... huijaa.
Kattokaas, kun kävi silleesti, että laitoin sponsorilleni kauppalappuun, että tuo 5 kg mansikoita pakastettavaksi. Myyjällä ei mansikoita ollut enää näin iltapäivästä. Hän sanoi, että isäntä tuo kohta uusia. Ukkoni jäi odottelemaan ja tulihan niitä.
Aivan upeita mansikoita noin päällisin puolin katottuna. Myyjä sanoi ukolleni, että nämä on käsiteltävä tänään. Eipähän tuo ymmärtänyt "yskää". Mansikat viipyivät autossa noin 10 min. Voihan perskutirallaa, kun aloitin putsauksen (karojen irrottamisen). Alta paljastui karu totuus. Allaolevat mansikat olivat homeessa ja tillaantuneita. Päälle oli laitettu kiinteitä ja tod.näk. juuri poimittuja mansikoita. Satsi maksoi 25 €uroa. Viis hinnasta, mutta laatua sen olla pitää. Paskaa ei ole ennenkään meillä säilötty.
En kyllä homeisia ja tillaantuneita mansikoita pakasta, vaan vien ne huomenna myyjälle takaisin. Jos ei sopimukseen päästä, niin pidän ääntä kojun kohdalla ja pyydän asiakkaita katsomaan tarkemmin ostoksensa.
Saas nähdä, jotta miten käy. Ja arvatkaapa mitä? .... ei niitä kuitteja kukaan jaksa...., mutta nyt jaksetaan. Menen röyhkeesti kojulle ostoksille ja vaadin kuitin. Sanon myös kaikille muille odottajille, että kuitti on kuluttajasuojalain mukaan pakko antaa asiakkaan niin pyytäessä (on muutenkin). Se kuitti on tae laadusta ja siitä, että yrittäjä hoitaa yhteiskunnalliset velvoitteensa.
Katotaan, jotta kuinka kauan myyjä jaksaa kirjoittaa kuittia käsin.
Ja mitaan ette voi...
Mansikan myyjät (yrittäjät)...
14
411
Vastaukset
- Äly Kääpiö
Torillahan tavaran voi aina tarkistaa, sitä kun ei ole pakattu kelmuihin.
Ostopakkoa ei ole kuin tussun alle joutuneilla sponsoreilla.
Markettien lihat ja leikkeleet ovat pakatut "hygieenisesti" suojakalvoihin ja -kaasuihin.
Paketin kun aukaisee, niin suojakaasun haju on kuin suoraan peräreiästä tullutta.
Kuittien vaatiminen on jokamiehen oikeus, verojen maksaminen kaikkien velvollisuus.
Valitettavasti vain nuo suomalaisten sinisilmäisten hölmöjen maksamat veroeurot virtaavat eteläisen euroopan harmaille markkinoille kansan valitsemien uskottujen miesten ja naisten toimesta.
Nyt jopa tyhjien pullojen kerääjien arvokkaan työn tuloksesta osa haluttaisiin muilutettavaksi suurpankkien omistajien viini- ja konjakkikellareiden täydennysrahastoon.
Ota, Ada, mussukkasi mukaan torille ja opeta kädestä pitäen tekemään ostoksia ja tarkastamaan tavara ennen sen hankkimista.
Torilla kun, (päinvastoin kuin esim. WinCapitassa) tavaran voi tarkastaa tai tarkastuttaa myyjällä ihan reaaliajassa.
Ada on vuosikausia kritisoinut lutusia klubilaisia tyhmiksi älykääpiöiksi ja nyt se pilkkakirves sitten kolahti omaan nilkkaan, kun omasta perhepiiristä löytyi varsinainen tomppeleiden tomppeli.
Eikä Adankaan älykkyys pääse loistamaan, kun kehtasi vielä julkisesti tuollaisen asian paljastaa.- 09fae3
"Nyt jopa tyhjien pullojen kerääjien arvokkaan työn tuloksesta osa haluttaisiin muilutettavaksi suurpankkien omistajien viini- ja konjakkikellareiden täydennysrahastoon."
Miten niin nyt haluttaisiin, kyllä niistä sivutuloista lain mukaan tähänkin mennessä on pitänyt verottajalle ilmoittaa. Voin referoida sinulle pätkän uutisesta johon ilmeisestikin viittaat, niin koita lukea se ajatuksella ja pyydä vaikka vanhemmilta apua jos et ymmärrä. Missään kohtaa ei mainita että jotain muutosta oltaisiin tekemässä tai jotain haluttaisiin. Virkamies vain kysyttäessä kertoo mitä laki asiasta sanoo, pitäisikö hänen vastoin lakia myöntää haastattelussa kansalaisille erivapauksia ihan vaan omalla päätöksellään?
"- Kaikki, mitä ei ole erikseen säädetty verovapaaksi, on veronalaista. Jos ansaitsee sivutuloja esimerkiksi keräämällä pulloja rock-festivaaleilla, se pitäisi ilmoittaa veroilmoituksella, Etelä-Savon verotoimiston toimistopäällikkö Mikko Rongas"
Ei kait se haastateltavan vika ole jos epärehellinen ihminen harrastaa veronkiertoa ja on nyreissään kun joku kutsuu asiaa sen oikealla nimellä?
- verottaja ei unohda
>Saas nähdä, jotta miten käy. Ja arvatkaapa mitä? .... ei niitä kuitteja kukaan jaksa...., mutta nyt jaksetaan. Menen röyhkeesti kojulle ostoksille ja vaadin kuitin. Sanon myös kaikille muille odottajille, että kuitti on kuluttajasuojalain mukaan pakko antaa asiakkaan niin pyytäessä (on muutenkin). Se kuitti on tae laadusta ja siitä, että yrittäjä hoitaa yhteiskunnalliset velvoitteensa
Ei se kuitittomuus sitä tarkoita, että mansikanviljeliä ei maksaisi sadostaan veroja.
Nuo kojut esim. Citymarkettien pihoissa ovat tietyiltä tiloilta tullutta mansikkaa ja hoitavat tilitykset verottajalle laatikottain/paku.
Jos kuitin haluaa, niin sen myöskin saa.
Jokaisella mansikanviljelijällä täytyy käsittääksen olla myöskin ilmoitus montako hehtaaria on mansikkaa viljelyssä ja aina on verottajalla seurantahinta/hehtaari, mikäli jonkun viljelijän kohdalla on poikkeuksellinen katovuosi muihin verrattuna, niin verottaja jalkautuu paikalla ja aloittaa veroselvityksen ja mikäli selvitykset eivät vakuuta menevät harkintaverotukseen yleensä sanktiot. - Kato kato,
sammaltuneelle kantturalle tuli sammaltuneita mansikoita.
Runollista, ja oikeudenmukaista.- mansikat hyviä
"sammaltuneelle kantturalle tuli sammaltuneita mansikoita.
Runollista, ja oikeudenmukaista."
Olen ostanut juuri noista kojuista mansikoita varmaan 50-kertaa/ kesä ja koskaan en ole saanut huonoja mansikoita, toki ostan ainoastaan kotimaisia mansikoita.
- No sehän se
tässä ihmetyttääkin, että JUURI adalle nyt sattui taas joku valittamisen aihe. Olen itsekin ostanut mansikat juuri noista samoista kojuista vuosikaudet, eikä ole koskaan ollut minkäänlaista ongelmaa. Siihenhän voi toki vaikuttaa se, että en etsi jokaikisestä asiasta ongelmaa, enkä jaksa aloittaa riitaa jokaisen asian/ihmisen takia/kanssa. Siinäpä varmaan se suurin ero minun ja adan välillä. Ero, joka vaikuttaa myös stressiin, verenpaineeseen ja yleisesti positiiviseen asenteeseen elämässä (mitä ei adalla tosin ole).
Voin jo sieluni silmin kuvitella miten sammaltunut kanttura menee huomenna möykkäämään torikauppiaalle mansikoista ja kuiteista. :D Mahtaa siinä sivustakatselijoita taas naurattaa, ja ada saa taas yhden naulan arkkuunsa kylähulluna sammaltuneena kantturana. :DMiten niin möykkäämään? Jostain kumman syystä nyt on 10 kg tänään poimittua mansikkaa.
Saa kait sitä paskaa myydä, jos kertoo reilusti, että nää nyt vähän on menneet huonoksi. Mutta jos paskaa aletaan piilottelemaan ja valehdellaan, että nää on juuri poimittuja, niin se ei ole reilua.
Ja mitaan ette voi...
- 876543456789
ei sille oo mitään sattunut ada hakee vaan huomiota no mitäs kuuluu sille tekemällesi rikosilmoitukselle jonka 11 pvä laitoit vireille:D
- 7+15
No kato Cluso on hengissä, kohta alkaa tulla puppua
- Törkeää
Tämä on tuttua touhua. Ostin Kuopion torilta perjantaina 5 kg mansikoita 28 euroa laatikko. Mansikat olivat isoja hyvännäköisiä myyjä sanoi niiden olevan syys polkaa. Kotona huomasin että isot ja komeat olivat pinnalla ja kaikki muu oli pientä rupeloa. Kaikessa huijataan missä mahdollisuus.
- RUHAAAAAAAAAAAAAAAA
BUHAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAA MITÄ JUTTUA ADALLA BUHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
- ruhaaaaaaaaaaaaaaaa
On se ihme ihminen toi ada minkä takia tänne pitää tulla tilittään noin naurettavaa juttua
- A P M
Minä ostin Hanskilta robluutin, päältä kaunis mutta sisältä punajuurimehun ruostuttama koneisto.
Ei takonut rahaa ei.
RKP yriti saada koneistoa ruksuttamaan, Pätkä pyöritti robluutin silmiä ja vot heti kertoi kuka sulki tilit ja tuhosi sivut. Nyt sekin sitten tiedetään.- m b itse ?
kuka sulki sivut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061