Hei! Osaatteko sanoa,miksi laadukas ja upea laiva M/S Cinderella otettiin pois Helsinki-Tukholma linjalta? Onkohan sitä edes harkittu johtoportaassa,että tulisi edes joskus vähäksi aikaa takasin tuolla linjalle? Oi niitä legendaarisia aikoja kun tuo laiva ajoi Helsinki-Tukholma väliä. On niin upeita muistoja.Panoraamahissit ja kaikki.Miksi Viking Linen upein laiva ajettiin pois? Olen todella surullinen :(
Cinderella oli legendaarinen
Christian vaan
20302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
No eipä se siinä linjalaivana ollut kuin vähän aikaa Mariellan parina, vaihtoivat Isabellan kanssa tallinnan risteilyistä.
Miksi tuotaisiin takaisin linjalaivaksi, kun on tällä hetkellä hyvä rahasampo varustamolle nykyisellä reitillään. Miksi pois helsinki tukholma linjalta, no se tuli yllä mainittua. Miksi pois tallinnan liikenteestä, EU:n tuomien muutosten vuoksi.
Niin alkuaikoina Cinderella tosin ajoi ma, ke ja pe iltaisin tukholmaan sekä sunnuntaisin 25 tunnin (muuttuivat lähes alkuunsa 24 H) risteilyt tallinnan edustalle ...
On Cinderella helppo tehdä nykyäänkin risteily, kun sen tekee Maarianhaminasta käsin. Helsingistä maarianhaminaan (17:30 ->04:25), Cinderella lähtee 09:45 ja palaa seuraavana aamuna n. 07:30.
Takaisin mannersuomeen taas pääsee vaikka Turun linjan laivoilla n. klo 14
Olisikohan siksi, että Tukholma-Maarianhamina on kannattavampi linja? Järki käteen, yritykset toimivat aina sen mukaan, mikä on niille edullisinta. Ilmeisesti ruotsalaiset risteilevät tuolla välillä yhtiön kannalta kannattavammin kuin suomalaiset Helsingistä.
Niinhän ne yritykset toimivat yleensä. Mutta kuten suomenruotsalaisista ja etenkin ahvenanmaalaisista on havaittu, on tärkeämpiäkin asioita kuin vain tuotto.
Vastaus on yksinkertainen: Viking on ahvenanmaalainen ja sinne halutaan parasta ja jos se on vielä pois mannersuomalaisilta, niin aina vain parempi. Kävisihän Cindis joka tapauksessa Maarianhaminassa ja jatkaisi Tukholmaan, mutta silloin laivalla kaikuisi suomen kieli päällimmäisenä.
Onhan asia kuitenkin niin, että Cindis on ollut mukavin autolautoistamme. Sitten ovat Athene ja Kalypso. Ja sitten Europa. Kaikki alkujaan Vikingille tehtyjä.
korjataan tuon Athene, laivan nimi oli kylläkin AthenA
Niin, tosiaankin. Se nimihän onkin paljon tärkeämpi asia kuin laivan mukavuus. ;D
Hupsis, jopas tuli salaliittoteoriaa! Että ahvenanmaalaiset siirtäisivät rahasammon pois manner-Suomen liikenteestä vain päästäkseen näyttämään mannersuomalaisille keskisormea? Mietitäänpä vielä, voisiko sittenkin olla niin, että Ruotsin-liikenne vain tuottaa paremmin (ei nyt viitsitä väittää heidän olevan liike-elämässä täysiä nuijia)?
Joo, myyvät rantatonttejakin aina eniten tarjoaville.
Ei vaineskaan.Suomalainen ei voi maksaa kylliksi.
Mutta avustukset kyllä kelpaavat Vikingille. Vaikkapa erheellisin perustein saatuna.
Ajattelin juuri tarkoititko jotain muuta alusta, siksi varmuuden vuoksi korjasin virheesi jonka myös varmistit virheeksi.
On tosiaan kaikkien viihtyvyyden vuoksi kirjoittaa nimet kerralla oikein.
On hyvä kirjoittaa vastaisuudessa aluksien nimet oikein vastaavien kannaltasi ikävien tapausten välttmiseksi, sovitaanko näin kaikkien viihtyisyyden kannalta?
Ei tartte mennä affenanmaalle. Kyllä noilla hurreilla on aina ollut tämä systeemi eli ensin kieliasiat ja oma etu ja sitten raha.
Hankoon Ford suunnitteli 50-luvun puolivälissä kokoonpanotehdasta hyvän talvisataman takia. Hanko ei otytanut tehdasta vastaan, koska se olisi tuonut paljon suomenkielisiä.
Karjaa on tehnyt samaa. Ei ole ottanut sinne tuloillaan ollutta teollisuutta vastaan ja syykin on ollut sama eli suomen kieli tulisi valtakieleksi.
Pohjanmaan rannikolla tämä kielikysymys se vasta tärkeä onkin!
Nimimerkki "no tietenkin" ei näköjään ole pahemmin liikkunut saati asunut kaksikielisellä paikkakunnalla eikä etenkään sellaisessa, missä ruotsi on valtakielenä.
Siis mihin Suomen ja Ruotsin väliä sahaavaan autolauttaan tuon sekoitit?
Maqailma on ihmeellinen, Laivoja seilaa muuallakin kuin suomen ja ruotsin välillä ....
Nyt vaan puhe on ainoastaan Suomi-Ruotsi välistä.
mitä siinä nariset, myönnä virheesi. se on selvä peli sitten.
Mainitsit aluksen nimen väärin, nyt yrität narinallasi korjata asiaa, eikä se ainakaan paranna tai korjaa tekemääsi virhettä tai tietämyksesi vähäisyyttä.
Tätä voidaan jatkaa iäsyyteen,
mutta se ei muuta virhettäsi enää miksikään!
SE ON JA PYSYY!.
Yksi kirjain väärin. Sulla suurin osa maailmasta. On siinä pikkasen ero.
Joten älä lässytä, älä itkeskele, älä ripottele tuhkaa päällesi. Olet pihalla kuin rotta ruokakellarista.
Yksi vaivainen kirjain muuttaa tarkoittamasi asian aivan toiseksi, tästäkin olisi vältytty jos olisit ollut huolellinen, tarkastanut asian ensin.
Valitettavaa että sorruit kiukutteluun kun et enää voinut korjata virhettäsi
Niin, pientähän se on, kun eksyy täisin pois Suomenlahdelta ja Itämereltä isoille valtamerille. Sellaistahan sattuu yhtenään kenelle tahansa.
Isoisäni opasti nimua, että älä väittele hullun ja vähäjärkisen kanssa, sillä kuuntelijat eivät silloin erota, kuka on kuka. Nyt noudatan isoisäni viisauksia.
"Joo, myyvät rantatonttejakin aina eniten tarjoaville"
Niin, ja me mannersuomalaisetko myymme hyväähyvyyttämme heikommin tarjoavalle omia omistuksiamme? ;D
"Ei vaineskaan.Suomalainen ei voi maksaa kylliksi"
Ei tosiaan, sen kieltää heillä kotipaikkalaki (tai joku muu sellainen, en muista mikä säädös). Mikä on mielestäni hyvä asia, raharikkaita ostajia tulisi muuten muualta pilvinpimein kauniille saarille, ja saattaisi johtaa melkoiseen ökyilyyn.
Vikingin erheellisin perustein saamia avustuksia en tiedä, ehkä valaiset asiaa?
No noinhan toi tietysti on,mutta harmittaa kovasti.Mutta kiitoksia tiedoista.
Suurin syy miksi Cinderella ei enää suomen ja ruotsin välillä liikennöi oli Cinden heikko kapasiteetti ottaa rekkoja kyytin. Kaistametrejä oli yksinkertaisesti liian vähän. Nykyisellä reitillä autoja ei tarvitse ottaa kyytiin ollenkaan
Niin että splitiläisillä on enemmän kaistametrejä.
Uskokoon ken tahtoo.