Yhdysvaltain viimeinen avaruussukkula Atlantis on palannut Maahan auringonnousun ensikajastuksen saattelemana.
Sukkula laskeutui Kennedyn avaruuskeskukseen Floridaan kolme minuuttia vaille aamukuuden paikallista aikaa.
Laskeutuminen oli piste Nasan 30 vuotta kestäneelle sukkulaohjelmalle.
Sukkula toimitti kansainväliselle avaruusasema ISS:lle ruokaa ja muita tarvikkeita vuodeksi. Nyt vastuu aseman huoltamisesta siirtyy venäläisille Sojuz-aluksille.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011072114091342_ul.shtml
tämä leikattuna uutisena.
Entäpä nyt. Joutuvat lentämään Ladalla avaruuteen, koska venäläisethän ei pääse mihinkään. Näinhän opetetaan, mutta pojilla onkin monessa parempia ja käytännöllisimpiä vehkeitä, ts. koneet, jotka toimivat vielä silloin, kun toiset tukehtuu hiekkaan.
Sojuz----
7
<50
Vastaukset
- jenkit.
Jenkit suuntaavat vähän kauemmaksi ja jättävät helpot lähikeikat halpamaille.
- K28
Minne suuntaavat? Saahan sitä haaveilla vaikka mistä. Sukkuloita on romutettu ja niitä on särkynyt, mutta Sojuz kestää.
- lue lehtiä
Onhan seuraavat kohteet jo ilmoitettu. Lue muitakin lehtiä kuin Tiedonantajaa niin tiedät.
- K28
Saahan niitä kohteita ja suunitelmia laittaa vaikka taivaaseen asti, mutta millä ne jenkit sinne menevät muulla kuin Sojuzilla.
- Aluksillaan
K28 kirjoitti:
Saahan niitä kohteita ja suunitelmia laittaa vaikka taivaaseen asti, mutta millä ne jenkit sinne menevät muulla kuin Sojuzilla.
Jenkit ovat menneet kaikkiin paikkoihin minne ovat halunneet. Venäläiset vain sinne minne sattuvat onnistumaan pääsemään.
- Jenkit
kuvasivat kaikki "kuulentonsa" Disneyn studioilla.Neil Armstrong on mielestäni enemmän Hollywood tähti kuin astronautti. Rakkaat naapurimme ovat sitävastoin käyneet kuussa ja marssissa jo useasti ja valloittaneet pohjoisen napapiirin merenpohjasta käsin.
- kiertokoul. historia
Kiertokoulun historian opintosi taisivat jäädä sen verran kesken, että olet Tiedonantajasta opiskellut loput.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958