Lennän Singaporeen marraskuun puolessa välissä ja muutaman siellä vietetyn päivän jälkeen olisi tarkoitus suunnata Malesiaan viikon rantalomalle. Sadekausi taitaa olla meneillään marraskuussa, mutta sen voimakkuus ilmeisesti vaihtelee alueittain? Minne päin Malesiaa tuohon aikaan kannattaisi suunnata välttääkseen pahimmat sateet? Olen miettinyt Tiomania, Kuchingia (Damai Beach) ja Langkawia. Indonesiakaan ei ole täysin poissuljettu. Kohteeseen tulisi olla suht edullinen ja nopea lentoyhteys Singaporesta tai vaihtoehtoisesti kätevä lautta- tai bussimatka.
Kiitos vinkeistä jo etukäteen!
Mihin päin Malesiaa marraskuussa?
4
1108
Vastaukset 4
Kaakkois Aasia kuin tarjottimella
Singaporesta on mahoton heleppo matkustaa mihin vain.
Tiomanila en oo käyny mutta huhupuhheitten perusteela sajekauvela meleko hilijanen paikka.
Sarawakissakaan en oo käyny mutta Sabahia kiertelimä kolomisen viikkua joulukuusa 2006. ukkoskuuroja parina päivänä viikossa. meleko räväköitä mutta kestivät vain tunnin, pari.
Langkawilla ja Penangilla kolomisen viikkua marraskuussa 2004. nuot net taitaa olla aurinkovarmimmat paikat tuohon aikhaan. sillon sato vain yhtenä päivänä. rankasti mutta vain pari, kolome tuntia.
Indonesiassa kuukausi helemikuussa 2009. Balilla, Gileillä ja Lombokissa. yks satheinen päivä ja tosi räväköitä ukkoskuuroja ylheensä iltpäivisin ja iltasin, parina iltana viikosa. muuten en kyllä pitäs ainakhaan eteläistä Balia minhään rantakohtena. samiat veet, roskaset rannat, agressiiviset kaupustelijat ja melekeempä sikamaiset hinnat. Gilit kyllä sitte ihan mukava paikka ainaski nuin sajekauvela, vaikkakin aika kallis seki.
Yks minusta ihan kiva rantapaikka lissää olis Phu Quoc Vietnamin lounaisrannikolla. pari viikkua sielä helemikuusa 2008. okeen miellyttävä ilimasto, ei mahottoman kuuma mutta aurinkoista. pysty hyvin nukkumhaan iliman AC:tä.
lepposaa lommailua:
perapappa- selamatdatang
lennä berjaya airilla seletarin lentokentältä. lennot singaporeen maailmalta tulee changille, eli eri kentälle. TIOMAN: hieno paikka ja varmasti kirkkaimmat vedet länsi-malesiassa! itse olen käynyt langkawi, KL, tioman, singapore...
nimim. olen 13, jos et luota ni älä.
ps. ÄLÄ missään tapauksessa mene lautalla tiomanille. yrjö lentää- Matkalaukkumatkaajat
Hei,
Suosittelen Penangia ja Langkawia.
Penangissa olimme Holiday Inn Resortissa, jota voisin suositella myös.
Langkawissa olimme hotellissa Boutique Resort, joka oli aivan kamala. Sijainniltaan se oli loistava. Ajoimme Lankawin saaren ympäri. Kauempana oli aivan ihania hotelleja, jotka siis ovat keskellä ei mitään, mutta aivan loistavia, jos prioriteetti ykkösenä on aurinko ja lepääminen.
Jos menisin uudestaan, olisi reittini:
Kuala Lumpur, Maya-hotelli.
Bussilla huikeitten maisemien läpi Penangiin, Hard Rock Hotel.
Langkawi, Four Season Hotel, joka on kyllä aivan liian kallis, mutta tämä olikin jos menisin....
Ihanaa matkaa teille :) - voihan tioman
Opetetaanko ne ilmansuunnat nykyjään vasta lukiossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1681112En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44747Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27713Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137708- 44669
- 67635
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l201595Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164592Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36590Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580