Kleinspitz lemmikkinä?

Kleinifani

Hei,
Minulla on kääpiökoiran hankinta nyt suunnitelmissa ja haluaisin tietää muutamia asioita Kleinspitz koirarodusta. :)

Te jotka kasvatatte/omistatte Kleinspitzejä:
Miten liikunnallinen rotu yleensä on? Voiko sen kanssa tehdä pieniä juoksulenkkejä vai onko liiaan rankkaa niin pienelle koiralle? En itsekään ole mikään hirmu kova juoksija mutta pieniä kilsan parin lenkkejä silloin tällöin. :)

Toisekseen, miten Kleinit pärjäävät kuumana kesänä? Ovatko ihan väsyneitä jos lämpömittari vilkuttaa yli 25 astetta. Niillä kun on se ihana pörröinen ja muhkea turkki niin luulis tulevan herkästi kuuma. Ja voiko/tarviiko sitä turkkia esim kesällä saksia tms. että olo kevenee vai pärjääkö ympäri vuoden pelkällä harjalla?

KIITOS PALJON vastaajille! :)

3

612

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan yleisesti

      Kaikki rodut pärjäävät turkkinsa kanssa myöskin helteillä. Ei koiran karvoja helteiden takia leikata. Karvan laatu muuttuu.

    • RÄKYTIRÄKYTIRÄK

      jos haluat kaikkea räkyttävän koiran niin ota kleini,naapurissa oli sellanen mutta ilmeisesti kyllästyivät itsekkin jatkuvaan räkyttäjään ja useisiin valituksiin ja älysivät viedä moisen pulloharjan lopetettavaksi.

    • kleinix2

      Viitaten edelliseen viestiin: Kleinspitzin - niin kuin minkä tahansa muunkin koiran - haukkuminen on vain opettamiskysymys. On totta, että kleini on haukkuherkempi kun jotkut muut rodut, mutta kouluttamalla siitä saa oikein hyvän ja hiljaisen koiran. On omistajan vastuulla puuttua haukkumiseen jo pentuja ja siten kitkeä se pois. Meillä on kaksi kleiniä ja kummatkin ovat suht hiljaisia. :)
      Ja nyt takaisin aloittajan kysymyksiin. Kleinin kanssa voi mielestäni hyvin käydä pienillä juoksulenkeillä. Ei toki kannata liian pitkällä lenkillä käydä tai ottaa kovin nuorta koiraa puhumattakaan pennusta juoksemaan mukaan. :)
      Kleini pärjää itse asiassa yllättävän hyvin kuumalla säällä. Meillä koirat tiputtavat turkkinsa yleensä kesällä, eli olo helpottuu pikkasen sen myötä. Minä en kajoaisi hienoon turkkiin saksilla tms. Kyllä harjalla pärjää ja saksia tarvitaan ainoastaan hapsottavien tassu- ja korvakarvojen siistimiseen kun näyttelyissä käydään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe