Toimeentulotuki

IIGIIIBINIGUFFUHJ

HäSa kirjoittaa ylpeänä, että toimeentulotukihakemukset käsitellään ajoissa Suomen suurissa kaupungeissa. Luulisi , että lehti ottaisi selvää myös Hämeenlinnan tilanteesta, joka ei ole noin hyvä. Hämeenlinna rikkoo lakia ympäri vuoden ja varsinkin kesäisin. Hakemuksen käsittely kestää täällä normaalistikin yli 7 päivää, kesällä kauemmin. miksi ihmeessä tälläisiä lakeja on tehty, jossei niitä pystytä tai haluta noudattaa? Miksi alueen päälehti on hiljaa? köyhyys ei aina ole oma vika. Työtä on, mutta siitä saatava palkka on työjärjestö ILO:n määritelmissä orjapalkka. Työläisen tulisi tulla palkallaan toimeen ilman yhteiskunnan tukiaisia, sekä pystyä järjestämään elantonsa kyseisen maan elintason mukaan ihmisarvoisesti. Käytännössä olisi varmistettava, ettei ainakaan työssäkäyvien hakemukset myöhästyisi. Ketä kiinnostaa köyhät? Ei aina HäSaa.

5

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dcbsba<

      Ai? Hämeen Sanomien vikako on että joudut hakemaan rahaa sossusta. Etkö HPK:ta saa sekoitettua tähän mitenkään?

    • kiitos kuitenkin hm

      pakko vastata että itte jo noin 20 v ollu tv tuella. SE ON TOIMINUT NYT PARI VUOTTA MELKEIN KIITETTÄVÄSTI.PS .epäkuntoinen .

    • Tukiainen

      Paremin tuo nykyään toimii kuin pari vuotta sitten. Ei valittamista,

    • Köyhämira

      Paremmin toimii, muuta ei silti toimi lain mukan seiska päivässä, typerä laki, ei kai se nyt mitään muuta. Kunhan kerran kuussa tulee rahaa sieltäkin. Samassa kierteessä tässä kuitenkin ollaan. Asumistuki, palkka, toimeentulotuki, elatustuki, lapsilisä ja mitä vittuja niitä onkaan. Ei riitä kun ei riitä, muuta kuin vuokraan. pitäis muttaa johonkin halvempaan maahan, Benelux- maissa kuulemma köyhälle ei olla saman lailla kateellisia ja 500 egee sais tienata sosiaalitukien palamatta joka kuukausi. Ihan jees juttu.

    • erkkaruotsalainen

      Semmonen 1,5 viikkoa menee Hämeenlinnassa , Kuopiossa ennätys oli päälle 3 viikkoa. Kuulostaapa hienolta vertailla omia toimeentulotukia omalla nimellä julkisella foorumilla , noh tulipahan mainittua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5070
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1249
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1123
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe