Ensimmäinen DIGIJÄRKKÄRI????

Aikeissa olis ostaa digijärkkäri (hintaluokkaa 500-900e). Aikaisemmin olen kuvannut kaverin ja koulun järkkäreillä ja valokuvaustunteja aijon ottaa kun saan kameran hankittua.

Mutta sitten varsinaiseen ongelmaan, minkälainen järkkäri??
Sonyn, Canonin vai Nikon?
Apuva!!
7392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Minusta oleellinen kysymys on nimenomaan se "minkälainen järkkäri?" Se sinun olisi kuitenkin pystyttävä päättämään itse, koska muut eivät tarpeitasi ja toiveitasi tunne.

Merkillä ei niin suurta väliä ole. Luettelemiesi valmistajien lisäksi mm. Pentax tekee ihan hyviä dslr-kameroita, ja Olympus, Panasonic ja Samsung peilittömiä.

Äänestä

Canon ja Nikon ovat turvallisia vaihtoehtoja, usein saa helposti jälleenmyytyä. Ja ehdottomasti kannattaa selailla käytettyjä järkkäreitä! Moni kuvittelee, että kun ostaa tarpeeksi kalliin järkkärin niin saa automaattisesti ammattitaitoisia kuvia, ja kun paljastuu ettei näin olekaan, ihmiset myyvät nämä "huonoiksi" luokittelemansa kamerat välillä jopa naurettavan halvalla :D Usein saat laadukkaamman / ominaisuuksilta monipuolisemman rungon samaan hintaan mitä olet hakemassa. Jos harrastus jatkuu vielä pidemmälle, niin usein objektiivit tulevat määräämään seuraavan rungon merkin..

Äänestä
  • Canonin 1000D ja Nikonin D3100 ovat helppoja myytäviä käytettyinä pakkopaketti
    suumeineen ? Kamerakauppiaat eivät edes huoli moista markettiroskaa vaihdossa.

    Äänestä

  • Luuletko, että kirjoitti:

    Canonin 1000D ja Nikonin D3100 ovat helppoja myytäviä käytettyinä pakkopaketti
    suumeineen ? Kamerakauppiaat eivät edes huoli moista markettiroskaa vaihdossa.

    Kamerakauppaan ei kannata kantaa yhtään mitään! Kauppojen liikeideakin sen kertoo, ostetaan pilkkahintaan ja pyritään repimään maksimaalinen voitto. Tässä tapauksessa häviää sekä vanhan kameran myyjä, sekä uusi asiakas joka ostaa tuon käytetyn.. Ainoa joka voittaa on kauppa..
    Tietty myydään yksityiselle, vaikka nettihuutokaupan kautta tai sitten sille sukulaiselle, jota kiinnostaa valokuvaaminen tai sitten pelkästään järkkärin hankkiminen statuksensa nostamiseksi "no pitäähän sitä ny järkkäri olla" -automatiikkaräpsyjälle.

    Itse myin aikoinaan 400D työkaverilleni, molemmat olivat kaupan jälkeen tyytyväisiä, hinta molemmille ok, huomioiden otettujen kuvien määrä ja vanhentuneen mallin status, "hävisin" kaupassa vain 150€, jos verrataan summaan jonka maksoin siitä uutena.

    Äänestä

Tolla budjetilla
– kitti Pentax Kr 18–55 n. 550€
– salamalaite Metz mecablitz 44 AF-1 digital n. 200€
– jalusta Slik PRO 700 DX A.M.T kinopäällä n. 170€

Äänestä

ei siihen mitään valokuvaustunteja tarvita. käytä kirjastoa ja nettiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kameraton kirjoitti:

Aikeissa olis ostaa digijärkkäri (hintaluokkaa 500-900e). Aikaisemmin olen kuvannut kaverin ja koulun järkkäreillä ja valokuvaustunteja aijon ottaa kun saan kameran hankittua.

Mutta sitten varsinaiseen ongelmaan, minkälainen järkkäri??
Sonyn, Canonin vai Nikon?
Apuva!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu