Heippa,
meillä on täällä kaksi pientä roseicollis-poikasta, Vanka kuoriutui viisi päivää sitten ja Lykke kolme päivää sitten. Emolinnuilla on ollut kaksi poikuetta viime vuonna, ensimmäisessä yksi poikanen ja toisessa viisi. Emot ovat noin kymmenvuotiaita, olleet meillä seitsemän vuotta.
Hämmennystä näissä poikasissa aiheuttaa se, että ne eivät ääntele lainkaan. Edellisistä poikueista kaikki poikaset ovat äännelleet ainakin emon ruokkiessa niitä. Onko äänelemättömyys merkki jostakin vakavasta, vai onko se ihan ok? Emme meinanneet ääntelemättömyyden takia edes huomata Vankan kuoriutuneen, vaan vasta sitten kun emo lähti pesästä ja näimme sen.
Kumpi on todennäköisempää, se että poikaset alkavat äännellä kun ne ovat kasvaneet isommaksi vai se, että ne jäävät mykiksi?
Ruusukaijaspoikaset, jotka eivät piipitä
Tuikuti tuikuti
0
101
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1253153Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.161101Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63903Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke54884- 52819
- 48709
- 58685
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍82682- 80636
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35624