oppia jotain kieltä nin kannattaa alottaa lastenkirjoista koska lauseet on lyhyitä ja helppoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe