onko kenelläkään kokomusta moisista, itselläni tarina on tämä, sain noin kolme vuotta sitten keuhkoveritulpan ja sen jälkeen, kesäisin juoksu, talvisin hiihto tai yli 20 asteen pakkasessa kävely tekevät keuhkokuumeen, jopa se jos juon puoli pulloa viinaa tekee keuhkokuumeen.
Kesät menevät yleensä terveenä kun en nykyään tohdi juosta, rullaluistelu ja pyöräily kyllä onnistuvat.
Mutta talvet, en halu taas tulevana talvena olla viittä kertaa sairaalahoidossa keuhkokuumeen takia, onko ideoita?
toistuvat keuhkokuumeet
7
338
Vastaukset
- 100µg D-vitamiinia
D-vitamiini vaikuttaa keskeisesti fosforin ja kalsiumin imeytymiseen suolesta. Tätä kautta D-vitamiinin puute voi lapsuudessa aiheuttaa riisitaudin, jolloin luut pehmenevät ja taipuvat. Tämän takia kaikille alle kaksivuotiaille annetaan D-vitamiinilisä. Aikuisilla puute taas aiheuttaa luukatoa, alkuun osteopeniaa ja lopulta osteoporoosin. Pitkittyneenä ja vaikea-asteisena puute saa aikaan osteomalasian eli luun mineralisaation häiriön, jolle tyypillistä on luiden pehmeneminen.
Tämän lisäksi D-vitamiinilla näyttää olevan sormensa pelissä tavattoman monessa sairaudessa ja vaivassa. Erityisesti vitamiinin puute tai vähäisyys saa aikaan huonoja vaikutuksia, kuten lisää lihasheikkoutta, heikentää immunologista puolustusmekanismia, lisää riskiä sairastua diabetekseen (Diabetes, tyyppi 1, Diabetes, tyyppi 2), tiettyihin syöpiin, verenpaineeseen ja MS-tautiin sekä lisää flunssa- ja influenssaherkkyyttä vain muutamia mainitakseni.
Ehkä kaikkein merkittävin melko tuore havainto on ollut korkean D-vitamiinitason syövältä suojaava ominaisuus. Se toimii ikään kuin elimistön omana sytostaattina tuhoten alkaneita soluvirheitä, joista osasta myöhemmin kehittyisi pahanlaatuinen kasvain. Korkeiden seerumipitoisuuksien on havaittu lisäävän myös vastustuskykyä, vähentävän nivel- ja lihassärkyjä, kohentavan lihasvoimaa, nostavan mielialaa ja lisäävän yleistä energisyyden tunnetta.
http://www.poliklinikka.fi/?page=5331684&id=6520662 - näin se on
astma taitaa olla, käy kokeissa
- HmmmppHm
Onko refluksia?
Sekin puoli pitäisi saada kuntoon, jo keuhkokuumeet johtuisikin
tästä!?! - yskittää
Mikä estää kokeilemasta esim hajusteetonta valkosipulikapselia..mä ainakin aion ottaa käyttöön...Olen sairastanut 2 kertaa keuhkouumeen peräkkäin..ja sitten on ääni käheänä ja pitkään...astma on vaan ei sellainen että saisi kela.korvausta..jouduin talvella sprometriaan ja kovilal pakkasilal joudin ottmaan lääkettä...ja tulos vain lievä alentuma...huokaus..
- yskittää
sori ed.kirjoitusvirheet! Lukulasit hävis taas...:(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2295111
- 403405
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352918Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412793- 252448
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682276Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192188Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311820Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411772Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.831438