terveellisten ruokien ahminta

BED29

Hei,

oon ite saanut siirrettyä ahmintaa terveellisempiin ruokiin, mutta määrät on edelleen usein tosi isoja ja suhtautuminen ruokaan ongelmallista. Saatan hyvinkin syödä esim. kilon kaalia, 1,5 light-limsaa ja litran kahvia kerralla, joista tulee toki vatsavaivoja myöhemmin, mutta en pysty oleen syömättäkään. Myös mehukeittoja menee paljon. Onko muilla ollut terveellisten ruokien ahmintaa? En osta kotiin nykyään enää mitään ruokaa varastoon, koska aiemmin esim. jäiset leivät, keittämättömät pastat ym. meni kaikki ahmiskohtauksen iskiessä. Herkkuja en voi edes maistaa pientä palaa...

3

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Jellu

      Oi voi, tiedän täsmälleen mistä puhut.
      Olen sairastanut tätä perkelettä jo muutaman vuoden, ja olen lihonut 15 kiloa. Olen vielä normaalipainon rajoissa, mutta luoja tietää kuinka kauan.
      Oma ahmimiseni keskittyy lähinnä... kaikeen mitä on saatavilla. Ruisleivät, mehukeitot, jogurtit, murot ja myslit, suklaa, hedelmät, halva, parsakaali, peruna, salaatti, sipsit, tee, limsat, jopa puuro menee, ja paljon sitä meneekin. Tuntuu että keittiö pitäisi olla tyhjä ruuista, muuten uppoaa pahana hetkenä kaikki.

      Että tälläinen ongelma. Et ole ainoa joka tästä kärsii :)

    • nyanyany

      Olen pyrkinyt lopettamaan kaiken herkun syömisen tiukalla itsekurilla, mutta addiktiot seuraa perässä. Olen nyt vetänyt noin kilon porkkanoita päivässä, pelkään ihoni puolesta, mutta pakko mussuttaa koko ajan jotakin. Joskus syön myös hedelmiä minkä kerkeän, kaikki mitä' ostan menee samana iltana.

      Kaupasta pääsen yleensä läpi ilman heräteostoksia vain huutamalla pääni sisällä että VAIN LISTASSA OLEVAT ASIAT. Kartan karkki/sipsi/leivonnais osastoja kuin hullu.

    • typis

      jep, sama ongelma tääl.. tai no ei mul nykyään sellasii äkkinäisiä ahmimiskohtauksia tuu, mutta syön pitkin päivää, ihan ku mul ois joku sellane ajatus et pitää syödä niin kauan et on kaapit tyhjinä :S siis tuntuu et kokoajan pitää syödä jotain, vaik ei ois nälkäkään enää :I ja usein käy niin, että kun käyn päiväl kaupas, niin olen syönyt kaiken iltaan mennessä! se on niiin tuskastuttavaa, kun ei voi ostaa seuraaville päiville ruokaa, kun kaikki menee yhtenä päivänä! ja en todellakaan tiedä, miten tästä kierteestä pääsee eroon :

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1790
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1682
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1258
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      126
      1145
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      807
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      162
      741
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      721
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      412
      652
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      535
    Aihe