Meidän tapauksessa kyseessä on pieni viiden huoneiston rivitaloyhtiö jossa meillä on nyt tarve asentaa huoneistoomme ilmalämpöpumppu viilennyskäyttöön. Muilla vastaavaa ei vielä ole, joten olemme ennakkotapaus. Ongelmia on ollut paljon mm. asennuspaikan valinnan suhteen mutta onneksemme olemme päässeet jo melkein sopimukseen: hallituksen puheenjohtaja on esittänyt teorian, että huoneiston viilentäminen aiheuttaa höyrysulun ulkopuolelle veden kondensoitumista ja vaatii huoneiston asukkaita mm. laskemaan kastepisteitä yms. meille hieman outoja asoita. Hän vaatii, että kyseinen asia tulee kirjata pumppua koskevaan sopimukseen sille varalle, että pumpun käytöstä seuraa kondensoitumisen myötä kosteusvaurioita. Onko tämä ilmiö Suomessa edes käytännössä mahdollista? Sopimusta ei kuulema synny ilman kyseistä pykälää, joten meistä tämä tuntuu jopa kiristykseltä. Kysynkin, että onko kohtuullista vaatia asukkaita mm. seuraamaan ulkolämpötilan ja ulkoilman kosteusprosenttia ja näiden mukaan säätämään sisätilan viilennyslämpöä?? Muilla vastaavia kokemuksia/tietämystä asiasta?
Ilmalämpöpumppu rivitalossa
7
7072
Vastaukset
- juu riski on
Oikeassa se on, vaikka nipottamiselta tuntuiskin.
Eikä hän varmaan ole kiinnostunut siitä, mittaatteko te niitä vai ette, vaan siitä, että sitoudutte ottamaan vastuun itsellenne taloyhtiöltä, jos tulee löysät housuun, kosteutta ja hometta. Siis suomeksi että sitoudutte itse remppaamaan ilman että naapureidenkin vastikkeet nousee jos homma pissii.
http://yle.fi/alueet/etela-karjala/2011/02/ilmalampopumppu_voi_aiheuttaa_kosteusongelman_2372367.html - Naapurikateutta
Eli hallituksen puheenjohtajan mukaan on talolle terveellisempää laskeaa ikkunoista sisään ulkoilman kosteus kuin johtaa se kosteus ulos kesähelteillä? Kousteutta ei saa pois kuin kunnon vehkeillä. Itselläni on viikon verran kokemusta Mitsubishin FD25:tä ja on hieno laite. Ei kuulu mitään melua sisältä tai ulkoa. Sisällä on niin viileää kuin haluan ja kustannuksista en välitä kun vain voin olla ja nukkua viileässä. Lämmitykseen en tule laitetta käyttämään paitsi talvella kunnon tuuletuksen yhteydessä.
T:rivitalo, mihin sain luvan. Johonkin ei myönnetty mukamas ulkoäänen takia. Sopii tulla kuuntelemaan toimivaa laitetta, ei mitään ääntä kuulu!!- rakennustekniikkaapa
No toihan nyt riippuu siitä onko kosteussulku sisä vai ulkopinnassa.
Jos on ulkopinnassa riski on pienempi.
Jos on sisäpinnassa, ilmalämpöpumppua ei kannattaisi ikinä käyttää jäähdytykseen, riskit on liian isot että kannattaisi asennus hyväksyä.
Sieltä talon rakennepiirustuksistahan tuo selviää.
- Ezku
Käytännössä kesäaikaan ulko- ja sisälämpötilojen erot ovat niin pieniä, ettei tosielämässä mitään kondensoitumisriskiä ole. Kesälläkin vrk-keskilämpötila on yleensä alle sisälämpötilan. Talvellahan erot ovat jopa 50 astetta pitkiä jaksoja, joten silloin seinän sisäpinnan kosteussululla on tietysti oleellinen merkitys.
Tuollaisten kondensoitumisteorioiden esittäminen kuvastaa joko melkoista tietämättömyyttä käytännön rakentamisesta tai sitten tarkoituksenmukaista oman asian ajamista, käyttäen tavallisia pulliaisia hämmentäviä rakennusteknisiä teorioita vailla todellisuuspohjaa... - viilennä
Joo tilaa pumppu: http://www.omataloyhtio.fi/artikkelit/7823/liian lammin kesa_ilmalämpöpumppu_kaukomarkkinat.htm
- Vati täynnä
Ilmalämpöpumpuista aiheutuu todella paha runkoääni, jota ei saa edes korvatulpilla estettyä. Hyvästi ikkunat auki nukkuminen! Kuulostaa samalta kuin että ikkunan alla olisi auto tyhjäkäynnillä - koko yön.
- Kumit
Tuo ilmalämpöpumpun meteli on helppo vaimentaa. Asun paritalossa jossa toinen asukas hommasi pumpun parivuotta sitten...ja se piti meteliä sisälle asti. Itse laitatin pumpun vuosisitten ja meteliä ei kuulu. Tutkittiin asiaa että mistä lie johtuu , pumput asennettu samallekohtaa taloa. Löytyi vika naapurista, pumpun ulkoyksikön jalustassa olevat kumivaimentimet olivat naapurissa kovat, kuin jääkiekko, itsellä uudessa laitteessa pehmoiset, yksikkö pääsee heilumaan "vetelien" kumien päällä ja ääntä ei juurikaan rakentaisiin johdu. No , vaihdettiin naapuriin myös löysemmät kumit ja asia korjaantui heti....Kannattaa vilkaista kumejaan !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24145300Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18410834Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321545
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490