mitä mollien seuraks??

jenily

Mulla on iso akvaario jossa on nykyään 8 mollia ja 5neontetraa. ajattelin hakea vähän lisää tetroja ja samalla haluaisin jotain muitakin uusia kaloja. onko huono idea ottaa samaan tilaan platyjä?? onko muita ehdotuksia? tilaa kyllä on mutta en halua mitään isokokoisia kaloja.

5

188

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ;))

      Vesiarvot ja akvan koko? Neontetrat eivät mollejen seuraksi käy, sillä viihtyvät eri kovuuksissa ja PH:ssa.

      • jenily

        Sanoivat liikkeessä että menevät kyllä samassa altaassa..ei pitäis kyllä luottaa kaikkiin "osaaviin". Akvaario on 160l ja ph on 7,5 lämpötila 26. taidampa viedä sit noi tetrat kokonaan vaihtoon. mitäs tilalle?


    • ;))

      Mollit ovat kooltaan tuohon vähän siinä ja siinä, kasvavat kuitenkin 10cm. Lämmöt on platyille liian korkeat, oletan että vesi on kovahkoa. Miten olisi kultasinisilmä tai miljoonakalat? Tai sitten vain pitää mollit ainoana parvena, kasvavat kuitenkin isoiksi. Pohjalle vaikka partis ja kuparimonnisia.

    • Miljoonakalat_saattaa lisääntyä mollien kanssa, joten ei ihan paras mahdollinen vaihtoehto.

    • keltabarbi

      Platyja laittaisin.Mikä ettei jokunen miljoonakalakin menisi.Ehkä miekkapyrstöjäkin.Kasvaa komeaksi.Ei kylläkään liian suureksi.Koska nämä kalat ja mollit ovat poikasia synnyttäviä hammaskarppeja olisi hyvä,jos olisi pintakasvia jonkun verran.Ja kasvillisuutta niin,että poikaset pääsevät tarvittaessa turvaan.Kasvien suhteen olen ollut sellainen "hätähousu"niin, että odottaa kasvien kasvavan kovin nopeasti.Antaa niiden olla niin komeasti kasvavat.Tällainen oma kokemus tähän sekaan.Rohkeasti vaan yrittämään siitä se harrastus lähtee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      240
      1898
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1601
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1230
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      952
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      769
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      751
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      740
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      712
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe