Olipa viikolla torin penkillä elämää kun kylän juoppojengi oli asettunut nauttimaan nestemäisiä antimia oikein kunnolla. Kaikki jo aivan sekaisin ja lisää huikkailtiin. Yksi heppu huojui penkin taa kuselle puskaan. Puolet kusesta maahan ja toinen puoli tuulipuvun housun etumukselle. Siinä Ilomantsilaista kulttuuria parhaimmillaan. Nämä" vammaiset "siinä edustivat karjalaista kulttuuria. Pitäjän viinatrokari vahtii asuntoautossaan miten hurisee torin pojilla. Mukavapa on sitten toistenkin istahtaa noille paskan ja kusen kyllästämille penkeille. Näin iloisessa Karjalassa.
torielämää
13
171
Vastaukset
- Näin meillä ja muual
Olen omin pikkusilmin nähnyt, että alkoholiongelmaisia on muuallakin kuin täällä Ilomantsissa, on Helsingissä, Tampereella, Rovaniemellä ... joka puolella. Hesan kaduilla ja porttikongeissa haisee kusi vähän topakasti.
- rentoudu
Miten se tämä muutaman miehen jengi taas tänäkin kesänä osui silmiisi?? Toreja koitetaan kaikin keinoin vilkastuttaa ihmisten yhteisiksi olohuoneiksi, kyllä näilläkin pojilla on oikeus siellä oleskella. Päällesi eivät käyneet eivätkä tainneet muutenkaan häiritä paitsi yksi kusemalla väärään paikkaan. Kunnanhan kuuluisi pitää torialue siistinä penkkejä myöten. Raamatussa sanotaan, että "köyhät teillä on aina keskuudessanne". Eiköhän tämän kohdan voisi kirjoittaa uudestaan ja todeta, että köyhien lisäksi nämä tällaiset puisto- ja toriporukat meillä on aina keskuudessamme. Eivät he tänäkään kesänä mielestäni sinulta kovin paljon elintilaa vie.
- Elä ja anna toisten
Joka kesä tämä sama urputtaja alkaa kirjoittaa näistä alkoholin käyttäjistä, jotka ajankulukseen tulevat asunnoistaan muiden ihmisten ilmoille. Sallitaan se heille ja annetaan ammattiauttajien tehdä heidän hyväkseen mitä tehtävissä on, jos nimittäin haluavat ottaa apua vastaan. Ihmisellä on vapaus elää omaa elämäänsä kuten parhaaksi näkee. Heidän halveksimisella ei asiaa auteta. Edellinen kirjoittaja muistutti aivan oikein, että keskuudessamme on erilaisia ihmisiä. Se on koetus meidän omalle suvaitsevaisuudellemme. Ainakin voimme koettaa kehittää sitä itsessämme omahyväisyyden sijasta.
- pois,pois
Ilomantsissa näitä juoppoja riittää yleisille uimarannoille saakka.
Että niitä osaa olla,yököttävää.
Ja se vitun vilttihattu siellä asuntoautossaan.
Että osaa olla inhottava kuvatus näin naisen silmin katsoen.
En ole kaunis itsekkään mutta pysynkin pois torilta.
Kehtaa mennä katsomaan paskaa jauhavia maailman parantajia.
YÄK Ilomantsin juopot ukot,haisevat kuseksijat.- voi ja sitten kauhia
kun ne kaappijuopot kritisoi julkisjuoppoja, oletkteko koskaan tienneet, että ne suurimmat alkoholistit ja piilojuopot juovat kotonaan, kokouksissa, seuroissa, eri toiminnoissa mm. urheilutilaisuuksissa jne ja nämä kaappijuopot ovat ne suurimmat " marmattajat"
julkisjuoppoja on joka kylässä ja kaupiingissa mutta säälitävimpiä ovat "kaappijuopot"
no onneksi ei tarvitse Ilomantsissa asua ja käydäkkin harvakseltaan
on meinaan sen verran " pönttöä" jengiä - voi sitten kauhia
voi ja sitten kauhia kirjoitti:
kun ne kaappijuopot kritisoi julkisjuoppoja, oletkteko koskaan tienneet, että ne suurimmat alkoholistit ja piilojuopot juovat kotonaan, kokouksissa, seuroissa, eri toiminnoissa mm. urheilutilaisuuksissa jne ja nämä kaappijuopot ovat ne suurimmat " marmattajat"
julkisjuoppoja on joka kylässä ja kaupiingissa mutta säälitävimpiä ovat "kaappijuopot"
no onneksi ei tarvitse Ilomantsissa asua ja käydäkkin harvakseltaan
on meinaan sen verran " pönttöä" jengiäkirjoitusvirheet tulivat samaan rahaan
- pois torilta
ölisevän juopon paikka ei ole torilla
ajattelepa iteki - toisessa polvessa
Minusta kunnan omille juopoille olisi tarjottava jokin helppo työ taikka koulutus että näkisivät että miten toiset kantavat kortensa yhteiseen kekoon ja siten pitävät pyörät pyörimässä.
Toiset nimittäin raatavat heidänkin edestä ja siten maksavat veroja jotta puiston penkit ovat maalissa ja puhtaita !- Elä ja anna toisten
Näin se vain menee. Kaikki eivät ole samanlaisia säntillisiä ihmisiä, vaan valitsevat toisenlaisen tien. Hyvinvointivaltiossa me työtä tekevät veronmaksajat kannamme näitä heikompia kanssavaeltajiakin, joka on ihan oikein.
- viintrokaar
Elä ja anna toisten kirjoitti:
Näin se vain menee. Kaikki eivät ole samanlaisia säntillisiä ihmisiä, vaan valitsevat toisenlaisen tien. Hyvinvointivaltiossa me työtä tekevät veronmaksajat kannamme näitä heikompia kanssavaeltajiakin, joka on ihan oikein.
Se on tosiaan viinatrokari se matkailuautolla kurvaileva nuuska-muikkunen. Pitäisi jonkun käräyttää mokoma paska.
- Joku (paitsi mie...)
viintrokaar kirjoitti:
Se on tosiaan viinatrokari se matkailuautolla kurvaileva nuuska-muikkunen. Pitäisi jonkun käräyttää mokoma paska.
Etkös sinäkin ole...joku?
- mie ite oon
sitä mieltä, että
ja siks toiseksi
ja näin on - arvoisa nimekki
seurannut;
te olette aivan oikeassa, että torilla voi olla humalaisia, voi ja kauhia voi
minä seurasin Helsingissa Hakaniemen torilla kun juopuneet horjuivat siinä metroaseman edessä siinä oli vissii " Ilomantsilainen" juoppo asialla
te tiedätte, että missään muualla ei näe humalaisia kuin Ilomantsissa, voi kauhian kauhia
toinen mikä kiinnitti huomiota oli se, että pulu paskansi penkille,
MISSÄ ON POLIISI MISSÄ, miksi puluja ei saada ojennukseen ?
kysyn vaan
jaa mitä tulee "vammaisuuteen" pyydän ystävällisesti teitä tutkimaan itseä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h572960Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062741- 332549
Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv382451Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501938Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151569- 321483
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061287- 1771213
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731070