Englanninbulldoggi

....................

Koska niin monella sivulla haukutaan kyseistä hienoa rotua, olisi mukava myös laittaa pystyyn keskustelu jossa kerrot parhaimpia puolia omasta tai kaverin bullista :) Tai jos sinulla on ollut mukavia kohtaamisia kyseisen rodun kanssa, on nekin tarinat erittäin tervetulleita :)

Ja tähän keskusteluun ei halua haukkuja!! Jos ei ole mitään hyvää sanottavaa, älä sano mitään.

8

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Devuuuu

      Kerrankin hyvä keskutelun aihe :) itselläni on vähän reilu 7kk ikäinen bulli ja aivan loistava tapaus :) hieman kovapäinen meinaa olla mutta sitähän ne kaikki bullit ovat... paljon katseita ja juttelu kavereita löytyy päivittäin kun tuon komistuksen kanssa on liikkeellä.. se on kymma juttu että kyseistä rotua keskutelu palstoilla solvataan ja haukutaan sairaaksi roduksi vaikka ei todellisuudessa ole lähelläkään sairaimpien rotujen kärkipäätä ja ihmisiä kuitenkin kauheasti tuola kaduilla kiinnostaa rotu ja ovat aivan innoissaan :)

    • ughuoy

      Saman oon huomannu, et kauhiasti solvataan, mut kun kadulla vastaan tulevat niin sit halutaan rapsuttaa ja kehutaan kuinka oon niin ihana ja kaikkea :) Se vaan kertoo, että bullit ovat niin paljon mainettaan parempia :)

      • Devuuu

        totta :)


    • -Kepuli

      Kyllä englanninbulldog on speciaali rotu, sen kanssa saat huomiota aina kun oot menossa johonkin, ainakin omani kanssa , kohta 3v uros...Toki omat haasteensa bullin pito vaatii. Välillä todella kovaluonteisia ja välillä ihan mussukka. Ja sitten syö ja juo sikamaisesti... kuolan määrä on välillä aivan hirveä. Mutta toista rotua en tule koskaan laittamaan ,se on varma.

    • sori, mutta sanon

      Minun mielestä enkkupullan suosiota ei missään nimessä tule kasvattaa kehuilla, vaan ihmiset on saatava ymmärtämään rodun todellinen, vakava tilanne.

      • sori, mutta sanon

        se vakava tilanne on niin monella rodulla, etteivät ihmiset sitä edes tajua. Bulli on tuossa joukossa vain neula heinäsuovassa.


      • sori, mutta sanon kirjoitti:

        se vakava tilanne on niin monella rodulla, etteivät ihmiset sitä edes tajua. Bulli on tuossa joukossa vain neula heinäsuovassa.

        Aaaahahaha, vai neula heinäsuovassa? Ennemminkin kuin vuori keskellä kävelytietä. Sairaimpien rotujen kärkipäässä.

        Eipä mulla muuta, jatkakaa.

        http://koirarodut.suntuubi.com/?cat=127 Surullista .. niin surullista.


    • tiina mäkinen

      haukahdus, onko ihan pakko rutista kun viestinaloittaja toivoi juuri että niitä hyviä puolia kiitos, noita valitusketjuja kuitenkin netti täynnä niin itke sinne? sivujasi lukiessa tuli kyllä selväksi että suhtaudut perusnegatiivisesti kaikkeen... :)

      omat enkkuni ovat olleet terveitä, paljon terveempiä kuin esim saksanpaimenkoira joka mulla oli aikaisemmin. cavalierin kingcharlesin spanieli, valkoinenpaimenkoira, bokserit, tanskandoggit yms yms todettu kaveripiirissä enemmän sairastaviksi, meillä kun ei vaivaa allergiat, lonkat eikä silmätkään. rokotuksissa käyty tietty yms mutta muuten ei ole tarvinnut lääkärissä ravata, tiedän kyllä että itsellä käynyt tuuri mutta ei kaikki bullit todellakaan ole sairaita!


      2 ja 5 vuotiaat kaverit löytyy meiltä, uros röhkii enemmän kuin narttu mutta sairaita eivät ole olleet kumpikaan, mainioita perheenjäseniä joita voin eritysesti suositella lapsiperheisiin, vaikka itsellä ei muksuja olekaan. :) ensimmäiseksi koiraksi en suosittele rodun jääräpäisyyden vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2877
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      208
      1131
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      77
      1050
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      964
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      68
      891
    6. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      832
    7. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      98
      797
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      696
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      65
      675
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      578
    Aihe