terveellisten ruokien ahminta

BED29

Hei,

oon ite saanut siirrettyä ahmintaa terveellisempiin ruokiin, mutta määrät on edelleen usein tosi isoja ja suhtautuminen ruokaan ongelmallista. Saatan hyvinkin syödä esim. kilon kaalia, 1,5 light-limsaa ja litran kahvia kerralla, joista tulee toki vatsavaivoja myöhemmin, mutta en pysty oleen syömättäkään. Myös mehukeittoja menee paljon. Onko muilla ollut terveellisten ruokien ahmintaa? En osta kotiin nykyään enää mitään ruokaa varastoon, koska aiemmin esim. jäiset leivät, keittämättömät pastat ym. meni kaikki ahmiskohtauksen iskiessä. Herkkuja en voi edes maistaa pientä palaa...

3

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Jellu

      Oi voi, tiedän täsmälleen mistä puhut.
      Olen sairastanut tätä perkelettä jo muutaman vuoden, ja olen lihonut 15 kiloa. Olen vielä normaalipainon rajoissa, mutta luoja tietää kuinka kauan.
      Oma ahmimiseni keskittyy lähinnä... kaikeen mitä on saatavilla. Ruisleivät, mehukeitot, jogurtit, murot ja myslit, suklaa, hedelmät, halva, parsakaali, peruna, salaatti, sipsit, tee, limsat, jopa puuro menee, ja paljon sitä meneekin. Tuntuu että keittiö pitäisi olla tyhjä ruuista, muuten uppoaa pahana hetkenä kaikki.

      Että tälläinen ongelma. Et ole ainoa joka tästä kärsii :)

    • nyanyany

      Olen pyrkinyt lopettamaan kaiken herkun syömisen tiukalla itsekurilla, mutta addiktiot seuraa perässä. Olen nyt vetänyt noin kilon porkkanoita päivässä, pelkään ihoni puolesta, mutta pakko mussuttaa koko ajan jotakin. Joskus syön myös hedelmiä minkä kerkeän, kaikki mitä' ostan menee samana iltana.

      Kaupasta pääsen yleensä läpi ilman heräteostoksia vain huutamalla pääni sisällä että VAIN LISTASSA OLEVAT ASIAT. Kartan karkki/sipsi/leivonnais osastoja kuin hullu.

    • typis

      jep, sama ongelma tääl.. tai no ei mul nykyään sellasii äkkinäisiä ahmimiskohtauksia tuu, mutta syön pitkin päivää, ihan ku mul ois joku sellane ajatus et pitää syödä niin kauan et on kaapit tyhjinä :S siis tuntuu et kokoajan pitää syödä jotain, vaik ei ois nälkäkään enää :I ja usein käy niin, että kun käyn päiväl kaupas, niin olen syönyt kaiken iltaan mennessä! se on niiin tuskastuttavaa, kun ei voi ostaa seuraaville päiville ruokaa, kun kaikki menee yhtenä päivänä! ja en todellakaan tiedä, miten tästä kierteestä pääsee eroon :

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe