Mulla on iso akvaario jossa on nykyään 8 mollia ja 5neontetraa. ajattelin hakea vähän lisää tetroja ja samalla haluaisin jotain muitakin uusia kaloja. onko huono idea ottaa samaan tilaan platyjä?? onko muita ehdotuksia? tilaa kyllä on mutta en halua mitään isokokoisia kaloja.
mitä mollien seuraks??
5
145
Vastaukset
- ;))
Vesiarvot ja akvan koko? Neontetrat eivät mollejen seuraksi käy, sillä viihtyvät eri kovuuksissa ja PH:ssa.
- jenily
Sanoivat liikkeessä että menevät kyllä samassa altaassa..ei pitäis kyllä luottaa kaikkiin "osaaviin". Akvaario on 160l ja ph on 7,5 lämpötila 26. taidampa viedä sit noi tetrat kokonaan vaihtoon. mitäs tilalle?
- ;))
Mollit ovat kooltaan tuohon vähän siinä ja siinä, kasvavat kuitenkin 10cm. Lämmöt on platyille liian korkeat, oletan että vesi on kovahkoa. Miten olisi kultasinisilmä tai miljoonakalat? Tai sitten vain pitää mollit ainoana parvena, kasvavat kuitenkin isoiksi. Pohjalle vaikka partis ja kuparimonnisia.
Miljoonakalat_saattaa lisääntyä mollien kanssa, joten ei ihan paras mahdollinen vaihtoehto.
- keltabarbi
Platyja laittaisin.Mikä ettei jokunen miljoonakalakin menisi.Ehkä miekkapyrstöjäkin.Kasvaa komeaksi.Ei kylläkään liian suureksi.Koska nämä kalat ja mollit ovat poikasia synnyttäviä hammaskarppeja olisi hyvä,jos olisi pintakasvia jonkun verran.Ja kasvillisuutta niin,että poikaset pääsevät tarvittaessa turvaan.Kasvien suhteen olen ollut sellainen "hätähousu"niin, että odottaa kasvien kasvavan kovin nopeasti.Antaa niiden olla niin komeasti kasvavat.Tällainen oma kokemus tähän sekaan.Rohkeasti vaan yrittämään siitä se harrastus lähtee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585564KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1983622Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91258Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT651058- 1021048
- 861035
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181022Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975