64b W7 Pro. Uusi käyttis käyttöönotossa ja kiinnostaisi tietää mitkä kaikki tietoturvaankin vaikuttavat palvelut ym. voisi offata ja miten.
Aikoinaan osui käsiin XP Pro:ta korkeva artikkeli jossa oli koottu yksiin kansiin kaikki mahdolliset palvelut ym. joka pyörii taustalla ja jotka voi offata ellei niille ole todella tarvetta ja kerottiin myös mistä ne löytyy.
Aikoinaan osui käsiin XP Pro:ta korkeva artikkeli jossa oli koottu yksiin kansiin kaikki mahdolliset palvelut ym. joka pyörii taustalla ja jotka voi offata ellei niille ole todella tarvetta ja kerottiin myös mistä ne löytyy.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Empä ole itse sen kummemin palveluja ottanut pois, mutta tiedostojen jako, verkkojen etsintä yms. voi verkko- ja jakamiskeskuksesta ottaa pois jos niitä ei käytä, kotiryhmääkään jos ei käytä niin sekin turha. Näistä varmaan suurin osa onkin jo pois päältä.
Eipä noista konffauksista ole apua jos käyttäjä möhlii, Linuxitkin korkataan ja esim. Android vuotaa kaikki tiedot maailmalle jos erehtyy mitä sattuu latailemaan.
Ei hyvästä käyttiksestä tarvitse mitään offata kun se on nopea muutenkin. Luulin w7 prota jo suht hyväksi mutta varmaan erehdyin.
Olen koettanut katsoa jos jossakin olisi yksiin sivuihin koottuna ja listattuna kaikki nuo mitä voi offailla ja mistä ne löytyy säädettäviksi.
>> Eipä noista konffauksista ole apua jos käyttäjä möhlii, Linuxitkin korkataan...
Tietysti absoluuttisessa milessä mikään ei liene ole murtamaton ja osa johtuu myös käyttäjästä itsestään.
Tarpeetonta kuitenkaan mennä yhdestä äärimmäisyydestä toiseen. Kun koneen ja käyttiksen ottaa käyttöön, niin on johdonmukaista tehdä tietty lista toimenpiteitä ja offailla terpeettomia toimintoja joista osa jo tietoturvankin kannalta.
Minun mielestäni riittää se, kun offaat itsesi ennen kuin jotain isompaa vahinkoa pääsee tapahtumaan.
Profiloidut oheisille foorumeille : http://keskustelu.suomi24.fi/debate/2795
Tarkoitat varmaan servicejä. Niiden säätöohjeet löydät tältä sivulta:
http://www.blackviper.com/2010/12/17/black-vipers-windows-7-service-pack-1-service-configurations/
Omalta koneeltasi löydät servicet All programs/Administrative tools/services
Hae netistä suomennokset (itsellä englanninkieliset)
Sinulla on siinä palomuuri valmiina, kyllä se hoitaa asiansa, turha niitä palveluja on suljeskella.
Jos harrastuksen vuoksi sen teet, joku jo neuvoikin Blackviperin sivuston. Tutustu lisäksi vaikka MS:n on EMETtiin, sillä saa jonkinmoisen turvan ohjelmistojen vikojen tms. aiheuttamiin tietoturvaongelmiin.
MS:n omaan EMETtiin...
>> kiinnostaisi tietää mitkä kaikki tietoturvaankin vaikuttavat palvelut ym. voisi offata ja miten.
Onko tarkoituksena pudottaa mukana tulevat tietoturva palvelut pois, kuten Windows defender, UAC käyttäjätilien valvonta, tms.?
Vai haetko kysymykselläsi tietoturvaan heikentävästi vaikuttavia palveluita?
Tai ehkä mahdollisesti kaikkia palveluita joita et nettikäytössä tarvitse ja jotka kuluttavat turhaan koneen resursseja?
Klikkaa oikealla hiiren napilla tietokone ja valitse valikosta hallitse, sitten etsit ikkunasta palveluidenhallinnan. Näin olet jo aika lähellä etsimääsi listaa, tarkemmin joihinkin palveluihin pääsee vaikuttamaan vain rekisteriä puukottamalla...
>> Vai haetko kysymykselläsi tietoturvaan heikentävästi vaikuttavia palveluita?
Tämä oli aloituksen keskeinen ajatus. Näistä oli XP:tä varten aikoinaan selkeä artikkeli ja taulukko selvityksineen eräässä alan lehdessä. Sopi hyvin noviiseillekin.
>> Tai ehkä mahdollisesti kaikkia palveluita joita et nettikäytössä tarvitse ja jotka kuluttavat turhaan koneen resursseja?
Tuokaan ei olisi pahitteeksi.
En kuitenkaan lähde palveluidenhallinnan kautta suorin tein offailemaan, ilman tuon aiemmin mainitun kaltaista taulukkoa selvityksineen, sillä en halua saattaa systeemiä solmuun. En ole hakemassa mitään avainta pitkälle meneviin alan gurujen säätöihin, joka sitten on oma lukunsa.
Tutustun ketjussa saamiini vinkkeihin, Blackviperin & Co. Koneella GData IS perusturvaan.
Tuon mainitsemasi artikkelin pohjana _saattaa_ olla nämä Janssonin luomukset XP:hen.
Moni tieto ja ohjelma niissä on tätä nykyä vanhentunut, mutta noissa on edelleen paljon asiaa ja soveltaen käytettäväksi seiskassa.
http://www.markusjansson.net/fxp.html
http://www.markusjansson.net/fsecuring.html
Aiotko ihan turva-PC:tä? Odottele sitten noiden muutamien rekattujen vastajien kommentteja, Kyllä he tietävät!!