Mistä johtuu laihojen 2-tyypindiabetes? Sukulaisista kolmella veljeksellä 2-tyypindiabetes. Ovat sairastuneet noin 30 vuotiaana ja normaalipainoisia olleet aina. Tällä hetkellä ovat hyvä kuntoisia nuorin 69v, 73v ja 75v. Oma insulliinin tuotanto on ollut toiminnassa heillä kokoajan. Insuliini ei vain ole jostain syystä toiminut ja hoitona on ollut jo vuosikymmenet insuliinihoito. Se on tehonnut ja näin ollen tuonut mahdollisuuden normaaliin elämään.
Itse sairastuin samaan tautiin 32-vuotiaana ja nyt 36-vuotias mies. Koskaan ei mitattu sokeriarvo ole ollut yli 13. Söi vaikka sokeritopan. Olen myös normaalipainoinen ja taustalla 15-vuoden sm-tason urheilutausta. Sairautta olen hoitanut ruokavaliolla ja insuliini (ilta) metformiini primaspan. Itselläkin on insulliinin tuotanto olemassa mutta ei tehoa. Iltainsuliini pistettynä tehoaa ja sokerit kunnossa. Tietysti ruokavalio auttaa pitämään päiväsokerit kunnossa.
Laihojen 2-tyypin diabetes
14
1613
Vastaukset
- ei viljaa
Mahtaakohan liika sokeri (hiilihydraatti) aiheuttaa myös laihoilla tuon diabeteksen?
Toinen on D-vitamiinin puute.
Siitä on jo niin paljn tutkimusta, että.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=372
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2099
http://personal.inet.fi/koti/remeli/D3.htm - perinnöllisyys
No olisikohan esim- sun kohdalla kyseessä se perinnöllisyys? Tuntuu paljon olevan suvussasi II-tyypin diabetesta. Silloin ei sitä lihavuuttakaan tarvita eli ei ole niinkään itseaiheutetusta vaan perinnöllisestä jutusta.
- perinnöllisyys?
Vai geeneillä sitä selitetään jos ruokavalio on väärä.
Hyvä hörhö.- hörhölle vastaus
Tutkittua tietoa:
Jos toisella vanhemmista on tyypin 2 diabetes, niin 40 % todennäköisyys on saada itselleen se.
Jos molemmilla vanhemmista on tyypin 2 diabetes, niin 70 % todennäköisyys on saada itselleen se. - tutkittua tietoa
hörhölle vastaus kirjoitti:
Tutkittua tietoa:
Jos toisella vanhemmista on tyypin 2 diabetes, niin 40 % todennäköisyys on saada itselleen se.
Jos molemmilla vanhemmista on tyypin 2 diabetes, niin 70 % todennäköisyys on saada itselleen se.Kun D-vitamiinin pitoisuus seerumissa ylittää 82,5 nmol/l, vähenee tyypin 2 diabeteksen riski 25–40 %, ilmenee uudesta amerikkalaisesta tutkimuksesta. Se esitettiin perjantaina (23.6.2011) San Diegossa American Diabetes Associationin vuosikokouksessa, johon osallistui 13 000 diabeteslääkäriä.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2099
Kannattaako alaistua geeneihinsä.
Vain hörhöliike alistuu. - Diabetesalkoi
Ei kai ruokavalio voi kauhean väärä olla, jos ovat hyväkuntoisia ja normaalipainoisia ?
- 100µg
Diabetes leviää epidemian tavoin. Tällä hetkellä Suomessa on jo yli puoli miljoonaa II -tyypin diabeetikkoa. Mahdollisesti jopa kolmasosa kansasta on diabeteksen esivaiheessa.
Diabetes on vakava koko elimistön sairaus, joka johtaa lukuisiin komplikaatioihin ja ennenaikaiseen kuolemaan. Diabetes ei ole "sokeritauti", kuten yleisesti luullaan. Diabetes on insuliini -nimisen hormonin aineenvaihdunnan häiriötila ja sen aiheuttama sairaus.
Lääkäri Antti Heikkilä kritisoi voimakkaasti nykyistä hoitokäytäntöä, joka perustuu runsaaseen insuliinin käyttöön sekä vähärasvaiseen ja runsashiilihydraattiseen ruokavalioon. Virallinen hoitosuositus pahentaa sairautta, koska se sekoittaa insuliinin aineenvaihduntaa entisestään. Insuliini on myrkky, joka vahingoittaa elimistöä monella tavalla.
Lääkäri Antti Heikkilän mukaan II -tyypin diabeteksen ensisijainen hoitomuoto on vähähiilihydraattinen ruokavalio ja vasta toissijaisesti lääkehoito. Vähähiilihydraattinen ruokavalio normalisoi ja tasapainottaa insuliinin aineenvaihdunnan. Monet Heikkilän potilaista ovat päässeet lääkkeistä ja täysin parantuneet vähähiilihydraattisella ruokavaliolla. Tämä ruokavalio on tärkeä myös I -tyypin diabeetikoille tasaisen verensokerin saavuttamiseksi.
Antti Heikkilän suunnittelemasta ruokavaliosta hyötyvät paitsi diabetespotilaat ja taudin ehkäisemisestä kiinnostuneet, myös ikääntyvät sillä ruokavalio vaikuttaa myönteisesti vanhenemisprosesseihin. Nykyisin tiedetään, että pitkän iän salaisuus on matala insuliinitaso.
Lääkäri Antti Heikkilän potilastyö perustuu tutkittuun tietoon ja vankkaan kliiniseen kokemukseen. Hänen mielestään ainoastaan sillä, miten potilas voi, on merkitystä potilastyössä. Nykytilanne hyödyttää lähinnä ruoka- ja lääketeollisuutta.
http://www.rasalas.fi/kirja.php?id=53 - 100µg
Vehnän haitat
http://www.raikasweb.com/vehnan-vaarat - puhdas ykkönen
Voisko kyse olla tästä: http://www.diabetes.fi/diabetesliitto/lehdet/diabetes-lehden_juttuarkisto/yleista_diabeteksesta/ladalla_kakkosesta_ykkoseksi.html
Onko selvitetty jutussa mainittuja asioita? - voi parantua
"Lääkäri Antti Heikkilä ei voi ymmärtää, miksi vanhat, pitkään toimineet ravintosuositukset heitettiin 1970-luvulla romukuoppaan. Diabetes kun on sairaus, jonka saisi helposti kuriin vähähiilihydraattisella ruokavaliolla."
"Vallitsevat suositukset aiheuttavat diabeetikoille tukalan kierteen.
Hiilihydraatit nostavat insuliinineritystä. Insuliini on ihmisen elimistölle myrkky, jonka vaikutusta elimistö yrittää kaikin tavoin estää. Niin tarvitaan lisää insuliinia, jotta aineenvaihdunta toimii. Seurauksena on insuliiniresistenssi ja lopulta järjestelmän pettäessä tyypin 2 diabetes.
− Diabetes on hiilihydraattiaineenvaihdunnan sairaus. Nykyiset dieettisuositukset pahentavat tilannetta, ja siksi tarvitaan paljon lääkkeitä. Näiden suositusten paremmuus ei perustu mihinkään tieteelliseen tosiasiaan, ne vain tukevat lääketeollisuutta."
"Heikkilä lisää, että naapurissa Ruotsissa käytiin sota samasta asiasta muutama vuosi sitten. Keskustelun keulahahmoksi nousi lääkäri Annika Dahlqvist, joka kirjoitti nettiin näkemyksestään vähähiilihydraattisesta ruokavaliosta diabeteksen hoitomuotona.
− Ravintoterapeutit hyökkäsivät hänen kimppuunsa, kunnes Sosialstyrenin asiantuntija totesi, että tämä on ihan hyvä hoitomuoto. Lopulta viranomaistaho hyväksyi asian. Miksi ei meillä, Heikkilä penää."
http://www.studio55.fi/hyvaolo/artikkeli.shtml/1194450/laakari-antti-heikkila-nain-saat-diabeteksen-kuriin-oikeanlaisella-ruokavaliolla - sairausliitto
Ruotsalaisasiantuntijat eivät voi ymmärtää nykyisiä suomalaisia ravintosuosituksia diabeetikoille. Pitäviä tutkimuksia vähärasvaisen runsashiilihydraattisen ruokavalion terveellisyydestä ei ole. Sitä vastoin vähähiilihydraattinen ja runsasrasvainen ravinto on osoittautumassa varsinaiseksi täsmähoidoksi painonpudotuksessa, kolesteroliarvojen parantamisessa ja diabeteksen hoidossa.
http://vimeo.com/24004754 - hörhöt alistuu
Viljojen vaarat:
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm - JohnnyTang
Merck ilmoittaa että heidän mmr rokotteensa on havaittu aiheuttavan diabetes mellitus joillakin :
https://www.merck.com/product/usa/pi_circulars/m/mmr_ii/mmr_ii_pi.pdf
http://www.vaccines.net/newpage16.htm
http://barbshealthblog.blogspot.com/2016/10/vaccines-are-direct-cause-of-diabetes.html- hpv27
Tuossa Merckin artikkelissa ei todeta heidän rokotteensa aiheuttavan diabetesta (veikkaisin vielä ykköstä) vaan sen, että rokottamisen jälkeen on ilmaantunut diabetesta (käytetty termi on without causability). Rokotteista kerätään tietokantaan mahdolliset sivuvaikutukset mutta syyseuraussuhteen löytäminen on liki mahdotonta.
Jos ei ole rokotettu tuhkarokkoa ym. vastaan niin sitten ei kannata matkustella. Rokot ovat aikuiselle aika pahoja ja sitten voi tartuttaa muita rokottamattomia. Pietarsaaren kieppeill ä noin on käynyt jo pariin otteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26717307Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235557- 1162605
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162106Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361782Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111021- 59962
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45914Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32913