mitä mollien seuraks??

jenily

Mulla on iso akvaario jossa on nykyään 8 mollia ja 5neontetraa. ajattelin hakea vähän lisää tetroja ja samalla haluaisin jotain muitakin uusia kaloja. onko huono idea ottaa samaan tilaan platyjä?? onko muita ehdotuksia? tilaa kyllä on mutta en halua mitään isokokoisia kaloja.

5

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ;))

      Vesiarvot ja akvan koko? Neontetrat eivät mollejen seuraksi käy, sillä viihtyvät eri kovuuksissa ja PH:ssa.

      • jenily

        Sanoivat liikkeessä että menevät kyllä samassa altaassa..ei pitäis kyllä luottaa kaikkiin "osaaviin". Akvaario on 160l ja ph on 7,5 lämpötila 26. taidampa viedä sit noi tetrat kokonaan vaihtoon. mitäs tilalle?


    • ;))

      Mollit ovat kooltaan tuohon vähän siinä ja siinä, kasvavat kuitenkin 10cm. Lämmöt on platyille liian korkeat, oletan että vesi on kovahkoa. Miten olisi kultasinisilmä tai miljoonakalat? Tai sitten vain pitää mollit ainoana parvena, kasvavat kuitenkin isoiksi. Pohjalle vaikka partis ja kuparimonnisia.

    • Miljoonakalat_saattaa lisääntyä mollien kanssa, joten ei ihan paras mahdollinen vaihtoehto.

    • keltabarbi

      Platyja laittaisin.Mikä ettei jokunen miljoonakalakin menisi.Ehkä miekkapyrstöjäkin.Kasvaa komeaksi.Ei kylläkään liian suureksi.Koska nämä kalat ja mollit ovat poikasia synnyttäviä hammaskarppeja olisi hyvä,jos olisi pintakasvia jonkun verran.Ja kasvillisuutta niin,että poikaset pääsevät tarvittaessa turvaan.Kasvien suhteen olen ollut sellainen "hätähousu"niin, että odottaa kasvien kasvavan kovin nopeasti.Antaa niiden olla niin komeasti kasvavat.Tällainen oma kokemus tähän sekaan.Rohkeasti vaan yrittämään siitä se harrastus lähtee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe