Onko kukaan laskenut mikä on halvin
- halpa hehkulamppu jonka käyttöikä on lyhyt (ehkä n 1 kk)
- loisteputkilamppu käyttöikä noin 6 kk
- valodiodi/LED lamppu jonka käyttöikä n 2 vuotta
Onko näiden käyttökustannuksista tehty vertailuja? Jos siis ajatellaan normaalissa kattovalaisin käytössä?
Hehkulamput vs loiteputki tai LED
6
246
Vastaukset
- lampukasta
Mikä loisteputkilamppu noin vähän aikaa kestää? Meillä on katossa sellaisia loisteputkia jotka ex-mieheni on laittanut paikalleen, olemme eronneet yli 7 vuotta sitten. Esim keittiön katossa on sellaiset. Päivittäisessä katossa oleva lamppu aina pimeänaikaan, eli syksystä kevääseen. Edes sytytintä ei ole tarvinnut vielä vaihtaa kyseiseen lamppuun.
Vanhimmat hehkulamput taitavat olla viiden vuoden takaa, tosin niitä on varmaankin enää yksi jäljellä kun olen vaihtanut kaikki energiansäästölamppuihin.- ehkä väärin
siis käytössä, ei katossa :)
- huhiihihhiih
ehkä väärin kirjoitti:
siis käytössä, ei katossa :)
kyse on keskimääräisestä käyttöiästä jatkuvassa käytössä
voi toki hehkulampun elinikä olla pidempi kuin mainitsemani 6kk
ja LED lamput myös kestää kauemmin, mutta olen jostakin lukenut että led himmenee vuosien saatossa - ....
huhiihihhiih kirjoitti:
kyse on keskimääräisestä käyttöiästä jatkuvassa käytössä
voi toki hehkulampun elinikä olla pidempi kuin mainitsemani 6kk
ja LED lamput myös kestää kauemmin, mutta olen jostakin lukenut että led himmenee vuosien saatossaErillisellä 12V muuntajalla led-lamput todellakin kestävät melkein ikuisesti.
Kierrekantaan liitettävää led-lamppua ei kannata ikinä ostaa, niissä on surkeat komponentit jotka kosahtavat tuhannen käyttötunnin jälkeen (vaikka pakkauksessa luvattaisiin miten pitkiä käyttöaikoja). Vaikka itse led olisi vielä kunnossa, joutuu taas ostamaan uuden lampun.
- kukin tavallaan
hehkulamput on kestäneet kaikki yli 5v KÄYTÖSSÄ ja niitä käytän tulevaisuudessakin, sensijaan kalliit energiansäästölamput ei kestä 3viikkoa kauemmpaa ja ikpl maksaa enemmän kuin 10 kpl paketti hehkulamppula, ulkovaloissakin hehkulamppu 3v ja tämä humpuukkilamppu 2PÄIVÄÄ ja hintaa oli lähemmäs 30e, mitä tästä opin, no sen että hehkulamppula on nyt jemmassa loppuiäksi. En aio ostella 30e lamppuja joka viikko uusia milloin ulos milloin alakerrankäytävään, milloin mihinkin, riittää kun sen hehkulampun vaihtaa muutaman v. välein. Siinä se säästö syntyy kun laskee niitten ostohinnan eron, se kulutus on kuitenkin ihan pieni vs. ostohintaan.
- haluan säästää.
Tuosta pitäisi jonkun laskea oikeilla arvoilla huomioiden:
- realistinen vaihtoväli normaalissa olohuonekäytössä
- lampun hinta
- energian kulutus
Lisäksi pitäisi verrata
1. Kerrostalossa
2. OK talossa ulkotilakäytössä
3. OK talossa sisätilakäytössä.
Ulkonahan hehkulampunkäyttö on vielä epäedullisempaa koska sen tuottama lämpö menee harakoille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4186081- 855416
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484414- 523961
- 603828
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1863503Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1193244Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky683233Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33056- 432289