onko kenelläkään kokomusta moisista, itselläni tarina on tämä, sain noin kolme vuotta sitten keuhkoveritulpan ja sen jälkeen, kesäisin juoksu, talvisin hiihto tai yli 20 asteen pakkasessa kävely tekevät keuhkokuumeen, jopa se jos juon puoli pulloa viinaa tekee keuhkokuumeen.
Kesät menevät yleensä terveenä kun en nykyään tohdi juosta, rullaluistelu ja pyöräily kyllä onnistuvat.
Mutta talvet, en halu taas tulevana talvena olla viittä kertaa sairaalahoidossa keuhkokuumeen takia, onko ideoita?
toistuvat keuhkokuumeet
7
384
Vastaukset
- 100µg D-vitamiinia
D-vitamiini vaikuttaa keskeisesti fosforin ja kalsiumin imeytymiseen suolesta. Tätä kautta D-vitamiinin puute voi lapsuudessa aiheuttaa riisitaudin, jolloin luut pehmenevät ja taipuvat. Tämän takia kaikille alle kaksivuotiaille annetaan D-vitamiinilisä. Aikuisilla puute taas aiheuttaa luukatoa, alkuun osteopeniaa ja lopulta osteoporoosin. Pitkittyneenä ja vaikea-asteisena puute saa aikaan osteomalasian eli luun mineralisaation häiriön, jolle tyypillistä on luiden pehmeneminen.
Tämän lisäksi D-vitamiinilla näyttää olevan sormensa pelissä tavattoman monessa sairaudessa ja vaivassa. Erityisesti vitamiinin puute tai vähäisyys saa aikaan huonoja vaikutuksia, kuten lisää lihasheikkoutta, heikentää immunologista puolustusmekanismia, lisää riskiä sairastua diabetekseen (Diabetes, tyyppi 1, Diabetes, tyyppi 2), tiettyihin syöpiin, verenpaineeseen ja MS-tautiin sekä lisää flunssa- ja influenssaherkkyyttä vain muutamia mainitakseni.
Ehkä kaikkein merkittävin melko tuore havainto on ollut korkean D-vitamiinitason syövältä suojaava ominaisuus. Se toimii ikään kuin elimistön omana sytostaattina tuhoten alkaneita soluvirheitä, joista osasta myöhemmin kehittyisi pahanlaatuinen kasvain. Korkeiden seerumipitoisuuksien on havaittu lisäävän myös vastustuskykyä, vähentävän nivel- ja lihassärkyjä, kohentavan lihasvoimaa, nostavan mielialaa ja lisäävän yleistä energisyyden tunnetta.
http://www.poliklinikka.fi/?page=5331684&id=6520662 - näin se on
astma taitaa olla, käy kokeissa
- HmmmppHm
Onko refluksia?
Sekin puoli pitäisi saada kuntoon, jo keuhkokuumeet johtuisikin
tästä!?! - yskittää
Mikä estää kokeilemasta esim hajusteetonta valkosipulikapselia..mä ainakin aion ottaa käyttöön...Olen sairastanut 2 kertaa keuhkouumeen peräkkäin..ja sitten on ääni käheänä ja pitkään...astma on vaan ei sellainen että saisi kela.korvausta..jouduin talvella sprometriaan ja kovilal pakkasilal joudin ottmaan lääkettä...ja tulos vain lievä alentuma...huokaus..
- yskittää
sori ed.kirjoitusvirheet! Lukulasit hävis taas...:(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698